REGAİP KANDİLİ - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: REGAİP KANDİLİ  (Okunma sayısı 3413 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • Moderatör
 • *
 • İleti: 135
 • Cinsiyet: Bay
REGAİP KANDİLİ
« Topic Start: 16 Haziran 2010 - 18:49 »
 • Yayınlama
 •      HASAN AKYOL   
       hasanakyol0761@hotmail.com
       16 Haziran 2010 Çarşamba

       REGAİP KANDİLİ

       Hayatımızda her şeyin bir değeri bir önemi vardır. Bazı zamanlar bizim için daha da önem arz etmektedir, hele bu zamanlar mübarek gün ve gecelerden oluşursa daha da bir önem kazanır. Hayatımız da bu mübarek gün ve gecelerden biri de Regaip Kandilidir. ALLAH (c c) katında zamanların değerleri birbirine eşittir. Ançak öyle zamanlar vardır ki o zamanlarda öyle hadiseler olur ki o vakte diğer zaman dilimlerinden daha üstün bir değer kazandırır. Receb’in ilk Cuma gecesine isabet eden Regaip Kandili bu müstesna zaman dilimlerinden biridir.
         
       “And olsun size kendinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir”(1) ALLAH Teâlâ’nın kullarına lütfünün çokluğu, kereminin bolluğu ve pek çok günahları bağışlama sebebiyle bu geceye Regaib gecesi adi verilmiştir. Peygamberimiz bu aylarda her zamankinden daha çok ibadet eder ve “ALLAH’ım! Recep ve şaban ayını hakkımızda hayırlı kıl, bizi ramazan ayına kavuştur diye dua ederdi.”(2)  Kuşkusuz bu aylar bizim için  çok değerli, Çok şefkatli ve merhametli olan  ALLAH Teâlâ kulları için gönül dünyalarında adeta bir manevi hamle yapma adına bazı özel gün ve geceler yaratmıştır. Her zaman  bu fırsatlarla karşılaşamadığımız için bu gece ve geceleri fırsat bilip ALLAH’a yaklaşmak için bir vesiledir. Regaib Gecesi denilince; “çok lütuf ve ihsan dolu, kıymetli ve değerli ve değeri büyük, çok iyi değerlendirilmesi gereken gece” manası anlaşılır.

       Nebiler nebisi, saadet meclisinde oturuyordu. Mescide bir esir grubu getirildi. O sırada ALLAH Resulü (sas) bir kadının yana yakıla bir şeyler aradığını gördü. Kadın yakaladığı her çocuğu sinesine basıyor, kokluyor, sonra bırakıyordu. Sonra kendi yavrusunu buldu, bağrına bastı doyma bilmeden onu öpüyor, kokluyor, tekrar bağrına basıyordu.
       
       ALLAH Resulü (sas) bu manzara karşısında iyice doldu. Hıçkıra hıçkıra ağlayarak parmağıyla yanındakilere bu kadını gösterdi ve “şu kadını görüyor musunuz?”dedi. Sahabe cevap verdi: “evet ya Rasülüllah!”ALLAH Resülü tekrar: “Bu kadın şu kucağındaki çocuğu cehenneme atar mı?”diye sordu. Sahabe “Hayır ya Rasulüllah!” karşılığını verdi. Bunun üzerine iki çihan serveri şu hikmet dolu sözleri söyledi: “ALLAH o kadından daha şefkatlidir, kullarını cehenneme atmak istemez.”
                 
       Bu geceyi nasıl değerlendirebiliriz?

       Oruç tutarak karşılaya biliriz.
       Kaza namazı olanın hiç değilse bir günlük kaza namazı kılması çok iyi olur.
       Yatsı ve sabah namazlarını camide cemaatle kılmakla olur.
       Zikirle olur, zikir: Kişiyi ALLAH’a  yaklaştıran her şeydir namaz kılmak, sadaka vermek, insanların kalbini kırmamak, sılahi rahim,  Selat-ü selam getirebiliriz. ALLAH’u tealanın hoşuna giden bütün güzelliklerdir.
       Kuran-i  kerim okumalıyız. Unutmayalım ki Mevlit Kandili, Regaib Kandili, Miraç Kandili, Beraat Kandili, Kadir gecesi, Cuma ve bayram gecelerinde samimi ve ihlasla yapılan dualar ALLAH kadından geri çevrilmez.
           
       ALLAH-ım bizleri bu geceyi hakkıyla ihya eden kullarından eyle. Bizleri efendimizin ahlakıyla ahlaklandır. Kuran ahlakıyla ahlaklandır. Son nefeste kamili iman ile göçebilmeyi cümlemize nasip eyle. Bizleri evlatlarımızı hayırlı eyle. Nesillerimizi ALLAH dostu, Peygamber dostu, Kuran dostu eyle ya Rabbi... ÂMİN...       1:Tevbe süresi 128
       2:Hanbel, Müsned,1,259
   


  Facebook Yorumları

           
  Twittear