CİLBAB - (ÖRTÜNME- TESEDDÜR) - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: CİLBAB - (ÖRTÜNME- TESEDDÜR)  (Okunma sayısı 3846 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  • Moderatör
  • *
  • İleti: 135
  • Cinsiyet: Bay
     HASAN AKYOL   
     hasanakyol0761@hotmail.com
     23 Ekim 2010 Cumartesi

     CİLBAB - (Örtünme- Teseddür)
         
     İslam dini semavi dinlerin sonuncusu ve en mükemmelidir. Gayesi ALLAH’ın en üstün yaratığı olan insanı dünya ve ahirette  mutlu kılmaktır. İslamiyet,  insanların bu mutluluğu elde etmesi için gerekli olan her şeyi emretmiş, onu bundan mahrum edecek her şeyi de yasaklamıştır.
         
     Bu emirlerden bir tanesi de cilbabdır yani örtünme.

     ALLAH Teala: Ey  Peygamber, zevcelerine, kızlarına ve müminlerin kadınlarına dış elbiselerinden üstlerine giymelerini söyle.Bu onların tanınıp eza edilmemelerine daha uygundur. ALLAH çok yargılayıcıdır, çok esirgeyicidir. (1)         
       
     Ey peygamber ALLAH c.c in emirlerini mümin kullarına ilet ve evvela bu emirleri kendinde uygula müminlerin anneleri olan temiz zevcelerine,  faziletli kızlarına, İslam’ın getirmiş olduğu örtünme şekliyle örtünmelerini, erkeklerin bakışlarından korunmalarını emret. Evvela bunlar örtünsünler ki diğer kadınlara da iffet ve örtünmede örnek olsunlar. Hiçbir fasık ve façır de onları görmesin.
       
     “Cilbabları ile örtünsünler” emri nazil olunca, Ensar kadınları baştan aşağı cilbablarına bürünmüş olarak çıktılar.(2)

     H.z Ayşe  (r.a)  şöyle demiştir.

     ALLAH ilk muhacir kadınlarına rahmetini ihsan buyursun. “başörtülerini…” emri nazil olunca elbiselerinin eteklerini parçaladılar ve onlardan başörtüsü yaptılar.(3)
         
     Ayet ve hadislerden alınacak dersler

     1 - Örtünme bütün mümin kadınlara kesin bir farzdır.
     2 - Rasulüllah s.a.s in zevce ve kızları bütün mümin kadınlara önder ve örnektir.
     3 - Örtünme Müslüman kadına zorluk değil,  bilakis onun şeref ve haysiyetini korumaktır.
     4 - Örtünün vücudun ziynetlerini ve elbisesini kapatması farzdır.
     5 - Hicap kadınların iffetini koruduğu gibi toplumu da fitne ve fuhuşun yapılanmasından korur
     6 - Müslüman kadın ALLAH c.c in emirlerine sımsıkı sarıldığı gibi,  İslam in farz ettiği içtimai edeplerle de edeplenmelidir.
     7 - ALLAH’u Teala kullarını çok esirgediği için onlara dünya ve ahrette çok hayırli olan hükümleri emretmiştir.(4)

     İslam da kadın ve erkek arası ilişkilerde  “güzel ahlak,  iffet,  edep, ar, haya ve namus”   kavramları muhakkak dikkate alınması gereken birer izzet perdesidirler.”Süslenme, cazibeli ve çekici olma”  gibi sıfatlar ise ancak nikahlı çiftler arasında tavsiye edilen birer davranış örneği olarak karşımıza çıkar.
       
     Kadın yalnız eşi için süslenir ve cazibeli giyinir.  Kadının eşinden başkası için de  “cazibeli ve meylettirici  “bicimde giyinmesi,  yani açık veya ince,  dar ve şeffaf giyinmesi ALLAH’ın razı olmadığı bir davranıştır. Çünkü giyim kuşamda iffetli örtü yerine açık seçikliğin ya da ince, dar ve şeffaf tarzların tercih edilmesi, fertten topluma insanları top yekûn bozmaya, davranış bozukluğu olduğundan başka bir şey değildir.
       
     Öyleyse kadının giysisi şeffaf olmayacak, vücut hatlarını belli edecek derecede ince ve dar olmayacak ve tüm bedeni örtebilecek nitelikte geniş olacaktır. Yani sacından tırnağına kadının vücudu, elbisesinin içinde adeta kaybolacaktır, kadının elbisesi, vücudunu asla vasfettirmeyecek, yani belirginleştirmeyecektir. Kuran’ın cilbab dediği giysinin “öz” olarak nitelikleri bunlardır.
         
     Ebu Hureyre r.a şöyle rivayet etmiştir
           
     İki sınıf insan vardır ki artık ben onlara bir daha bakamadım biri öyle bir kavim ki, beraberinde sığırkuyruklarına benzer birtakım kamcılar var; bu kamcılarla insanlara vurmaktadırlar. İkincisi ise  “giyinmiş çıplak” erkeklerin kalplerini kendilerine meylettiren, gösteriyle salınarak ve oynatarak yürüyen, başları salınmış deve hörgücü gibi olan kadınlardır. Bu iki sınıf insanlar cennete giremezler, onun kokusunu da duyamazlar. Hâlbuki cennetin kokusu mesafeler ötesinden muhakkak alınır.(5)
         
     Giyimdeki bu iffet ölçülerine namaz esasında da, uyulması şarttır. Nitekim setrü’l-avret namazın farzlarındandır. Bu ölçüler namazda da farz olan “setrü’l-avret’i de tamamlamış olmaktadır.   

     Rabbim cümlemize İslam’ı iyi anlayıp, güzel yaşayan kullarının zümresine ilhak eylesin. Hakkı hak bilip hakka itibar batılı batıl bilip batıldan uzak olan kullarından eyle ya Rab. ÂMİN...

   
1 :  (Ahzap/59)
2 :  (Ebu  Davut)
3 :  (Ebu Davut ve buharı)
4 :  (Sünen Ebu Davut /4,s. 79)
5 :  (Müslim libas /125)
 


Facebook Yorumları

         
Twittear