BİZ VE ÖLÇÜLERİMİZ - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: BİZ VE ÖLÇÜLERİMİZ  (Okunma sayısı 2722 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • Moderatör
 • *
 • İleti: 204
 • Cinsiyet: Bay
 • ÜLKESİNE SEVDALILAR
 • GSM: 0533 450 50 86
BİZ VE ÖLÇÜLERİMİZ
« Topic Start: 23 Şubat 2015 - 12:33 »
 • Yayınlama

 •      AHMET YAKUPHAN
       ahmetyakuphan@hotmail.com
       23 Şubat 2015 Pazartesia

       BİZ VE ÖLÇÜLERİMİZ 
     
       Öncelikle kendimizi tanımalıyız.
       Biz neyiz ve niçin yaratıldık?

       Yüce ALLAH Kuran da, "Biz insanı en güzel bir biçimde yarattık (Tin-4)" buyurmaktadır. İnsanı her çeşit nimetlerle donatmış, insana akıl, nefis ve doğruyu yanlıştan, güzeli çirkinden, faydalıyı zararlıdan ve adaleti zulümden ayırt edecek irade-i cüziye de vermiştir. Bu nimetleri verdiği içinde sorumlu tutmuştur.

       Onun içinde; "Biz insanları ve cinleri ancak bizi tanısınlar ve bize ibadet etsinler diye yarattık. (Zariyat-56)" buyurmaktadır.

       Yaratılmış olan insanın iki önemli görevi vardır.
       1 - Ferdi görevler.
       2 - Toplumsal görevler.

       1 - Ferdi görevler: İnsanoğlu yukarıdaki ayette de belirtildiği gibi yaratanını tanıyacak ve ALLAH ın ona emrettiği ibadetleri yapacaktır. Ferdi görevlerini yapmayanlar toplumsal görevlerini hiç yapamazlar.

       2 - Toplumsal görevler: Yüce ALLAH Kur'an da "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım (Bakara-30)" demişti. Halifenin anlamı ne? Halife kim? Halife ne yapar? Evet, halife ALLAH adına yeryüzünü imar eden, adaletle yöneten kişidir. Yeryüzünü imar etmek ve adaletle yönetmek her Müslüman’ın üzerine yüklenmiş bir vecibedir. Bugün bu görevi kimler yapıyor?

       MÜSLÜMAN FERDİ VE TOPLUMSAL GÖREVLERİ YERİNE GEDİRİRKEN ÖLÇÜLERİ
       1 - Kafadaki fikir.
       2 - Örnek alacağı insan.
       3 - Örnek alacağı toplum.
       4 - Gideceği yol ve yön.

       1 - Kafadaki fikir: İnsanoğlu kafasına hangi fikri yerleştirecek? Sosyalist mi olacak, Komünist mi olacak, Liberal mi olacak, Demokrat mı olacak yoksa Müslüman mı olacak? Kafasındaki fikre göre bunlardan biri olacak. Müslüman olabilmek ve Müslüman’ca düşünebilmek için kişinin midesine koyduklarının helal olması ve rehber olarak Kur’an a sarılması gerekmektedir. Haram yiyenlerin Kur’anı rehber edinmeleri ve Müslümanları sevmeleri mümkün değildir.

       ALLAH, insanların Müslüman olmalarını ve Müslüman olarak ölmelerini istemektedir. "Bundan önce de bu kitapta da size Müslüman adını ALLAH vermiştir. (Hac-78) Ey iman edenler! ALLAH’a karşı gelmekten nasıl sakınmak gerekiyorsa öylece sakının ve siz ancak Müslümanlar olarak ölün. (Al-i İmran-102)" Müslüman cümlesinin yanına eklenen her cümle kişiyi Müslümanlıktan uzaklaştırır. Bunların olabilmesi için eksiği olmayan her şeyi ile tam olan İSLAM i beynimize yerleştirmeliyiz.

       "Dininizi kemale erdirdim ve size olan nimetlerimi tamamladım ve sizin için İSLAM i seçtim. (Maide-3)" Diğer görüşlerin hepsi insana dayandığı için hepsi eksiktir. Bunlardan birini beynine yerleştiren kurtuluş yolunu bulamaz. Kurtuluş İSLAMDADIR Benim aklım var ben aklımla doğruyu bulurum vahye ihtiyacım yok diyenler, dünya hayatının kurallarını kendileri belirlemeye çalışanlar pusulasını cehenneme ayarlayanlardır.

       2 - Örnek alacağı insan: İnsanoğlu her zaman kendine örnek olacak birini hedefler. Bunu yaparken her yönü ile mükemmel olan birini seçmelidir. Bütün insanlar eksik olacağına göre rastgele birini değil, örnek insan olan Peygamberimizi seçmelidir. Peygamberimizi de örnek alırken; Onun gibi,

       * Emin insan olmalı,
       * İlim sahibi olmalı,
       * İbadet ehli olmalı,
       * Güzel ahlak sahibi olmalı,
       * Cihat ehli olmalıdır,

       3 - Örnek alacağı toplum: Müslümanlar hiçbir zaman gayrı Müslimleri örnek alamazlar. "Ey iman edenler! Kendilerine kitap verilenlerden her hangi bir guruba uyarsanız, imanınızdan sonra sizi döndürüp kâfir yaparlar. (Al-i İmran-100)" Peygamberimiz, Yahudilere de Hıristiyanlara da benzemeyin. Kim bir millete benzerse o da onlardandır. Buyurmaktadır. Onun için Müslümanların örnek alacağı toplum yine Müslümanlar olacaktır. Müslümanların örnek alacağı en güzel toplum ise sahabelerdir. Onlar gibi kardeş olunacak, ibadet yapılacak, Liderlerine bağlı olunacak ve cihat ehli olunacaktır ki onlar örnek alınmış olsun.

       4 - Gideceği yol ve yön: İnsanların gideceği yol ve yön çok önemlidir. Gidilecek yol çok olmasına rağmen gidilecek yön iki tanedir. Biri cennete diğeri ise cehenneme ayarlıdır. Müslüman’ın pusulasının ayar yönü bellidir. Bir Müslüman namaz kılıp, oruç tutup gayrı Müslimler gibi yaşayamaz. Onların kanunlarını savunamaz. Onlarla dostluk kuramaz. Onlarla dostluk kurup onların kontrolünde kanunlar çıkaramaz. Çıkaracak olursa bu gibi yöneticilere itaat edilemez. Çünkü yüce ALLAH Kur’an da "Ey iman edenler! ALLAH’a itaat edin, Peygambere itaat edin ve sizden olan emir sahiplerine itaat edin. (Nisa-59)" buyurmaktadır. Peygamberimiz de siz insanların namazına orucuna bakmayın gittiği yola bakın. Buyurmaktadır. Haramları toplumun önüne koyanlar Hıristiyanlarla ilgili bakanlıklar kuranlar, Avrupa topluluğuna girmek için can atanlar, Müslümanlara yön tain edemez ve Müslümanların önderleri olamazlar. Müslüman’ın durduğu yer, bakış acısı ve yönü çok önemlidir.

       Bu dünyada Müslümanlarla olmayanlar, Kur’an ın bakışı ile bakmayanlar ve  yönünü bulamayanlar diğer âlemde bunları hiç bulamayacaklardır.

       Selam ve sevgilerimle...
   


  Facebook Yorumları

           
  Twittear