HZ ADEM'DEN SONRA (alıntı) - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: HZ ADEM'DEN SONRA (alıntı)  (Okunma sayısı 1689 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 892
 • Cinsiyet: Bay
HZ ADEM'DEN SONRA (alıntı)
« Topic Start: 04 Ağustos 2012 - 15:31 »
 • Yayınlama
 • KARDEŞ KARDEŞE EVLİLİK OLMADAN İNSANLIĞIN ÇOĞALMASI   

        Selam,

        Kuran öğretisine göre, insanlığın tek bir ana babadan çoğalmasına rağmen bu süreçte kardeş kardeşe evliliğin olup olmadığı sorusu, ilginç sorular bazında önemli bir yere sahiptir.

  Kuran öğretisiyle ilgilenen herkesin bu soru üzerinde defalarca düşündüğü kanaatindeyim, bir tarafta tek bir ana babadan çoğalma olayı, diğer tarafta Kuran öğretisinde kardeş kardeşe evliliğin kesin olarak yasak olması olayı, bu iki hususun geçerliliğini yitirmeden olayın nasıl gerçekleştiği veya nasıl gerçekleşebileceği cevabının verilmesi, zihinlerin rahatlaması açısından önemli bir faydaya sahiptir.

  Kendimde zaman zaman bu tür sorular üzerinde Kuran’a dayalı olarak düşünmek suretiyle cevap aradım. Bulduğum cevapları sizlerle paylaşmak ve sizlerinde görüşüne açmak, Kuran’ı hikmetle anlamak açısından İnşALLAH faydalı olacaktır, hikmet kapsamına giren bütün cevaplar ancak ileri süren şahsı bağladığından Kuran denetimine açıktırlar, Kuran ölçüsüne göre eleştirilebilir görüşlerdir.

  Peygamberimizden sonra, hiç kimse dini tebliğ ve öğretide masum değildir, bundan dolayı bizler hata yapabilir yada doğruyu bulmuş olmakla hikmete erişebiliriz. Bana göre sorunun cevabına gelince, öncelikle şu bilinmelidir ki, ALLAH’ın sünneti kapsamına giren bütün yasaklar ne dünyada nede ahirette değişime uğramazlar, kardeş kardeşe evlilik, veya çocukların anne babalarıyla evlenmesi nasıl ki dünyada yasaksa Ahirette de yasaktır, bu husus Adam ve eşinden başlamak suretiyle ebediyen sürüp gidecek bir İslami husustur. Zira ALLAH’ın sünnetinde değişiklik olmaz, Kuran’dan mealen:

  - (Hem de) Yeryüzünde büyüklük taslayarak ve kötülüğü tasarlayıp düzenleyerek. Oysa hileli düzen, kendi sahibinden başkasını sarıp-kuşatmaz. Artık onlar öncekilerin sünnetinden başkasını mı gözlemektedirler? Sen, ALLAH'ın sünnetinde kesinlikle bir değişiklik bulamazsın ve sen, ALLAH'ın sünnetinde kesinlikle bir dönüşüm de bulamazsın. 35/43

  - Bu,) ALLAH'ın öteden beri sürüp giden sünnetidir. Sen ALLAH'ın sünnetinde kesinlikle bir değişiklik bulamazsın. 48/23

  - (Bu,) Daha önceden gelip-geçenler hakkında (uygulanan) ALLAH'ın sünnetidir. ALLAH'ın sünnetinde kesin olarak bir değişiklik bulamazsın. (33 / 62)

  Hal böyle olunca o zaman insanların çoğalması nasıl mümkün oldu?

  Benim anlayışıma güre, ilk etapta yalnızca iki veya ikiden fazla kız çocuğunun dünyaya gelmiş olduğudur, kardeş kardeşe evlilik olmaması için bu kızların yetişkinliklerinde eşeysiz, başka bir ifadeyle babasız, erkekli kızlı çocuklar doğurmalarına gerek vardır. Örneğin bu şekilde iki kız çocuğu düşünelim yetişkinliklerinde her bir tanesi babasız olarak iki kız, diğeri iki erkek çocuk veya her birisi bir erkek ve bir kız çocuğu dünyaya getirseler, bu çocukların teyze çocukları olarak evlenmelerinde İslam dini açısından bir sakınca yoktur, böylece bu ilk aşamadan sonra artık eşeyli çoğalma rahatlıkla sürebilir.

  Dense ki, bu mümkün müdür, bunun mümkün olduğuyla ilgili olarak, İsa peygamberin babasız olarak dünyaya gelmesini örnek gösterebiliriz. Kuran’dan mealen :

  - Şüphesiz, ALLAH katında İsa'nın durumu, Adem'in durumu gibidir. Onu topraktan yarattı, sonra ona "ol" demesiyle o da hemen oluverdi. 3/59

  Babasız doğum olayına öbür canlı türlerinde de sıklıkla rastlamak mümkündür, Örneğin :

  "Erkek olmadan üreme olur mu? (Murat Elitaş)

  Canlılarda çeşitli eşeysiz ve eşeyli üreme tipleri görülüyor. Eşeysiz üremede zaten cinsiyetlere ihtiyaç duyulmuyor. Eşeyli üreme tiplerinin bazılarında da, erkek olmaksızın üreme gerçekleşebiliyor. Bunlar hakkında daha önce bize yollanan sorulara uzun uzadıya cevaplar verildi.

  Çok “genel” karakter taşıyan sorunuzun insanlara yönelik olduğunu düşünerek devam ediyorum. Çok ender olarak, erkek gamet hücresi olmaksızın yumurta hücrelerinden gebelik oluşması görülebiliyor. Tıp literatüründe bununla ilgili, çok sınırlı sayıda da olsa, örnekler bulunuyor. Yumurta hücresinde diploidi (2n olma durumu), ya da iki yumurta hücresinin kaynaşması gibi aslında “patolojik” sayılabilecek vakalar sonucunda embriyonun gelişmesiyle “kendiliğinden üreme” gerçekleşebiliyor.

  Bunun dışında, dünyanın farklı yerlerinde çok sayıda araştırmacı, sperm hücresi olmaksızın yumurta hücresini başka yollarla döllemeyi başardılar. Ayrıca klonlama gibi bazı özel yöntemlerde de, erkek varlığına gerek duyulmuyor."
  Deniz Candaş

  617 - Erkek olmadan üreme olur mu? (Murat Elitaş) (Alıntı, TÜBİTAK, Bilim ve Teknik Dergisi,İnternet)

  "Kopya kediler yavruladı
  22 Ağustos, 2005 11:11:00 (TSİ)
  ABD'de genetik olarak kopyalanmış vahşi Afrika kedileri yavruladı.

  Kopya hayvanların üreme kabiliyeti de ilk kez anlaşılmış oldu.

  New Orleans'taki Audubon araştırma merkezi uzmanları, kopya dişiler Madge ve Caty ile kopya erkek Ditteaux'nun yavrularının bir süre önce dünyaya geldiğini açıkladı.

  Araştırmacılar, bu gelişmenin soyu tükenme riskiyle karşı karşıya olan hayvan türlerinin nüfusunun çoğaltılmasının yolunu açabileceğini de belirtti.
  Sekiz yavrunun da sağlıklı olduğunu dile getiren uzmanlar, araştırmada yer almaktan memnuniyet duyduklarını da vurguladılar.

  İngiliz hükümeti ise geçtiğimiz şubat ayında ilk kopya koyun 'Dolly'nin dünyaya gelmesini sağlayan bilim adamı Ian Wilmut'a, tıbbi araştırma için insan embriyonunu kopyalama izni vermişti." (alıntı CNN Türk.com - İnternet )

  Demek oluyor ki, Adem ile Eşinin yalnızca iki kız çocuğu dünyaya getirmeleri ve bunlarında karşılıklı olarak eşeysiz doğumla kızlı erkekli ikişer çocuk dünyaya getirmeleri, insanların aynı ana babadan doğmalarına rağmen, kardeş kardeşe evlilik olmadan çoğalmaları için yeterlidir, bu da Kuran’a uygun bir durum olmuş olur. Benim Kuran'ı esas alarak, bu konudaki görüşüm bu şekildedir.

  Fereç HÜDÜR  Bu devran böyle gitmez düzelir bir gün elbet,
  Yorulan gönüllerden devralınmalı nöbet.


   


  Facebook Yorumları

           
  Twittear