TRABZON-1461 FUTBOL TAKIMI-DEĞERLERİMİZ - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: TRABZON-1461 FUTBOL TAKIMI-DEĞERLERİMİZ  (Okunma sayısı 4061 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • Süper Moderatör
 • *
 • İleti: 633
 • Cinsiyet: Bay
     AHMET AKTÜRK (HOCA)
     agulen61@gmail.com
     22 Ekim 2012 Pazartesi

     TRABZON-1461 FUTBOL TAKIMI-DEĞERLERİMİZ 

     Çok değerli araştırmacı-gazeteci Yahya Düzenli’nin geçen haftaki makalesini çok anlamlı buldum. İsabetli bir konuyu irdeleyerek tahliline almış. Yahya Bey, Trabzon’un tarihi misyonunun sadece futbola indirgenmesinden rahatsızdır. Futbolu, daha doğrusu Trabzonspor’dan başka aşkı kalmayan Trabzonlunun aşık olacağı, önemseyeceği, değerler skalasına alacağı başka değerlerin önüne konmaması, gelecek kuşaklarla ilgilenen düşünürlerin/ araştırmacıların/ vakanüvis ve tarih tahlilcilerinin kaygı alanı olmuştur.

     Hani, aydınlarımızın toplumun “sürü” psikolojisinden kurtarılmasında neler yapabildiğini burada sorgulamak lazım. Toplumu yönlendiren “din âlimleri, öğretmenler, hâkimler, savcılar, siyasetçiler, bakanlar, askerler, valiler, kaymakamlar, karakol amirleri, emniyet amirleri, büyükelçiler, doktorlar, işadamları, sivil toplum kuruluşları, velhasıl toplumun önünde olan tüm kanaat önderlerinin Trabzonluya ne verdiğine bakmak lazım. (söz konusu Trabzon olunca bu özel ismi kullanıyorum. Yoksa bu; tüm Anadolu insanı için irdelenecek konudur.)  Her gurup kendi cenahından bakıp halkın kafasını karıştırmaktan başka işe yaramayan çıkışlarla halkın verdiği tepkisizlik sonucunda toplum bilincinde kala kala bir futbol merakı kalmıştır. O da futbol sahalarındaki kötü tezahürat için “toplumun deşarj argümanı” olarak görülüp “hoşgörü” kavramı içinde meşrulaştırması sonucunda yaşanılan süreç Yahya Bey’ın ızdırap duyduğu-(muz) bir noktaya gelmiş dayanmıştır.

     Yahya Bey’in “Bugünün Trabzon’unun “değer skalası”nı belirleyen tek saik futbol. Belki de isim koyucular tarafından fethe izafe ve itibar olsun için bir futbol takımına 1461 ismi verilmiştir. Tarihi bir dönüm sembolünün evirilerek günümüzde bir futbol kulübünün adı olması bu şehrin değerlerinin nasıl ve nerelerde kullanıldığını göstermesi bakımından oldukça önemli.” Tespiti ne kadar ehemmiyetli bir tespittir.

     Yine “Şehrimizin sakinlerine “1461 tarihinin ne ifade ettiği”ni soralım. Alacağımız cevap büyük bir ihtimalle PTT 1. Futbol liginde oynayan “1461 Trabzon” futbol takımı olacaktır. Çünkü şehrin yaşayanlarının zihinleri futbolla öylesine işgal edilmiş ki, onun dışında hiçbir uyarıcıya cevap veremez halde bir sendroma yakalanmış durumda.” Fikrine katılmamak mümkün değil. Kendi tarihi arka odasından bihaber olan, hatta inceleme ve araştırmaya gerek bile duymayan insanımızın sindirim sisteminin başlangıcından bitim noktasına kadar, bi bakıma mutfakla lavabo arasındaki hayat nizamını önemseyip başka bir nefes alanı var olması lazım diyen hayatları sorgulamayanları sorgu odasına almaya ihtiyaç var sanırım.

     “Bir zamanlar bulunduğu medeniyet ikliminde derinliğine bir “değer üretme” havzası sayılan bir şehrin bugün giderek “değer öğütme” makinesine dönüştüğünü üzülerek söyleyebiliriz.” Mantığından hareketle değer üretiminden değer öğütmeye dönüşümünün sebeplerini irdeleyecek ve sonucunda neden değerlerin öğütülüp yok edildiğini sorgulayacak/sorgulatacak kanaat önderlerine ihtiyacımız var sanırım. Neydi değerlerimiz gerçekten... İman mı? Adalet mi? Davranış mı? İtibar mı? Güç mü? Bilim mi? Edebiyat mı? Sanat mı? NE?

     Bence hepsi… Ama bu “hepsi” dediğimiz değerler skalasından bir bir maddeler uçmuş yerine ruhların deşarj olduğu (düşünülen) sahalardaki kalabalık sürüler ön plana çıkmıştır.

     Günümüzde basın yayın kuruluşlarının tek pirim yapan programlarına bakıldığında “değerler skalamızda” bulunanlardan neler olduğunu görmemiz mümkün. Var mı bi değer silsilesi? Yok... O halde var olanların yerine hiç irapta mahalli olmayan değerler alması doğal değil mi? Bu noktada tarihi misyon temsilcisi olarak 1461 Tarabzonspor da çıkar, 1453 İstanbulspor da…

     Burada sporu yargılamak veya küçümsemek anlamı çıkarılmadan toplumun değer yargılarındaki olması gerekenlerin çıkarılıp tek düzeye indirgenmesinden muzdarip olduğumuzu hatırlatmak isterim.

     Yalan, iftira, haset, küçümseme, alay etme, ihanet, komşu hakkına saygısızlık; hasılı tüm edep dışı hareketler var ama ortak payda 1461 Tarabzonspor.. Başka ele avuca gelecek bir meziyet yok..Yani ortak yan sadece bu takımlı olmak...Bununla mı değerlere sahip çıkılır? Çıkılır diyorsanız, hayırlı olsun… Ama unutmayalım ki yüksekten düşenin yaşama şansı daha azdır. İşte sonuç bu... • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 284
 • Cinsiyet: Bay
  • Gülen Köyü Web Sitesi
 • GSM: 0532 160 62 61
     Hocam yüreğinize sağlık,bu güzel güzel olduğu kadar anlamlı yazılarınızı özlemiştik...en kısa zamanda yenilerini bekliyoruz...A.E.O


 

         
Twittear