CUMHURİYET PARALARI            

Gönderen Konu: CUMHURİYET PARALARI  (Okunma sayısı 6835 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Moderatör
  • *
  • 5 Mesajı Toplam
    10 Kere Beğenildi
  • GSM: 0505 5278589
  • Kan Grubu: BRh+
CUMHURİYET PARALARI
« Topic Start: 04 Aralık 2010 - 13:22 »
  • Yayınlamak
  •       ALİ FUAT GÜNEY
          afg116@hotmail.com
          04 Aralık 2010 Cumartesi

CUMHURİYET PARALARI

2009 yılına girilmesiyle beraber tekrardan Türk Lirasına merhaba dedik. üç yıllık bir aranın ardından Türk Lirasına geri dönmek, 87 yıllık paramızın günümüze gelinceye kadar ki geçirdiği süreci gözler önüne koymayı elzem hale getirdi. Bugüne kadar kullandığımız paralarımızı daha iyi öğrenmemiz gerektiği tezinden yola çıkarak belki de eskilerimizin bile unuttuğu paraları tedavüle çıkış sırasına göre ve dikkat çeken özelliklerine göre sıralamaya çalıştım. Paramızdaki değişim ve günümüze gelinceye kadar ki macera, paranın milletler hayatında ve uluslar arası ilişkilerde en önemli aktör olduğu bir çağda, gençliğimize paramıza değer verme ve korumanın gerekliliği düşüncesini oluşturması yönüyle çok önemlidir. Bu yönüyle cumhuriyet paralarımızı sizlerin nazarına çıkartıyorum. Gerekli dersi almak ve paramıza hak ettiği değeri vermek dileğiyle. 

İlk dönemi Atatürk Dönemi paraları diye adlandırabiliriz. Atatürk dönemi paraları dönemin şartlarından dolayı İngiltere’de basılmıştır. Bu dönemde 2 emisyon vardır.

1. EMİSYON 1927

1. Emisyon paralarımız1927’den 1937 yılına kadar kullanılmıştır. Harf devriminden önce basılan bu ilk sürümde Arap alfabesinin kullanıldığını görmekteyiz. Ayrıca 10 TL’ye kadar olan paralarımızı Türklük ve Anadolu’yu sembolize eden resimler süslerken; 1000 TL’ye kadar olan banknotlarda bir yüzünde Atatürk’ün resmi diğer yüzünde ise kültürümüzü temsil eden resimler kullanılmıştır. Paraya ilk defa insan resmi konmuş  ve günümüz para yapısı ortaya çıkmıştır. Kağıt paraların 1, 5, 10, 20, 100, 200, 500 ve 1000 liradan oluştuğunu görmekteyiz. 

2. EMİSYON 1937–1939

İkinci sürüm (1937–39) paraların, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’e adeta atfedildiği hissini bize vermektedir. Tüm banknotların ön yüzünde Atamızın resmi arka yüzünde ise Cumhuriyetimizin ilk yıllarındaki gelişmeyi tasvir eden resimler bulunmaktadır. Bu dönemde paralarımızın daha da renklendiğine şahit olmaktayız.

İkinci Dönem İsmet İnönü dönemidir. Bu banknotlarda ilk dikkati çeken Atatürk’ün ölümünden çok kısa süre sonra resimlerinin yerini dönemin cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün resimlerinin almasıdır. 1952’ye kadar resmi dairelerde olduğu gibi paralarda da İsmet İnönü’nün resimlerinin kullanılmış oldukça manidardır. 1940- 52 yıllarını kapsayan bu dönemde 4 kez Para basımına gidildiğini görmekteyiz. Bu sürümler İngiltere ve Almanya’da basılmıştır.

3. EMİSYON: İNÖNÜ RESİMLİ DÖNEM 1940-1942

1940–42 yıllarını kapsayan bu sürümde 50 Kuruştan 1000 TL’ye kadar uzanır  banknotlar.

İNÖNÜ DÖNEMİ KULLANILMAYAN SÜRÜM

3.EMİSYON İNÖNÜ 1942–1947

2.5 liradan başlayarak 5, 10, 50, 100, 200, 500 ve 1000 liraya kadar devam eder bu dönemin sürümü.

4. EMİSYON İNÖNÜ 1947–1948

İsmet İnönü döneminin bu son sürümünde paraların daha da renklendiği görülür.

5. EMİSYON: TEKRAR ATATÜRK RESİMLİ DÖNEM 1952–1971

5. sürümle birlikte tekrar Atatürk’ün resimlerini kullanma dönemi başlar. Paralarımızdaki Atatürk resimleri genelde düşünen, ciddi resimlerdir. Arka yüzünde meclis, çalışan işçiler, fabrika resimleri, Anadolu coğrafyası, kalkınan şehir ve Atatürk’ün kahraman komutan resmi gibi görüntülerin kullanıldığını görmekteyiz. Ayrıca daha önce İngiltere’de basılan kendi paramızı artık basar konuma geldik.

6. EMİSYON: 1966–1983

1966- 83 Yıllarını kapsayan bu sürümde paranın şeklinin iyiden iyiye değiştiği ve kağıt kalitesinin yükseldiğini, paranın günümüze yaklaştığını görmekteyiz. Bu banknotları gören orta neslin dönemin siyasi ve iktisadi çalkantıları da mahzun bir tebessüm olarak yüzüne yansır, sanırız. Çeyrek asrı henüz geçkin olan nüfusumuzun yarıya yakının çocukluğundaki ilk harçlıklardır bu paralar.

7. EMİSYON: BOL SIFIRLI DÖNEM 1979-2004

80’li yıllara damga vuran banknotların bu sürümünün ön yüzünde Atatürk’ün yan cepheden çekilmiş portresi kullanılırken arka yüzünde ise tarihi ve kültürel simalarımıza yer verilir. Yunus Emre, Mevlânâ, Fatih Sultan Mehmet, Mehmet Akif Ersoy gibi.

Gelişen Türkiye ile birlikte her şeyin bollaştığı bir zamanda paramızı da bol sıfırlar işgal eder. Sıfırların artışına paralel enflasyon canavarının da azdığını anlatmaktadır bize.

8. EMİSYON: YTL DÖNEMİ 2005–2008

26 Yılı bulan ve her geçen gün sıfırının arttığı bir süreç yaşayan paramızın bu değer kaybına bir neşter vurulmalıydı. 2005 yılında bir devrim niteliği taşıyan paradan 6 sıfırın atılması rakam ve enerji yönüyle yeni bir lirayla -YTL- ile tanıştırır bizi. Parada geçiş dönemi diyebileceğimiz bu dönemde şekil yönüyle eskiden değişen tek şey sıfırların atılmasıdır.

9. EMİSYON: TL’YE TEKRAR DÖNÜŞ 2009- ?

Gülen para dönemi diye de adlandırabileceğimiz bu döneme bu adı vermemizin birkaç nedeni vardır. İlk ve en önemli nedeni ilk defa Türk paralarına Atatürk’ün gülen resimlerinin konulmuş olmasıdır. İkinci nedeni, yüzümüzü kızartır hale gelen paramızdaki bol sıfırlardan uzun bir aradan sonra kurtulmuş olmamızdır. Üçüncü nedenini ise önemli bilim adamlarımızın ödüllendirilmiş olması, bilimin ve sanatın paraya yansımış olmasıdır. Bizi mutlu eden son unsur olarak estetik ve kalitesi yükseltilmiş, güvenirliliği daha da artırılmış banknotlara sahip olmamızdır.

Bir daha bol sıfırlı para görmemek dileğiyle yeni paralarımız hayırlı olsun.

• Sadık Yılmaz
    • *
    • son nefesin tarihini yazmış ise kader.Azrail seni
    • 353 Mesajı Toplam
      487 Kere Beğenildi
      • Marankoz
    • GSM: 0536 553 63 59
    • Kan Grubu: 0Rh+
    CUMHURİYET PARALARI
    « Yanıtla #1: 04 Aralık 2010 - 23:51 »
  • Yayınlamak
  • Para işte elinin kiri,
    Aç doyurmaz öğün olmaz,
    Alır satar boşda deyil yok hiçbiri

sevdimde sevmedi sevduğum beni
    uğruna tükettim ben bu bedeni
    anlamadım ardındaki nedeni
    boş ver anam sende unut terketipde gideni

sevdadan yana çile çekenler
    cekip gider bu sevene yük deyil
    sevip sevip ayrılığı seçenler
    çeker gider buda ona ilk deyil

• *
    • ÜLKESİNE SEVDALILAR
    • 31 Mesajı Toplam
      47 Kere Beğenildi
    • GSM: 0533 450 50 86
    CUMHURİYET PARALARI
    « Yanıtla #2: 06 Aralık 2010 - 18:36 »
  • Yayınlamak
  • Ali Fuat kardeşim öncelikle sevgilerimi sunarken faaliyetlerinin devamini bekliyoruz. Bu arada bukadar parayı nereden buldun? Yoksa kolleksiyonmu var? Sevgi ile kal.

• Yavuz BİBER
    • Süper Moderatör
    • *
    • BENİ KÖYÜMÜN YAĞMURLARINDA YIKASINLAR...
    • 44 Mesajı Toplam
      72 Kere Beğenildi
      • ELİFİM ALIŞVERİŞ MERKEZİ
    • GSM: 0536 324 90 35
    CUMHURİYET PARALARI
    « Yanıtla #3: 07 Aralık 2010 - 00:29 »
  • Yayınlamak
  •    Ali Fuat kardeşim, öncelikle aramıza geç katılma yönündeki sitemlerimi iletiyor, sonrada sefa geldin hoş geldin diyorum.
       İlk yazında çok sevdiğim kolleksiyonlarımdan para kolleksiyonu ile başlaman kollesiyonumu tekrar gözden geçirmeme sebebiyet verdi. Benden önceki 2 kuşağın paralarının bir çoğu mevcut durumda. Evlada maddiyattan ziyade değerli bir hatıra bırakacağıma inanıyorum. İnşaALLAH oda devam eder ve torunlarına devreder.
       Yazılarına fazla ara vermeyesin...

• Süper Moderatör
    • *
    • 44 Mesajı Toplam
      71 Kere Beğenildi
    CUMHURİYET PARALARI
    « Yanıtla #4: 23 Aralık 2010 - 19:56 »
  • Yayınlamak
  • Degerli kardesim Ali Fuat,Güzel bir konuya degindin,benim cok ilgimi cekti. sadece paramizin yüzlerini degil,basim tarihleriyle birlikde,kisaca bilgilendik.devletimizi yönetenlerin bazilarindan! utanc duysak bile, o zamanlari hatirlamak,iyi anlamak gelecege daha temkinli,daha saglam adimlarla yürümenin gerekliligini de hatirda saklar. anlamak isteyenler icin güzel bir hatirlatma. Zihnine saglik diyorum ve saglikli günler diliyorum.

Sizlere selam ve sevgilerimle

YGKYD-2000-Dernegi-Baskani: Servet Isildar - YGKYD-2000 "Bir Nebze Ferahlik" 

"Dogruya dogru"

Bes vakit loslugunda saf saftik
    Da`vetin vardi dün ezanlarda...
    Seni ey ma`bedim utansinlar,
    Kapayanlar da acmayanlar da!

HACISERIFOGLU-
    MOLLAHÜSEYINOGLU-YGKYD-2000 Dernegi-Baskani-Servet isildar-Stuttgart-Deg. / Almanya

• Moderatör
    • *
    • 5 Mesajı Toplam
      10 Kere Beğenildi
    • GSM: 0505 5278589
    • Kan Grubu: BRh+
    CUMHURİYET PARALARI
    « Yanıtla #5: 13 Şubat 2011 - 22:51 »
  • Yayınlamak
  • Teşekkür ederim, hoş bulduk diyorum ben de. Yazacağımız yazılarla bu güzel aileye geç katılışımızı telafi ederiz inşALLAH. Dünya milletlerinin politikalarını öncelikli yönlendiren güç olan paranın seyri, paramızın son yıllardaki yükselen değeriyle daha da önemli olmuştu. Parayla birlikte Türkiye'nin yaşadığı siyasi zihniyet değişimleri, onun arkasında taşıdığı derin anlamları da göstermek istedim. Bu millet çok badireler atlattı, çok acılar çekti. Hiçbir şey bir anda olmaz; fakat doğru politikalarla bir ülkenin ekonomik gücü ve kalkınma seviyesinin ne cabuk değiştiği bu ülkenin ve milletin neler çektiğini göstermesi bakımından daha da önemlidir. Ülkemize bu yürüyüşünde uğurlar olsun diyor, ALLAH bir daha kesintiye uğratmasın diliyorum

Ali Fuat Güney 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: ebruçobanoğlu (17 Ekim 2011 - 14:40)

Köşe Yazarları

Facebook Yorumlar