Profesör Dr.Necmeddin ERBAKAN VEFAT ETMİŞTİR. - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: Profesör Dr.Necmeddin ERBAKAN VEFAT ETMİŞTİR.  (Okunma sayısı 7693 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • Süper Moderatör
 • *
 • İleti: 632
 • Cinsiyet: Bay
     Türk Siyasi Tarihinin son 50 yılına damgasını vurmuş ve gelmiş geçmiş tüm siyasilerin en muteber ve istikrarlı  Liderini bu gün saat 11.30 itibariyle aramızdan ayrılıp Dar-ül Beka'ya irtihalini teessürle öğrenmiş bulunuyorum.

     Kendisine ALLAH'tan Rahmet ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum.
     Yeri doldurulması zor bir Liderdi.
     Gönlü tüm insanlığa hizmetle doluydu.
     İslam Coğrafyasının umuduydu.
     İmanlı ve ihlaslı gençlikle tüm insanlığın kurtuluşa ereceğine kalpten inananlardandı.
     20 şubat post-modern darbesinin yıldönümünde irtihali büyük bir tevafuktur.
     Türk siyasi tarihinde 28 şubatı, Türkiyeyi geriye götüren askeri vesayetin son bulduğuna işaret bir anma günü olacaktır.
     Bu gün, bin yıl devam edeceği düşüncesindeki  güçlerin muvaffakiyetinden ziyade halkın dediği ve HAK'kın istediği düzenin kurulmasına vesile olan yıldönümüne dönüşecektir.
     O'nu seven herkese başsağlığı diliyorum.

     Necmettin Erbakan'ın cenaze namazı salı günü İstanbul Fatih  camisinde kılınacak ve  Merkezefendi Mezarlığına defnedileceği bildirildi.

               
NECMETTİN ERBAKAN KİMDİR? (1926 - 27. ŞUBAT 2011)

29 Ekim 1926 yılında Sinop'ta doğdu. Babası Adana'nın Kozan ve Saimbeyli bölgesinde yaşamış olan Kozanoğullarından Mehmet Sabri Erbakan. Ağır ceza reisi olan babasının birçok yerde görev yapmış olması dolayısıyla çocukluğu muhtelif Şehirlerde geçen ERBAKAN'ın annesi de Sinop'un tanınmış ailelerinden birinin kızı olan Kamer Hanım'dır.

Necmettin ERBAKAN ilkokul'a Kayseri Cumhuriyet İlkokulu'nda başladı, babasının Trabzon'a tayin olması dolayısıyla ilkokul öğrenimini burada okul birincisi olarak tamamladı. 1937 yılında ilk tahsilini tamamladıktan sonra aynı yıl İstanbul Erkek Lisesi'nde orta tahsiline başladı. İstanbul Erkek Lisesi'ni 1943 yılında birincilikle bitirdi.

1948 yılı yaz döneminde İTÜ Makine Fakültesi'nden mezun olan ERBAKAN aynı yılın 1 Temmuz'unda Makine Fakültesi Motorlar Kürsü'nde asistan olarak göreve başladı.

1948-1951 yılları arasındaki bu 3 yıllık asistanlık döneminde o zaman doktora tezine tekabül eden yeterlilik tezini hazırladı. Sınıflarda ders vermek doçent ve profesörlerin yetkisinde olmasına rağmen kendisi asistan olduğu halde ders vermesine izin verilmiştir. Yeterlilik tezindeki başarısından dolayı üniversite tarafından 1951 yılında Aachen Teknik Üniversitesi'nde ilmi araştırmalar yapmak, bilgi ve görgüsünü artırmak üzere Almanya'ya gönderilen ERBAKAN, Alman ordusu için araştırma yapan DVL araştırma merkezinde Profesör Schimit ile birlikte çok başarılı çalışmalar yaptı.

Aachen Teknik Üniversitesi'nde çalıştığı 1.5 yıl süre içerisinde, bir tanesi doktora tezi olmak üzere 3 tez hazırlayan ERBAKAN, Alman üniversitelerinde geçerli olan "DOKTOR" unvanını aldı.

Alman Ekonomi Bakanlığı için motorların daha az yakıt yakmaları konusunda araştırmalar yaparak rapor veren ve bu arada da doçentlik tezini hazırlayan ERBAKAN'ın "Dizel motorlarda püskürtülen yakıtın nasıl tutuştuğunu" matematiksel olarak izah eden bu tez, Alman ilim çevrelerinde büyük yankı uyandırdı. Tezin mecmualarda neşredilmesi üzerine o tarihte Almanya'nın en büyük motor fabrikası olan DEUTZ motor fabrikalarının umum müdürü Prof. Dr. FLATS tarafından Leopar tanklarının motorları ile ilgili araştırmalar yapmak üzere bu fabrikaya davet edildi. Alman Ekonomik Bakanlığı'nın RUHR sahasındaki fabrikalar üzerinde araştırma yapmak için görevlendirilen heyette kendisinin de yer almasının istenmesi üzerine 15 gün RUHR sahasındaki bütün Ağır Sanayi fabrikalarını gezip inceleme fırsatı buldu.

II. Dünya Harbi'nden sonra Alman üniversitelerinde ilk Türk ilim adamı olan ERBAKAN, 1953 yılında doçentlik imtihanını vermek üzere İstanbul'a döndü. İmtihan sonucunda 27 yaşında Türkiye'nin en genç doçenti olma başarısını gösteren Necmettin ERBAKAN, araştırmalar yapmak üzere tekrar Almanya'nın DEUTZ fabrikalarına gitti. Burada 6 ay süreyle motor araştırmaları başmühendisi olarak, Alman ordusu için yapılan araştırma çalışmalarına katıldı.

1953'ün Kasım ayında İstanbul Teknik Üniversitesi'ne dönen ERBAKAN, Mayıs 1954 - Ekim 1955 yılları arasında askerlik görevini ifa etti. İstanbul Kağıthane'deki 6 aylık yedek subay öğreniminden sonra Halıcıoğlu'ndaki istihkam bakım bölüğünde 6 ay asteğmen, 6 ay da teğmen olarak makinelerin bakım ve tamiratları kısmında görev yaptı.

Askerlik görevinden sonra tekrar üniversiteye dönen Necmettin ERBAKAN 1956 yılında Türkiye'de ilk yerli motoru imal edecek olan, 200 ortaklı Gümüş Motor A.Ş.'yi kurdu. ERBAKAN da böyle bir fabrika kurma fikri Almanya'da çalışmaları esnasında, Türkiye Zirai Donatım Kurumu'nun sipariş verdiği motorları görünce iyice uyanmıştı.

Yurda dönünce bu çalışmayı başlattı. Ve bugün Pancar Motor adı altında çalışan fabrikanın temelini 1 Temmuz 1956'da attı. Gümüş Motor fabrikasında seri imalat 1 Mart 1960 tarihinde başlamıştır. 1960 yılında Ankara'da yapılan Sanayi Kongresi'nde Gümüş Motor'un yaptığı imalatları sunan ERBAKAN "Yeni hedef otomobillerin Türkiye'de yapılmasıdır" fikrini ortaya atmış, o zaman yönetimde olan askerler tarafından revac bulan bu fikir üzerine Eskişehir Demiryolları CER atölyesinde "DEVRİM OTOMOBİLİ" adıyla ilk yerli otomobil ERBAKAN tarafından imal edilmiştir. Askeri yönetim Gümüş Motor fabrikasını gezmiş, büyük ilgi ve heyecan duymuşlar, bunun üzerine 200'e yakın General ve üst rütbeli subaya ERBAKAN tarafından bir Sanayi Konferansı verilmiştir.

1965 yılında profesör olan ERBAKAN, Şubat 1966'da Odalar Birliği Sanayi Dairesi Başkanlığına getirildi. Daha sonra Genel Sekreter olan ERBAKAN, 1968 Mayıs'ında Odalar Birliği İdare Heyeti Üyesi, Mayıs 1969'da da Odalar Birliği Başkanı oldu.

Necmettin ERBAKAN 1967 yılında evlendi. Sanayiye gerekli ilginin gösterilmemesi üzerine siyasete atılmaya karar verdi. ERBAKAN, 1969 seçimlerinde Konya'dan bağımsız olarak adaylığını koydu ve seçilerek Meclis'e girdi.

24 Ocak 1970 yılında Milli Görüş'ün ilk partisi olan Milli Nizam Partisi'ni kuran ERBAKAN, 1971 Nisan'ında ihtilal yönetiminin de baskısıyla, Milli Nizam Partisi kapatıldı. Daha sonra 11 Ekim 1972 tarihinde kurulan Milli Selamet Partisi, ERBAKAN liderliğinde girdiği 1973 seçimlerinde % 12 oyla 48 Milletvekilliği ve 3 Senatörlük kazanarak 51 parlamenterle Meclis'e girdi.

1974 yılı başında kurulan MSP-CHP koalisyonunun bozdurulmasından sonra kurulan dörtlü koalisyonda da yer alan MSP'nin Genel Başkanı yine Başbakan Yardımcılığı ve Ekonomik Kurul Başkanlığı görevlerini üstlendi. 5 Haziran 1977 seçimlerinden sonra kurulan 3'lü koalisyonda da bu görevini devam ettiren ERBAKAN liderliğindeki MSP, böylece toplam 4 yıl süreyle hükümet ortağı oldu.

1978 yılı başında 12 Eylül 1980'e kadar muhalefette kalan MSP'nin Genel Başkanlığını yürüten Necmettin ERBAKAN, 12 Eylül İhtilali'nin getirdiği yasaklarla Eylül 1987 yılına kadar politikadan uzak kaldı. Eylül 1987'deki referandumla yeniden siyasi haklarını elde eden ERBAKAN, 19 Temmuz 1983 tarihinde kurulmuş olan Refah Partisi'nin, 11 Ekim 1987 tarihinde yapılan kongresinde oy birliği ile Genel Başkanlığa seçilen Necmettin ERBAKAN 20 Ekim 1991 seçimlerinde Konya'dan yeniden Milletvekili seçildi.

1995 genel seçimlerinde tekrar Konya'dan Milletvekili seçilerek meclise girdi. Bu seçimlerde Refah Partisi %21.7 ile birinci olmuştur. Bunun üzerine 28 Haziran da hükümeti kurma görevini alarak 7 Temmuz da güvenoyuyla Türkiye'nin Başbakanı olmuştur. Koalisyon hükümeti sırasında halkın desteğini alan bir çok önemli başarının yanında uluslararası alanda gelişmekte olan 8 ülkenin işbirliğine öncülük yaparak büyük bir gayretle bir yıl gibi kısa bir sürede D-8 (Development-8) oluşumunu meydana getirmesi önemli bir olaydır.

1998 yılı Şubat ayında Genel Başkanı olduğu Refah Partisi’nin kapanmasıyla 5 yıl siyasi yasaklı hale gelen Erbakan 11 Mayıs 2003'te Saadet Partisi'ne Genel Başkan seçilmiştir.

Erbakan 2010 yılında yeniden Saadet Partisi Genel Başkanlığına seçilmişti.

Merhuma Yüce ALLAH'tan Rahmet sevenlerine Başsağlığı Dileriz... • P h o e n i X
 • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 3.158
 • Cinsiyet: Bayan
 • Quae nocent docent!...


"Ne mutlu ömrü uzun olup, ameli güzel olana". (Hadis-i Şerif)

İslâm'a ve millete hizmetle geçen bir ömür...

Türkiye; yetiştirdiği dahi evlatlarından birini kaybetti...ALLAH rahmet eylesin ve mekanı cennet olsun!
You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..


 
لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

 • Ahmet Yılmaz
 • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 1.151
 • Cinsiyet: Bay
ALLAH rahmet eylesin !!! cok önemli isler yapdi türkiyede !! türkiyenin basi sag olsun !!!

 • İrfan Korkmaz
 • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 335
 • Cinsiyet: Bay
 • Beni hatırlayanlarla işim olmaz;zaten unutmuşlardı
  • Gülen Köyü Web Sitesi
 • GSM: 0530 441 33 36
    ALLAH rahmet etsin.Mekanı cennet olsun inşALLAH.
Yaşamak İçin Yaşlı,Ölmek İçin Çok Gencim

 • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 833
 • Cinsiyet: Bay
  • AKSPOR LTD. ŞTİ.
 • GSM: 0533 727 22 60
       ÜLKEYİ YÖNETENLERİN SİYASİ HOCASI

ALLAH rahmet eylesin,mekanı cennet olsun,Rabbim ondan razı olsun,bugün Türkiyenin siyaset sahnesindeki en büyük devlet adamları onun mektebinden mezun olmuştur...
 
       SENİ SEVİYORUZ ...SAVUNAN ADAM....
BAKAN ÜYE DEĞİL, KATILIMCI ÜYE İSTİYORUZ...

 • Administrator
 • *
 • İleti: 2.566
 • Cinsiyet: Bay
 • "Edeb Ya Hu"
  • Forma Yaptırma Sipariş
 • Kan Grubu: Seçmediniz
ALLAH mekanını cennet, Peygamber efendimize komşu eylesin.... Türkiye büyük bir değerini kaybetti... Başımız sağolsun..
Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burda Değiliz...

 • Emrullah Düzenli
 • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 497
 • Cinsiyet: Bay
Merhuma yüce ALLAH'tan rahmet sevenlerine başsağlığı dilerim.

 • Last Ottoman Sultan
 • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 1.218
 • Cinsiyet: Bay
 • DÜZENLİ KUNDURA
 • GSM: 0532 734 37 05
ALLAH rahmet eylesin mekanı cennet olsun..
Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol.
Seni ilgilendirmeyen şeylerle uğraşma...
Düşmanından uzaklaş...
Ölünün neyine gıpta edersen, diriyede öyle gıpta et...
Senin ihtiyacını gidermeyi önemsemeyen bir kişiden bir istekte bulunma...

 • Süper Moderatör
 • *
 • İleti: 436
 • Cinsiyet: Bay
 • GSM: 0.536.947.6490
Bugün Türkiye’nin ve tüm İslam âleminin en acılı günü. Çünkü Türkiye bugün büyük bir önderi ve büyük bir öğretmeni kaybetti. Nefsi için değil ezilen insanlığın kurtuluşu için çalışan, tüm dünyada haksızlığa karşı mücadele etmeyi, direnmeyi, ezilen milletlerin yeniden onurunu kazanmayı öğreten bir öğretmen olan, günümüzün en büyük önderlerinden biri olan Muhterem Erbakan hocamızı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz bu gün. Onun derdi Afrika’da açlıktan ölen çocukların, Amerika’da köleliğe itilmiş zencilerin, ırakta namusu kirletilmiş kadınların, Afganistan’da, Gazze’de haksız yere öldüren savunmasız insanların kurtuluşu, refahı ve özgürlüğüydü. Haritada adını bile bilmediğimiz ülkelerde sevilen, takip edilen, ardından gidilen bir önderdi o. 2011 yılı ezilen milletlerin, aç bırakılmış, köleleştirilmiş toplumların ve dünyanın her tarafında onu sevenlerin hüzün yılı olmuştur. Efendilikten köleliğe düşürülmüş Müslümanların kendi kendilerini yönetebileceğini öğretmişti insanlığa. İşte kölelikten yeniden efendiliğe terfi etmenin mücadelesini verdi büyük bir onurla. Bu uğurda gözünü budaktan esirgemeden büyük bir azim ve kararlılıkla hareket eden önder ve örnek bir insandı. İşte böyle bir insanın şehitler ayı olan şubat ayında vefat etmesi ayrı bir teselli kaynağıdır.

Erbakan hoca Önce ahlak ve maneviyat eğitimini sloganlaştıran büyük bir öğretmendi. Eğitimde milli ve manevi değerlerimize uygun bir sistemin kurulması onu en büyük arzularından biriydi. Okullarda çocukların kalbine ne koyacaksınız diye soruyordu. Bizim nesillerimizin bizim milletimize, bizim medeniyetimize hizmet etmeleri ancak önce ahlak ve maneviyat eğitimiyle mümkündür diye anlatmanın derdindeydi. İnsanlık hocasını, Erbakan hocasını kaybetti. Erbakan hocamızın vefatı Türkiye için, tüm insanlık için büyük bir kayıp olmuştur.

Erbakan hoca bir faniydi, ancak bugün ölmedi ebedi hayata yürüdü, hakka yürüdü. Ancak onun bıraktığı dava sonsuza kadar yaşatılacaktır. Onu sevenler onun yolundan en az onu kadar mücadele etmeye devam edeceklerdir. Onun gösterdiği hedeflere doğru, onun ortaya koyduğu ilkeler üzerinden yürümeye devam edilecektir. Çünkü Erbakan hoca hak batıl mücadelesini anlatmıştı. Hz İbrahim’in mücadelesini anlatmış ve yeniden canlandırmıştı. Erbakan hoca yeniden dirilişin, onurlu duruşun, haksızlıkla mücadelenin, azmin, adil düzenin simgesi olmuştu. Onun derdi yaşanabilir Türkiye’ydi. Bu yüzden milli bir ekonomi istiyordu. Milli bir eğitim istiyordu ve mili birlik ve beraberlik istiyordu.
Erbakan hocamızın hakka yürüyüşünden dolayı yüreğimiz kan ağlıyor, derin bir üzüntü ve gözyaşları içindeyiz. Tüm milli görüşçülerin ve tüm İslam âleminin başı sağ olsun. ALLAH rahmet eylesin.

MURAT ÇOBANOĞLU
SULUOVA MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ  MEMURU
MURAT ÇOBANOĞLU

 • Ömer Düzenli
 • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 2.750
 • Cinsiyet: Bay
 • GSM: 05356886550
ALLAH rahmet etsin.Mekanı cennet olsun inşALLAH. malesef hep öldükten sonra deperlerini anlarız ülke olarak büyük sorunumuz bu tekrar genel başkan olduğunda bi ayağı cukurda hala daha siyaset yapıyor deniliyoru öldükten sonra ölene kadar mücadele etti demeye başladık cok değerli bir şahsiyetti makanı cennet olsun
ALLAH'ım! Hakkımızda Hayırlı Gördüğünü Gönlümüze Razı Eyle!!!

 • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 1.162
 • Cinsiyet: Bay
  • Gülen Köyü Web Sitesi
 • GSM: 0535 765 81 99
ALLAH rahmet eylesın mekanı cennet olsun.

 • Serafettin Akyol
 • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 76
 • Cinsiyet: Bay
Saygı ve sevgili hocam, değerin hiç bir şeyle ölçülemez. Tüm insanlığın başı sağolsun. Çok çoküzülen ama bir şey yapamayan bizler işte insan. kabri nur mekanı cennet olsun.İşte adam gibi adam güzel vatanımızın değerli idarecilerine böyle Cumhurbaşkanı ve böyle Başbakan herkese nasip olmaz. Bizlere vatanımıza yakışır. Ölümü bekliyen merhum büyük insan Erbakan devlet töreni istemeyen büyük insanı saygı ve hürmetle yad edelim...

        H.Şerafettin  Akyol

 • Şeker Oğlu
 • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 57
 • Cinsiyet: Bay
 • Mustafa Düzenli
ALLAH gani gani rahmet eylesin...


 


Facebook Yorumları

         
Twittear