VAAY! SEN MİSİN BAŞINI AÇAN? - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: VAAY! SEN MİSİN BAŞINI AÇAN?  (Okunma sayısı 4820 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • İncir Ağacındaki Adam
 • Süper Moderatör
 • *
 • İleti: 1.674
 • Cinsiyet: Bay
 • GSM: 05079310977
     MUSTAFA YILMAZ
     mustafa-yilmazzz@hotmail.com
     17 Haziran Perşembe

Vaay! Sen misin Başını Açan?

Vatan gazetesinin internet sitesinde yayımlanan haberin başlığı aynen şu:  Sen misin başını açan?

Sadece haberin başlığını okuyup da yorum yapmaya kalkışınca ister istemez, ülkemizdeki aşırı dinci bir ailenin, ergenlik çağındaki kızına örtünmesi konusunda baskı uygulamasıyla mı karşı karşıyayız, diye düşünüyor insan.(Dikkat! Bu cümle, bol miktarda ünlem içermektedir) Neyse ki, haberin metnini okuyunca var olan endişemiz siniyor. Ön açıklama ve içerik şu şekilde verilmiş: “Cannes Film Festivali’ne başını örtmeden katılan ünlü İranlı kadın oyuncuya büyük ceza…

Cannes Film Festivali’ne başını örtmeden katılan ünlü İranlı kadın oyuncu Fatemeh Motamed Arya, Devlet Radyo Televizyon Denetleme Konseyi’nin gazabına uğradı.

Fransa’da düzenlenen Cannes Film Festivali’ne ’türbansız’ olarak katılan İranlı ünlü kadın oyuncu Fatemeh Motamed Arya’ya televizyona çıkma yasağı getirildi. İran’ın Reca Haber Ajansı, Devlet Radyo Televizyon (IRIB) Denetleme Konseyi tarafından kadın oyuncu Fatemeh Motamed Arya’ya Fransa’da yapılan 63. Cannes Film Festivali’nde ’ülke giyim kurallarına aykırı giyindiği’ için yasalar gereği televizyona çıkma yasağı getirilmesi istendiğini bildirdi.”


ALLAHtan gazaba uğrayan kadın İranlı ve olay ülkemiz sınırları dışında cereyan ediyor. Yoksa eksenimizi kaydırma peşinde olan candaş medyanın recmine maruz kalmak büyük olasılıktı.

Candaş medyanın çağın gerekleriyle ne kadar candan arkadaş olduğunu bilmeyen mi var? Vaktiyle yaşanan bir olayı “mini etekli kızı cayır cayır yaktılar” şeklinde haber yaptıkları için bakış açılarını kestirmek zor değil. Hatta buna “Öğretmen evine çarşafla girebilen ama mini etekle girmesine izin verilmeyen öğretmen” haberini de ekleyebiliriz. Olayın aslının ne olduğu malumunuzdur.

Örtünme diyince,  ağda sonrasında kalan ve ancak mikroskopla görülebilen tüyleri bile diken diken olanların gözleri hep İslami kesimin üzerinde. İşe yarar bir şey bulabilme ümitleri ise hiç azalmıyor. Bir bakmışsınız Fatih’te kamp kurmuşlar, bir de bakmışsınız İran’da. Ara sıra da olsa Malezya’ya uğradıkları oluyor. Biliyorsunuz orasının gökdelenleri çok meşhur. Yoksa ne diye gidecekler Malezya’ya.

İstanbul’un Fatih ilçesi ise onların serinlenme yeri. Yaz sıcaklarında çarşafın vermiş olduğu esintiyi hiçbir yerde bulamıyorlar. Çarşamba semtindeki muhafazakârların nefislerine soğuk sular dökmek için mini etekle görsel rüzgâr estiren hanımefendinin yaptığı hayırseverliği Nişantaşı’ndan esirgemesi insanlığa sığmayacak bir adalet anlayışı(!)

Bir anne-baba, kızlarının örtünmesini istediğinde bu baskı olur; kendi rızasıyla başını örtmek isteyen bir kız, anne-babasından örtünmeyeceksin uyarısı aldığında ise bu uyarı, ebeveynin sorumluluk şuuru olur.

Bir din adamının oğlu, babasının yolundan gitmediğinde (yaşantı olarak)  bir kişiyi daha saflarımıza kattık diye göbek atanlar; durum tam tersi olunca, yani çağdaşlık meftunlarının çocuklarından biri takva boyutlu davrandığında, bu çocuğun beynini kim sulandırıyor sorularıyla hafiyeliğe soyunurlar. Anlayacağınız, her davranışları tuhaf.

Tuhaf lıklar bunlarla sınırlı olsa gene iyi. Ertuğrul Özkök, ‘Tuhaf’ adını verdiği bir kitap yazmış. Kitabı okumadım ama Saba Tümer’e konuk olduğunda anlattıklarına göre, tuhaflık az bile. Ben olsam ‘Çok Tuhaf’ koyardım kitabın ismini. Dile getirdiği ‘lego din’ içeriğini sizler de dinleseniz bana hak verirdiniz. Bir tutam Budizm’den, bir tutam Hıristiyanlıktan, eh… Bir tutam da Müslümanlıktan koyalım da haksızlık olmasın. İşte size lego din… Çağın yeni dini!

Bakalım, başka ne tuhaflıklar duyacağız?

Bir nefeslik duamla müebbetimi seçtim / Manam ukbâya açık, maddiyatı es geçtim (Hekim)

 • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 300
 • Cinsiyet: Bayan
Ben eline saglik diyorum
Hep önümüze cikan bir konuyu gene ele aldin.
 
InsALLAH daha iyi olur
 
saygilar
 
 
Bilmediklerimi ayağımın altına alsaydım başım göğe ererdi.
En iyi nasihat; iyi örnek olmaktır.
Cahillerin kalbi dudaklarında, alimlerin dudakları kalplerindedir.

 • İncir Ağacındaki Adam
 • Süper Moderatör
 • *
 • İleti: 1.674
 • Cinsiyet: Bay
 • GSM: 05079310977
Aslında daha ön plana alınması gereken  'lego din' kavramı. Başlangıcı örtünmeden yapınca 'lego din'e pek değinemedim. Artık o da başka bir yazıya kaldı...
Bir nefeslik duamla müebbetimi seçtim / Manam ukbâya açık, maddiyatı es geçtim (Hekim)

 • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 144
 • Cinsiyet: Bayan
 • Dal Rüzgarı Affetse Bile;Kırılmıştır Bir Kere...
çok güzel yazı olmuş.elinize ve emeğinize sağlık...bu konunun unutulmuş gibi görünüp şeffaf bir bezle üzerinin kapandığını ama her an çözülmeyi bekleyen önemli bir konu olduğunu düşünüyorum...

bugün okuluma yani İmam Hatip Lisesine gittim. her şey dışardan çok güzel görünüyordu.Okul bahçesinde bizim çok isteyipte gezemediğimiz türbanlı öğrencileri görünce çok mutlu oldum ama ne yalan söyleyeyim bir okadar da içim gitti.Onlar için ne yakalanma korkusu ne de azarlanma korkusu var.Ama hocalarımın yüzünde  hala o tatsız yılların vermiş olduğu bir tedirginlik var....bunu yazmamın nedeni aslında sorun olmayan ama ülkemizce BÜYÜK bir sorun haline getirilmiş bir TÜRBAN SORUNU var...umudumu kesmeden, ümitle çözülmesini beklediğim bir sorun...
Tekrar bu güzel konu için teşekkür ediyorum
Gülen YÜZÜMÜZ, Gülen KÖYÜMÜZ...


 


Facebook Yorumları

         
Twittear