GÜLEN KÖYÜNDE AŞÇILIK KURSLARI BAŞLADI - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: GÜLEN KÖYÜNDE AŞÇILIK KURSLARI BAŞLADI  (Okunma sayısı 2023 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  • Yaa Sabır...
  • Administrator
  • *
  • İleti: 3.134
  • Cinsiyet: Bay
    • Gülen Köyü Web Sitesi
  • GSM: 0535 481 76 24
Dernekpazarı Belediyesi, Halk Eğitim Destekli iş gücü yetiştirme kursları kapsamında 30 kişinin katılımıyla, istihdam garantili aşçılık kursu Gülen Köyü Kur’an Kursunda başladı.

Dernekpazarı Belediyesi, İlçe halk eğitimi merkezi müdürlüğü iş birliğinde başlatılan aşçılık kursu Gülen Köyü Kur’an Kursunda ağırlığı kurs öğrencilerinden oluşmak üzere Ocak ayında başlayarak 30 erkek kursiyer ile toplam üç ay devam edecek. Ayrıca haftanın her günü kurslar devam edeceği gibi 2 dönem halinde devam edecek.

Kurs bitiminde kursiyerler çeşitli işyerlerinde isterlerse istihdam edilecek. Kursiyerler Gülen Köyü Kur’an kursu mutfağında Dernekpazarı ilçesinde restaurantı bulunan Ali Yilmaz tarafından teorik eğitimlerinin ardından pratik uygulamalı eğitimlerine başladı.

Aşçılık kursunda kursiyerlere hijyen kurallarına uygun olarak yiyecek üretimi yapma ve servise hazır hale getirme işlerinde aşçı olacak şekilde eğitim verilmekte.

Kursiyerler yine bu kursta; Kişisel bakım, işe hazırlık, bulaşık yıkama ve çöp atımı, besin öğeleri ve grupları, sebzeleri pişirmeye hazırlık, sebze garnitürleri, temel çorbalar, yumurta pişirme, basit tatlılar, özel çorbalar, soslar, patates garnitürleri, etlerin hazırlanması, et yemekleri, balıklar, su ürünleri, salata ve salata sosları, pilavlar, makarnalar, kıyılarak, mayalandırılarak, özleştirilerek, çırpılarak ve pişirilerek yapılan hamurlar, krema, sos ve şuruplar yapmasını öğrenecekler.
 
Hem meslek hem de iş sahibi olacaklar.

Gülen Köyü Kur’an Kursunda çeşitli aşçılık alanında kurslar düzenleyerek vasıfsız vatandaşlarımıza ve öğrencilerimize meslek öğretilerek iş sahibi yapmaya çalışılıyor. Yaklaşık 30 erkek öğrenci kursiyerin katılımıyla aşçılık kursu başlatıldı. Kursiyerlerimiz eğitimlerin ardından hem meslek sahibi olacaklar hem de Halk Eğitim ile yürütülen ortak çalışmalarla istihdam edilecekler iş sahibi olacaklar. Aşçılık kursunun amacı hem vatandaşlarımıza meslek öğretmek hem de iş sahibi yaparak işsizliği yok etmektir.



Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burada Değiliz...


 


Facebook Yorumları

         
Twittear