VİSİR'İN GİZLİ KALMİŞ KAHRAMANLARI - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: VİSİR'İN GİZLİ KALMİŞ KAHRAMANLARI  (Okunma sayısı 5312 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  • Süper Moderatör
  • *
  • İleti: 633
  • Cinsiyet: Bay
Karaismail oğlu Recep’in oğlu Hasan (Yemen’de Savaşmiştır) Burada bahsi geçen HASAN dedemdir. 1879 doğumlu (Rumi 1305 tevelüd) olup 98 yaşında (1977) vefat etmiştir. 12 yıl Yemende askerlik yaptığını, terhis edildikten sonra 3 ayda yaya olarak Yemenden Kars-Erzurum üzerinden köye döndüğünü anlatırdı. Yemenden 1918 yılında çekildiğimiz hesap edilirse 1915 yılında da terhis edildiğini düşünürsek takriben 1903 yılında 24 yaşında iken askere gittiği anlaşılmaktadır.

Karaismail oğlu Recep’in oğlu Dursun (Sonradan 1. Dünya savaşına katılmış olup geri dönmeyen adsız, yeri bilinmeyen şehitlerden sadece biri) Dursun amcam dedemin abisi idi. Evli olarak gittiği seferberlikten geri dönmemiştir. İzini sürebildiğimiz kadarıyla Sarıkamış'ta ALLAHüekber dağlarında donarak şehit olanların arasındadır. Evliliğinden İki kızı dünyaya gelmişti.  Mine ve Hanife adındaki kızlarından Hanife Halam Maçka'ya LİVERA köyüne gelin olarak gitmiş ve bu evlilikten Hasan ve Ayşe adında iki evladı dünyaya gelmişti. Ayşe ablamız Suluova'da Hasan ise Maçka'da yaşamaktadır. Mine Halam ise Mollasalih oğlu (Hacı) Ali Aktürk ile evli idi. Hasan, İlyas, Çiçek, Hüseyin (Hoca) ve Hacer adında 5 çocuk annesi olarak 2007 yılında Gülen Köyünde vefat etmiştir. Babaannem Halime Hasan dedemden; Fatma ismindeki en büyük kızı Yahyaoğlu Salih AKYOLLA evlenmiş,Ayşe Fazlı ÇAKMAK ile evli, Meva Mollasalihoğlu Mustafa ile evlenmiş,Hamide Remzi YİĞİT ile evlenmiş, Şehriye hızarcı Hasan AKTÜRK ile evlenmiş ve babam Osman olarak altı çocuğu daha dünyaya gelmişti.

Hasan Dedem Dursun Dedemin eşi Halime ile askerden geldikten 5 yıl sonra evlendirilmiştir. Dursun Dedem Askerden gelmeyeceği anlaşıldıktan sonra büyüklerimizin telkiniyle evlilik bağları kurulmuştu.


 


Facebook Yorumları

         
Twittear