GAYELERİ NEDİR? - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: GAYELERİ NEDİR?  (Okunma sayısı 5779 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • Süper Moderatör
 • *
 • İleti: 633
 • Cinsiyet: Bay
GAYELERİ NEDİR?
« Topic Start: 24 Temmuz 2010 - 22:59 »
 • Yayınlama
 •      AHMET AKTÜRK (HOCA)
       agulen61@gmail.com
       24 Temmuz 2010 Cumartesi

       GAYELERİ NEDİR?

       Milletlerin çağlar boyu istikrarlı devamlılığı o toplumun nesilleri arasındaki kültür, sanat, inanç ve davranışlarının uyumlu koordinasyonuna bağlıdır. Millet olma şuuru mühimdir. Bu şuurun oluşması toplumun tarihi köklerinden gelen öz değerlerinin bilincine varan nesillerle oluşur.

       Her gencimiz tarih kokan geçmişinden sorgulayarak bilinç oluşturmalı ve geleceğine ona göre yön vermelidir. Anadolu coğrafyasında yaşayan kökeni ne olursa olsun herkes “millet şuuru” oluşmasını sağlayacak ilmi, siyasi, sanatsal ve mimari sonuçlar çıkarmalıdır. Bu çıkarımlardan yeni ve çağa uygun eserler bırakarak gelecek nesillerine miras bırakma telaşında olmalıdırlar.Tıpkı kendine kalan miras gibi..

       Bu topraklarda gözü olan hempaların en büyük argümanı Türk unsurunun bu topraklara layık olmadığı vesvesesini yaymaktır. Dolayısıyla toplumda aşağılık kompleksi oluşturmaktır. İnsanımızın bu vatan toprağından uzaklaştırılmasını sağlamak için sebepler uydurmaya çalışmış olmaları karşısında uyanık ve bilinçli bir neslin olması gerekmektedir.

       Bu makalemi Özdemir İNCE’NİN  “Neden Müslümanlar Çağa Uyumsuz’ makalesi üzerine kurgulamak istedim. Bu makalede içimi sızlatan suçlamalar var. Yazısında tam bir din ve millet düşmanı görüntüsü veriyor. Ana fikir olarak söylemek istediği “ Müslümanlardan sanatçı, mimar, fizikçi, matematikçi, kimyacı, bilim adamı, müzisyen, heykeltıraş, yazar ve filozoflar” çıkmaz. Çünkü Müslümanlar bu olgulardan, bu gerçeklerden bi haberdirler.

       Bu zat kendisini “içimizden biri “ olarak kabul etmiyor. Kendini bu toplumdan soyutluyor. Müslüman kimliğe yabancıdır görünen. Bu zat ve bunun gibiler geri kalmışlığın, çağın gerisine düşmüşlüğümüzün müsebbibi olarak inancı gösteriyor. Ve hesap soruyor. Bu hesabı sorarken bir Fransız gibi, bir İngiliz gibi davranıyor. Bunu sebebi açıktır. O, seksen yıllık Cumhuriyet döneminde bilim, sanat ve fikir adamı bazında önde gelen birinin yetişmemesini dini inançlara bağlayarak eksikliğin inançta olduğunu öne çıkarmaya çalışarak kendisini temize çıkarmayı düşünüyor. Tıpkı Filistin’de masum insanların üstüne kimyasal silah atan İsrail’in, Filistinli çocukların kendilerine taş atmasını silah kullanma olarak göstererek bahane uydurması gibi. Çocuk kandırmacısı...

       Oysaki Müslümanlığın zuhurundan 17. asrın sonlarına kadar ne kadar fikir, sanat ve fikir adamı varsa bunların en önünde Müslüman kimlikli olanların çoğunlukta olduğunu kendisi de bilmektedir. Bu gerçeği batılı tarihçiler itiraf ediyor ama içimizdeki beyinsizler hala bu gerçeği görememektedirler.Mesela; Hammer bunların başında gelen çok önemli vakanüvislerden birisidir.

       Böyle davranmakla seksen yıllık Cumhuriyet dönemindeki kısır ilerlemişliğin, daha doğrusu geri kalmışlığın sebebinin nakıs ve eksik kanun ve yönetişim hatalarından kaynaklandığını gizlemek peşindedir. Rejimin eksik ve noksan yönlerini, eğitim sisteminin çarpıklığını, adam yetiştirmedeki beceriksizliği başka yönlere havale etmeye çalışarak çürümüş rejimi temize çıkarmaya çalışma gayretindedir.

       Bu sitede yayımlanan bir başka makalede yazar arkadaşımızın Batı Demokrasilerinden medet umanları ince ince eleştirdiğine şahit olmuştum. Demokrasilerden medet ummayanların düştüğü durumu da göz önünde bulundurursa görecektir ki adına ne dersen de, yönetim isimlerinden ziyade içeriğin mühim olduğu açıktır. Adına hangi sıfatı koyarsanız koyun; adil ve hukuki üstünlüğün olmadığı rejimlerde üstünlerin hukuku oluşmaktadır. Bunu ortadan kaldırmanın yolu da elbette “adil bir düzenin” oluşturulmasına ortamı hazırlamak olmalıdır. Usturaya kafa atanların “kahraman mı”  “ahmak mı” olduğu konusunda kararı kendileri vermelidir.

       Toplumumuzun geri kalmışlığının gerçek nedenlerinin başında, çağın gereği olan aydınlanma dönemine ayak uyduramamaktır. Hukukun üstünlüğünü öne çıkaran yasalar yapmamaktır.

       Seksen yıldan beri yapılan anayasaların temelinde sömürü düzenini ayakta tutmanın gayreti görülmektedir. Yapılan tüm anayasalar halka zorla kabul ettirilmiştir. Bu dayatma yasaları toplumun farklı kesimlerinin çimentosu olan materyalleri ortadan kaldırarak bir birine yapışmanın önünü tıkamıştır. Böl yönet Stalinist metotla yüzyıllardır bir arada kardeşçe yaşayan insanları ayrıştırarak kendi keyfine bakılmıştır. Yapılan anayasa ve kanunlarla toplumu sindirecek yasal dayanak zemini oluşturulmuştur. Üstünlüğün hukuku geçerli kılınarak halka “bidon kafalı, göbeğini kaşıyan, çoban, sürü,” muamelesi yapılmıştır.

       İstenile vasıflarda insan yetişmesini istiyorsanız buna zemin hazırlamak zorundasınız. Siz topluma imkân tanırsanız ne ala eserler meydana getirildiği hala coğrafyamızda mevcutlardan anlaşılacaktır.

       Bay Özdemir; acaba Bursa Ulu camii, Kapalı çarşıyı, Emir sultanı, İstanbul Sultanahmet’i, Topkapı Sarayını, Yıldız sarayını Edirne Selimiye’yi, Van, Trabzon, Diyarbakır, Konya, Mardin, Urfa, Tokat, Erzurum ve daha nice vilayetlerdeki sanat, kültür ve medeniyet eserlerini yapanların bahsi geçen konuda yetişmiş elemanları dindarlığın hangi seviyesi ile izah edebilecektir?

       Burada esas sorulması gereken soru da şudur. Beğenmediğiniz inançların etkin olduğu dönemlerde bunca eser ortadayken, seksen yıldan beri övgüyle bahsedeceğiniz hangi eser vardır? Ve en önemlisi hadi Müslüman coğrafyada böyle bir ilimi kariyerde adam yetişmedi diyelim, sizin iman ettiğiniz kişiler arasında hangi bilim adamının ismini sayabilirsiniz? Yoksa sizler Arşimet’in, Einstein’ının akrabası mısınız?

       Bu makaleyi yazan Bay Özdemir’in sinsi amacı bellidir. 7 Temmuz 2010 tarihli bu makalenin arka bahçesinde gizli gündem “mademki Müslümanlar bu zamana kadar ilerleme kaydedecek adam yetiştirememişler, haliyle iktidarın yaptığı yasal değişiklikler de işe yaramazdır. Çünkü bu adamlar bu zihniyettendir. Tarihten de bellidir ki, bunlarda sanat, estetik, bilim ve fikir noksandır. O halde bunların yaptığı her şey noksandır. Haydiii bunlara karşı çıkın ve Cumhuriyetimizi geri götürmeyin. Geri götürmemek için de yasalara HAYIR deme haklılığınız oluşsun.

       Oldum olası bu güruhun hep aynı şeyi yaptığını bilmekteyiz. Anadolu’daki saf insanımızın kafasını karıştırmak ve bu karışıklıktan faydalanıp mevcudun önüne set çektiğini çok ama çok iyi hesap etmeliyiz. Kendileri üç buçuk kişidirler.Ama etkinlikleri çoktur ve kandırmada da mahirdirler.

       Müslüman coğrafyadan çıkmayan ilim adamlarının müsebbibinin “inanca” bağlanmasının sinsi sonucuyla ellerini ovuşturmaya başlayanların ekmeğine yağ süren kişilerin de olduğunu bu sitedeki bazı yorumlardan da anlamaktayız. İnanç temelinden hiç de uzak olmayan kişilerin tamamen kendi öz varlığına düşman olanlarla aynı safta türküler tutturmasına gaflet mi, dalalet mi, ihanet mi demek lazım bilemiyorum.

       Ne zaman çağın adamı olacaksınız sorusunun içinde“Niçin çağdaş değilsiniz” uyarısı gizlidir. Ona göre çağdaşlık inançsızlıktır.

       Hala çizilen yol haritasının rotasını anlamayan, anlayamayan, kafası basmayan ve bazı kodları okuyamayan inançlı vatandaşımızın direncini anlayamadığımı ifade etmek isterim. Oyuna geldiklerini belki ömürlerinin sonlarına anlayacaklar ama iş işten geçecektir. Bunun vebalinin büyük olduğunu hatırlatmak hem vatandaşlık hem de inancımız gereğidir.

       Elbette oy vermek vatandaşın hür iradesidir. Karışmak doğru bir davranış olamaz. Ancak neye “HAYIR” neye “EVET” dediklerini makul ve mantıklı izahla açıklamalıdırlar. İnsan sevdiği ile beraberdir düsturunu düşündüğünüzde kimlerin HAYIR dediğine bakmak yeterli olacaktır sanırım. Apo’ya kardeş diyen kişilerle bir olamayacağıma göre oyum da bellidir. Yolum da...

       Selam ve dua ile...  • Ali 7

  • Ziyaretçi
  GAYELERİ NEDİR?
  « Yanıtla #1: 31 Temmuz 2010 - 15:14 »
 • Yayınlama
 • Ben hayır deyince hem müslüman hem türk olmuor muyum.Çok mu biliyorsunuz da ahkam kesiyorsunuz.Bugünleri bu memlekette bize gösterenleri mi destekleyeceğiz.PKK ya dokunma askerlere iftira at.helal olsun böyle memlekete de millete de

  • Aktif Visirli
  • *
  • İleti: 262
  • Cinsiyet: Bay
  • ÇÜNKÜ HAYAT BİR TERCİH MESELESİDİR
   • okul için hazırladığım web sitesi
  • GSM: 0 505 350 57 0
  GAYELERİ NEDİR?
  « Yanıtla #2: 11 Ağustos 2010 - 09:07 »
 • Yayınlama
 • Yapılan eleştiri yazı okunmadan yapılmıştır. İşte 80 yıldır insanımızın içine düşmüş olduğu yanlış budur. Beynini körü körüne başkasına kiralamak.Okumadan dinlemeden anlamadan mana çıkarmadan önyargılarla hareket etmek.  neye ,niçin evet veya hayır dendiğini bilememek. Böyüklerinden gördüklerine iman etmek. sorgulamamak. nasıl olsa birileri senin adına düşünüyor karar veriyor.
  Yeyüzünde böbürlenerek dolaşma.
  Çünkü sen (ağırlık veazametinle) ne yeri yarabilir nede dağlarla ululuk yarışına girebilirsin.

  • Recep Aktürk
  • Aktif Visirli
  • *
  • İleti: 22
  • Cinsiyet: Bay
  GAYELERİ NEDİR?
  « Yanıtla #3: 17 Ağustos 2010 - 14:20 »
 • Yayınlama
 • Ben hayır deyince hem müslüman hem türk olmuor muyum.Çok mu biliyorsunuz da ahkam kesiyorsunuz.Bugünleri bu memlekette bize gösterenleri mi destekleyeceğiz.PKK ya dokunma askerlere iftira at.helal olsun böyle memlekete de millete de

  arkadaşlar bu zihniyetle bu millet bir yere varamaz, varamıyoruz da zaten. Bu kadarmı önyargılı olunur, bu kadarmı düşünmeden cevap yazılır, bu kadarmı vurdumduymaz olunur. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu ALLAH hidayete erdirsin ve doğru şeyleri doğru gözle görmemizi nasip etsin     aminnn....

  • Süper Moderatör
  • *
  • İleti: 633
  • Cinsiyet: Bay
  GAYELERİ NEDİR?
  « Yanıtla #4: 05 Eylül 2010 - 00:14 »
 • Yayınlama
 • Çok Değerli Ali kardeşim,
  Sen bu makaleyi okuyup anlayarak mı yorum yaptın yoksa başkalarının dolduruşuna mı geldin merak ediyorum. Sen bu makalenin neresinde asker düşmanlığı ve apo sempatizanlığı sezdin ki...Pes doğrusu. Yine de yorum yapma medeni cesaretinden dolayı seni kutlarım. Ama sana naçizane tavsiyem yazıları sindire sindire oku ki uçuruma yuvarlanma..Selam ve sevgilerimi gönderiyorum aziz kardeşim..

  • Sadık Yılmaz
  • Aktif Visirli
  • *
  • İleti: 2.464
  • Cinsiyet: Bay
  • son nefesin tarihini yazmış ise kader.Azrail seni
   • Marankoz
  • GSM: 0536 553 63 59
  GAYELERİ NEDİR?
  « Yanıtla #5: 05 Eylül 2010 - 07:07 »
 • Yayınlama
 • eğer varsa bir insanın içinde kurt
  o ne memleket tanır nede yurt
  dersenki hadi gel geçmişi ört
  onun için etmez ikikere iki dört

  ön yarkılı olanla bolemiğe girmeyin bile bile
  ne söylersen söyle nafile
  anlatsan da anlamazlıkdan gelir
  Mevlam hidayet etsin böyle kafile

  islam sana cıkmamı der uzaya
  yat yat uyu namaz kalsın kazaya
  carptırırlar seni ağır cezaya
  hadi düşün karar ver gel hizaya

  sadık yılmaz
  sevdimde sevmedi sevduğum beni
  uğruna tükettim ben bu bedeni
  anlamadım ardındaki nedeni
  boş ver anam sende unut terketipde gideni

  sevdadan yana çile çekenler
  cekip gider bu sevene yük deyil
  sevip sevip ayrılığı seçenler
  çeker gider buda ona ilk deyil


   


  Facebook Yorumları

           
  Twittear