NİÇİN MÜSLÜMANIZ ? - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: NİÇİN MÜSLÜMANIZ ?  (Okunma sayısı 2818 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Aktif Visirli
  • *
NİÇİN MÜSLÜMANIZ ?
« Topic Start: 07 Şubat 2012 - 16:50 »
  • Yayınlama
  • NİÇİN MÜSLÜMANIZ?
    Ben kendi kendime bu soruyu sorduğum da doğal olarak bir cevabı da oluşuyor kafamda ..öncelikle ,neredeyse her sürede akla atıf yapan bir dinin bir kitabın mensubu olarak yine bu konuyu akıl ölçüsünde düşünüp sorguladığım zaman da önceki bazı peygamberlerde var olan ‘mucizeler’ peygamberimize verilmemiş olup , dolayısıyla Peygamberimize ve onun getirdiğine İman (inanmanın)etmenin tek yolu da akıldan geçmektedir..

Enbiya 5-6. Ayetlerde olduğu gibi;’ Onlar, "Hayır, bunlar karma karışık yalancı düşlerdir. Hayır, onu kendisi uydurdu, hayır, o bir şairdir. Eğer böyle değilse önceki peygamberlerin (mucizelerle) gönderildikleri gibi o da bize bir mucize getirsin" dediler. Onlardan önce helak ettiğimiz hiçbir memleket halkı iman etmedi de şimdi bunlar mı iman edecekler? ‘ o dönemde iman etmeyen veya inanmak istemeyen insanlar Peygamberimizden mucize talep etmişlerdi tıpkı Rad 7. Ayette olduğu gibi ; ‘İnkâr edenler, "Ona Rabbinden bir mucize indirilseydi ya!" diyorlar. Sen ancak bir uyarıcısın. Her kavim için de bir yol gösteren vardır. ‘ niçin mucize gönderilmediğini de ALLAH İsra 59. Ayette açıklamaktadır; ‘Bizi, (Kureyş'in istediği) mucizeleri göndermekten, ancak, öncekilerin onları yalanlamış olması alıkoydu. (Nitekim) Semûd kavmine o dişi deveyi açık bir mucize olarak verdik de onlar bu yüzden zalim oldular. Oysa biz mucizeleri sırf korkutmak için göndeririz. ‘ Ayetlerden de anlaşılacağı üzere Peygamberimize İnsanları ikna etmek amaçlı hiçbir mucize gelmemiş, iman etmek insan aklına bırakılmıştır…aslında bizim dinimizin en önemli özelliği de bu yanıdır..

Yine akıldan ve İmandan yola çıkarak niçin müslümanıza cevap ararken karşıma çıkan ilk cevap atadan(ana_babadan) müslümanız..çünkü benim kanaatim odur ki ; Müslüman aleminin çok büyük bir çoğunluğu başta da belirttiğim gibi Kuranı okuyup anlamaya çalışıp akıl süzgecinden geçirip doğru bulduğu için değil, sırf Müslüman bir ana –babadan Müslüman bir toplumda doğduğu için Müslümandır…
    Yine bu paralelde, Müslüman kimliği taşıyan insanların yine benim kanaatim odur ki; büyük bir çoğunluğu mensubu olduğu Kitabın(dinin) içeriğini çok az bilmekte bu bildiği de kaynağından değil kulaktan dolma , yada çevresinden öğrendiği kadardır..imanın şartları içerisinde yer alan Kitaplara iman Aslında diğer imanın şartlarını da kapsamakta, Kuran genel bir çerçeve ve diğer hepsi onun içinde yer alan kısımlardır..yani aslında özünde iman ettiğimiz tek şey kurandır..öyle olmasa bile tek başına kitaplara imandan yola çıksak dahi yukarıda yaptığım tespitleri doğru kabul edersek , biz Müslümanlar çoğunluk olarak aslında içeriğini belki de hiç bilmediğimiz bir kitaba iman etmekteyiz. böyle bir iman asla kabul olmaz diyemem ama sakat bir iman olur düşüncesindeyim..

Sonuç olarak bizim dinimiz bazılarının dediği gibi ‘sen anlamazsın ‘ tarzında bir din değil , düşünüp ,akıl yürütüp anlamaya çalışan her insanın anlayabileceği bir dindir ve ona imanda onu bilmeden okumadan, Atadan miras gibi kaldığı için iman etmek değil , okuyup anlamaya çalışarak iman etmek olmalıdır..

Bu devran böyle gitmez düzelir bir gün elbet,
    Yorulan gönüllerden devralınmalı nöbet.

• Aktif Visirli
    • *
    • ÜLKESİNE SEVDALILAR
    • GSM: 0533 450 50 86
    NİÇİN MÜSLÜMANIZ ?
    « Yanıtla #1: 07 Şubat 2012 - 20:22 »
  • Yayınlama
  • Engin kardeşim yukarıdaki tespitlerine katılıyorum. Müslümanlar okuyarak kitaplarını öğrenseydi bu durumdami olurtuk?

• *** asi_kar ***
    • Süper Moderatör
    • *
    • Sevmek YÜREKLİ olana yakışır(!)
      • antoloji
    NİÇİN MÜSLÜMANIZ ?
    « Yanıtla #2: 08 Şubat 2012 - 09:38 »
  • Yayınlama
  • Tesbitler çok doğru Engin katılıyorum.Tek lüxümüz müslüman ana-babadan doğmak .Sonradan müslüman olanlar bizden çok çok daha iyi bliyorlar dinimizi ?....
    "Sabret ki her şey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun...

Sabret ki her şey gönlünce olsun... "

Facebook Yorumları

Twittear