YÜCE KİTABIMIZ KUR-AN’I KERİM - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: YÜCE KİTABIMIZ KUR-AN’I KERİM  (Okunma sayısı 4203 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • Moderatör
 • *
 • İleti: 135
 • Cinsiyet: Bay
     HASAN AKYOL   
     hasanakyol0761@hotmail.com
     29 Ocak 2012 Pazar

     YÜCE KİTABIMIZ KUR-AN’I KERİM

     Yüce Rabbimiz Âdem as ile Hz Muhammed arasında birçok peygamber göndermiştir. Gönderilen peygamberler sayı bakımından rivayetleri değişse de yirmi yedi ile yüz yirmi yedi bin rakamları arasında peygamberler gönderildiği rivayet olunmaktadır. Gönderilen peygamberlerin ana hedefi ALLAH tarafından Cebrail as ile gönderilen vahiyleri, Cebrail as dan aldıkları gibi hiçbir eksikliğe uğratmadan ve hiçbir ekleme yapmadan insanlara iletmeleridir.

     Ancak insanlar kendilerine gönderilen kitapları tahrif etmiş (orijinal halini bozmuş) ve sapıklığa, dalalete düşmüşlerdir. İnsanlar yaşam kurallarını, ALLAH’ın Peygamberlerle, göndermiş olduğu ilahi kurallar çerçevesinde değilde, insanların kendilerinin yapmış olduğu yarım yamalak kurallarla idare olunmalarını istemişlerdir. Nitekim gönderilen peygamberler toplumu manevi huzura, refaha kavuşturup insanları zalimlerin zulmünden kurtarmaya çalışmış ve kurtarmıştır. Ancak insanların bir kısmı gönderilen peygamberleri kendilerine düşman seçip, gönderilen ilahi kitapları değiştirerek toplumda kendi istek ve emirlerinin yapılmasını istemişlerdir. Bu istek ve arzuları kuran-ı kerim nazil oluncaya kadar devam etmiştir. Kur-an-ı kerimden önce indirilmiş bütün kitaplar aslini muhafaza edememiş, dolayısıyla zamanla yeni bir dinin ve peygamberin gönderilmesine ihtiyaç duyulmuştur.   

     Zebur, Davut (a.s), Tevrat, Musa (a.s), İncil, İsa (a.s)’a gönderilmiş ve bu Peygamberlerin ümmetleri tarafından bu ilahi kitaplar tahrif edilmiştir.

     Kur-an-ı Kerim: Yüce ALLAH tarafından H.z Muhammed’e Arapça olarak indirilmiş, bize kadar tevatür yoluyla nakledilmiş, Mushaflarda yazılı, Fatiha süresi ile başlayıp Nas süresi ile sona eren kelamdır.

     Kur-an-ı kerim hiçbir şekilde bozulmayacaktır çünkü ALLAH Teâlâ “şüphesiz o zikri (kur-an-ı-) biz indirdik biz! Onun koruyucusu da elbette biziz.”(1) buyurmuştur. Yüce ALLAH Kur-an-ı Kerim-i Cebrail vasıtasıyla Peygamberimiz Hz Muhammed’e yaşanan olaylarla bağlantılı olarak bölümler halinde yirmi üç senede indirilmiştir. Hz Muhammed son peygamber, Kur-an-ı Kerim ise son kitaptır. Kıyamete kadar yeni bir din gelmeyecektir. Kur-an-ı kerim açısından durum tamamen farklıdır. O diğer kitapların uğramış olduğu tahrife uğramamıştır. Kur-an-ı Kerim hem manevi açıdan, hem de ALLAH’ın Müslümanlara güç ve yetenek vermesiyle yapılan bir takım çalışmalarla maddi açıdan korunmuştur. Bu yönüyle yüce Kitabımız kur-an-ı Kerim, kıyamete kadar insanlığa ışık tutacaktır.

     Kur-an-i Kerim manevi açıdan korunması en başta şeytandan korunmasıdır. Şeytan iyileri kötü, kötüleri iyi, yanlışı doğru, doğruyu yanlış gösterme yeteneğine sahip bir varlıktır. Yüce ALLAH, şeytanın Kur-an ayetlerine müdahale etmesini engellemek için Cebrail as’ın yanına muhafız melekleri koymuştur.”Biz (elçileri) ancak Rabbinin emri ile ineriz. Önümüzdeki, arkamızdaki ve bunların arasında ki her şey Onundur. Ve Rabbin seni unutmuş değildir.”(2) buyrulmuştur.

     - Kur-an-in sebeb-i nüzulü insandır.
     - Kur-an insanlığın önüne açılmış bir gök sofrasıdır.
     - Kur-an metni bir kez, manası sonsuz kez nazil olan ilahi bir kitaptır.
     - Kur-an-a kurban olmak, cihana sultan olmaktan bin kat evladır.
     - Kur-an ALLAH’ın hidayetidir.
     - Kur-an vahyinin “Rabbin adına oku” emriyle başlaması, hakikatin bilgisine nasıl ulaşılacağı sorununun insanoğlunun en öncelikli sorunu olduğunu gösterir.
     - Kur-an’ın değeri edebi oluşundan değil ebedi oluşundan kaynaklanır.
     - Kur-an anlaşılmak için aklın arzına nazil olmuştur. Akıllar da onu anlamak için sözün arşına miraç etmelidir.
     - Kur-an okumak ALLAH ile irtibata geçmektir; İnsan ALLAH ile irtibatını kopardığında kıyamet kopar.

     Enam (3), el Furkan(4), ez Zikir(5), en Nur(6) er Ruh(7), el Huda(8), eş Şifa(9), el Mecid(10), el Mesani(11), Ümmül Kitap(1) sadece Kur-an’ın isimlerinden bazılarıdır.

     Kur-an-ı Kerimin özellikleri;

     Kur-an-ı Kerim peygamberimize indiği gibi hiçbir değişikliğe uğramadan bize kadar gelmiştir. Kıyamete kadarda bozulmadan devam edecektir.

     Kur-an-ı Kerim toplu olarak değil, zaman ve olaylara göre ayetler ve süreler halinde paça parça inmiştir. Bu durum kur-an’ın kolayca ezberlenmesini ve anlaşılmasını sağlamıştır.

     Kur-an’ı Kerim son ilahi kitaptır. Ondan sonra başka ilahi kitap gelmeyecektir. Kur-an’ın hükümleri Kıyamete kadar geçerli olacak, değişmeyecektir. Önceki kitaplar belli bir zaman için gönderilmiştir.

     Kur-an’ı Kerim bütün insanlığa gönderilen bir kitaptır. Her asrın ihtiyaçlarını karşılayacak hakikat ve hikmetlerle doludur.

     Bizler Müslümanlar olarak Kur-an’ı okumalıyız, anlamaya çalışmalıyız ve hayatımıza uygulamalıyız yada uygulamaya çalışmalıyız çünkü yüce Rabbimiz Kur-an’ı Kerim de “Ey Rabbimiz bize bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme Ey Rabbimiz bize gücümüzün yetmeyeceği yükü de yükleme ve bizden günahlarımızı affet”(12) diye dua etmemizi istemektedir. Bu bağlamda Kur-an “ALLAH’ın ipine hep beraber sımsıkı sarılın” diyor; iyi bilin ki “ALLAH’ın ipi “ Kur-an dır. Yüce Rabbimiz cümlemizi Kur-an’ı okuyup anlayan ve hayatında uygulayan kullarından eylesin. Dünyada Kuranla ve sünnetle yaşamayı, ahrette de Rabbimizin cennetine giren kullarından eylesin. AMİN... AMİN...

     Hasan AKYOL
     AVLUBURUN KÖYÜ M CAMİ İMAM HATİPİ
     KARTEPE / KOCAELİ1: Hicr:9
2: Meryem:64
3: Enam:114
4: Furkan:1
5: El Hicr:9
6: En Nisa :174
7: Eş Şura:52
8: El Bakara:2
9: El İsra: 82
10: El Buruc21, 22
11: Ez Zümer23
12: Ez Zuhruf 1, 4
13: El Bakara286 • ** LaZiGo **
 • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 408
 • Cinsiyet: Bay
 • Bize Her Yer TRabzon ;)
  • cnrdekorasyon
ALLAH razı olsun hocam güzel bir konuya değinmissin .. Kuani okumak değil iş iş bu okudugumuzu anlamak anladıklarımızı hayatımıza gecirdiğimizde ancak müslümanlıgın hakkını veririz .. ALLAH kuanı anlayip hayatına geciren bir millet olmayı nasip eylesin..
TRABZON gibiyim işte... Gülmeyi  "Dernekpazar'ında " bıraktım, vefayı "Boztepe" de. "Ayasofya" kadar yorgun,"Orta hisar" kadar mağrur."Değirmendere " kadar vedalara gebe."Uzun sokak" kadar kalabalık,"Emperyal" kadar sıkıcı,"Ganita" kadar mutlu, dalgalar kadar yalnız.TRABZON gibiyim yani...Uzaktan bakınca ışıl ışıl ama aslında yorgun,bitkin,tükenmiş ama hala ayakta hala dimdik..!


By Lazigo


 


Facebook Yorumları

         
Twittear