GELİNÇİK KAYASI... EFSANESİ - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: GELİNÇİK KAYASI... EFSANESİ  (Okunma sayısı 3961 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Yaa Sabır...
  • Administrator
  • *
    • Gülen Köyü Web Sitesi
  • GSM: 0535 481 76 24
GELİNÇİK KAYASI... EFSANESİ

Trabzon’un Dernekpazarı ilçesinde Kondu – Visir - Holo üçgeninin tam ortasında halkın “Gelincik Taşı” ya da ''Gelin Kayası'' olarak adlandırdığı bir taş vardır. Halk arasında bu kayanın oluşumuyla ilgili çeşitli efsaneler anlatmaktadır:

Trabzon ve civarında Rumlarında yaşadığı dönemde. Mardadas da bugünkü adıyla (Yenice) köyünde güzeller güzeli genç bir kız yaşarmış... Peri kızı mezerelerinin olduğu yerde (likosara’da) çobanlık yapan Kondulu bir gence sevdalanır. Birbirini çok severler…!!!

Çayır kesme zamanlarında kondarisa’nın üst kısmında (kanavura) denilen yerde sık sık buluşurlar. Lakin kızı babası Karye-i Oflare” nam-ı değer visir’de zengin bir aileye verir. Düğün dernek kurulur. Gelin alayı kemençeler eşliğinde Visir Gazono kondarisadan yenice başlarına (bugünkü İdris’in komunun olduğu düzlüğe) geldiğinde… O ağacın altında sevdiği gencin kaval çaldığını görürler. Kaval sesini duyan atlar bir adım ileriye gidemez. Sevdiğini gören gelin “ALLAH’ım, bizi ya kuş et ya da taş et ‘’ diye dua eder. Bunun üzerine duası kabul olur, gelinle beraber tüm gelin alayı taş kesilirler.

Günümüzde kaya, “başı bağlı, burnu belirgin bir insan kafası” silueti çizmektedir. Kayanın etrafında biten otlar, gelinin güzelliğiyle dillere destan olmuş gür saçları olarak kabul edilmektedir. Etrafta artık birer kırıntı gibi duran kayalar ise gelin alayını sembolize etmektedir.!

O günden sonra Kondu, Holo, Visir ve civarında ''Sevenleri Ayırmanın’’ uğursuzluğuna inanılır...!!

Ve ondandır ki Holoda sevdaluk edenler pencere ve balkondan hep Gelincik kayasını izlerler..!!

Kaynak: Facebook - Gelincik Taşı adlı kullanıcı - ( Dedemlan Nenem)]

Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burada Değiliz...

• Yaa Sabır...
  • Administrator
  • *
    • Gülen Köyü Web Sitesi
  • GSM: 0535 481 76 24
Bizim Köyde bulunan "Gelincik Kayası" denen yer buradaki anlatılan efsane ile alakası var mı diye merak ettim, bilen birileri varsa veya köyümüzle ilgili bu tür efsaneler varmıdır acaba... Varsa bilenler buradan anlatırlarsa bizler de hem bilgileniriz hem de belge niteliğinde sitemizde yayınlamış oluruz...

Güzel hikayelerin çıkması ümitiyle dört gözle bekliyorum yazılarınızı...
Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burada Değiliz...

• Fahri Düzenli
  • Moderatör
  • *
  • GSM: 0532 504 22 26
Bu efsanenin  dışında o alanda çok miktarda Gelincik( Hayvan) yaşadığından Gelincik Kayası denmekteydi.
Hoşgörülü olup, herkesi sevebildiğimiz an mutluluklar sonsuz olur...

• Sadık Yılmaz
  • Aktif Visirli
  • *
  • son nefesin tarihini yazmış ise kader.Azrail seni
    • Marankoz
  • GSM: 0536 553 63 59
Bu kayadan gelinçik ismiyle Erenköyden kara İsmail'e giderken sikaron denen düz bir meydan var ilerisinde böyle bir taş var. Burda olay azdaha farklıdır. Düğün kurulur sikaron denen yerde kemenceler çalınır, oyunlar oynanır, evlenecek olan kale kumandanı ile (kara ismailin) güzelller güzeli kızı evenecekler. Yanlız kale kumandanın ikiz kardeşi var ve bundan da kızın haberi yok. Düğünde ikizini gören kız onun atına biner sevehoya doğru atı sürer kumandan bir ok ile ikizini düşürür ve orada ölür. Kumandan derki keşke taş olsakta uyusak duası kabül olur.

erenköy: çoruk
kale: sıkaron
kara ismail: kamenoraş:yanmiş dağ
orman seven: seveho
yeniay: mahno
sevdimde sevmedi sevduğum beni
uğruna tükettim ben bu bedeni
anlamadım ardındaki nedeni
boş ver anam sende unut terketipde gideni

sevdadan yana çile çekenler
cekip gider bu sevene yük deyil
sevip sevip ayrılığı seçenler