BİRAZ DA BUNLARA KAFA YORMAK LAZIM - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: BİRAZ DA BUNLARA KAFA YORMAK LAZIM  (Okunma sayısı 6361 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Süper Moderatör
  • *
     Sevgili Gençler,

Sorduğunuz mantık  sorularını  ilgi ile takip ediyorum.Gerçekten bazen zorlandığım sorular da oluyor.Düşünüyorum da bizim gençlerimizin zekasına hayran kalmamak mümkün değil.(Cevap yazmamam ilgilenmediğim anlamına gelmez.)

Bu duygularla yemekte benim de tuzum olsun diye birkaç soru da ben sorayım dedim.Yanlız,benim sorduğum soruların çözüm süresi yok.Sonsuza kadar vaktiniz var.Şunu açıkça belirteyim ki, bu soruların çözüm anahtarı da bende yok.Yanı ben de çözümlerini bilmiyorum.Çözümde zorlandığım için sizin yardımınıza ihtiyacım oldu.Hadi hep beraber düşünelim.Bu soruların (sorunların) cevabını hep beraber bulalım.

Ödül mü? Ha.. Pek kesin bilmiyorum ama zannedersem ödülü ''MUTLU BİR GELECEK'' olacaktır.

Soru 1-Gülen Köyünü seviyor musunuz?
     Soru 2-(Eğer seviyorsanız) Rahat ve yaşanabilir bir köy için neler yapmayı önerirsiniz?
     Soru 3-Güzelim irmaklarımızı çöp,pislik ve lağam sularından arındırmak için neler yapmalıyız?
     Soru 4-Yollara ihtiyacımız var mı? Varsa Köyümüzün yollarının güvenli olabilmesi için genişleme,düzeltme,asfaltlama veya betonlanması için hangi kaynakları kullanabiliriz?
     Soru 5-Köy camisi ve Kur'an Kursu'nu atıllıktan ve çözümsüzlükten kurtarmak için neler yapmayı önerirsiniz?
     Soru 6-Köy Sağlıkevi'ne Hemşire dayanmıyor.Buraya sürekli hemşire bulundurabilmek için hangi argümanı kullanabiliriz?
     Soru 7-Yakın zamanda kadastronun gelmesiyle yüzlerce yıldan beri gözümüz gibi baktığımız ormanların elimizden alınmasına çözümünüz nedir?
     Soru 8-Köydeki otantik yapılaşma yerine ucube betonarmelerle sağlığımızı tehtit eden ev modelleri için neler yapılabilir*
     Soru 9-Çöp depolama ve atık imha yeri için neler yapılabilir?
     Soru 10-Onlarca gencimiz Üniversite mezunu olmasına rağmen işsiz güçsüz kahve köşelerinde vakit öldürmelerine mani olacak istihtam için hangi açılımları yapmak gerekiyor?
     Soru 11-Yapılaşmanın çoğalması sonucunda mevcut su şebekesinin yetmemesi dolayısıyla her gün suların kesilmeden akmasını sağlayacak kaynakların şebekeye bağlanması için hangi parasal kaynakları önerirsiniz?
     Soru 12-Üniversite'de okuyan gözbebeğimiz gençlerimizin üniversite köşelerinde maddi imkansizlıklarını gidermek,bazı çevrelere muhtaç etmemek için hangi kaynakları gündeme getirmek gerekir?
     Soru 13-Yayladaki çarpık yapılaşma ve temsil sorununu (İşkenazla ortaklık dolayısıyla şu anda bir temsil boşluğu olduğunu herkes kabul ediyor) kavga etmeden çözmenin şifrelerini bulabilir misiniz?
     Soru 14-Yeni yapılan binaların mücavir alan bırakmadan hemen yola bitiştirilerek ileride yapılacak genişlemelere mani olması sorununu hangi ikna yolu ile çözülmesi gerektiği hakkında fikri olan var mı?
     Soru 15-Köylümüzün ürettiği çay ve findiğin yok pahasına tüccara kaptırılıp vatandaşımızın alın terinin sömürülmemesi için hangi yolu izlemeliyiz?
     ....................
     Şimdilik bu kadarını kaydediyorum.Bu mantık sorularına cevabı olanlar bu bölümde lütfen çözüm önerilerini yazsılar.
     Selam ve sevgilerimle....

• Nurten AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
  • Güvenilmek, sevilmekten daha büyük iltifattır...
Cevap 1: Gülen köyünü seviyorum.
Cevap 4: Bu sorunun bir cevabı soru 14 de belirtilmiş. Yeni yapılaşmaların yola bitişik yapılmaları en büyük sorunlardan bir tanesi, köyümüzdeki bazı yapılar maalesef yolun hemen kenarında ypılmış, bir metre bile alan bırakılmamış, yollarımız zaten dar ve böyle yapılar yapıldıkça iş çözümsüzlüğe itiliyor malesef. Zaten köyümüz eğimli bir arazi üzerinde konumlanmış,  yollarımızın bir tarafı bir çok yerde uçurum gibi yerler, genişletme yapılabilecek tek seçenek yolun yukarki tarafı, o tarafta da hemen yolun kenarında evler dikilince yol genişletme olayı sıkıntıya dönüşüyor.
Yollarımızın sorunları ve soru 11 de belirtilen su sorunları için kaynak önerisi olarak KÖYDES projesi diyorum. Hükümet köydes projesine çok önem veriyor. Köydes projesi sayesinde bir çok köy alt yapı, yol ve su sorununu çözmüş bulunmaktadır. Bizim köyünde bu projeden payını alması gerektiğini düşünüyorum. Bence kaçırılmaması gereken bir fırsat. Ayrıca kanalizasyon problemimiz var, ırmaklarımızın, çevremizin temiz kalabilmesi için çözmemiz gereken sorunlardan bir tanesi de bu... Sadece bunları yapmakla da köyümüz pislikten arınmaz, ırmaklara çöp atılması kesinlikle yasaklanmalı. Halkın bilinçlenmesi lazım.

Bir insanın akıllı davranması için üç yol vardır:
Birincisi, iyi düşünmektir, bu en soylusudur.
İkincisi, taklit etmektir; bu en kolayıdır.
Üçüncüsü, denemiş olmaktır; bu en acısıdır.

Konfüçyüs

İnsanoğlu hilekardır kimse bilmez fendini, kime iyilik yaparsan ondan kolla kendini. . . !

• Nurten AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
Cevap 8: Benimde çok üzüldüğüm bir konu. Şöyle köy manzaraları resimlerine bakıyorumda pek köye benzemiyor bizim köyümüz. Maalesef köy evi dediğimiz evlerimiz yıkılmış yerlerine apartmanlar dikilmiş. Tarihimize, ecdadımıza değer vermeliyiz, onlardan kalan evleri yıkmak yerine onlara bakım yapıp kullanmamız gerektiğini düşünüyorum, eğer ihtiyacımıza karşılamıyorsa o evler, en azından yeni yaptığımız evleri köylere yakışır biçimde az katlı ve daha estetik yapmaya çalışmalıyız. Ben eski evlerimizi kesinlikle koruma taraftarıyım. Köyümüzde malesef bozlumadan kalabilen, otantik yapısını koruyabilen ev sayısı çok az. Fakat böyle evi olanlar varsa, bu evlerini kültür varlığı olarak tescil ettirebilir, ve tescil edildikten sonra onların onarımı için devletten yardım alabilirler. Devlet, son yıllarda, tescilli kültür varlıklarının onralımasında karşılıksız yardım ediyor. Üstelik proje parası bile veriyor. Bu yardımdan yararlanmak için bir çok kişi evini tescil ettirip, yardıma başvurdu, eski evini onardı. Aklınızda bulunsun.

Konfüçyüs

İnsanoğlu hilekardır kimse bilmez fendini, kime iyilik yaparsan ondan kolla kendini. . . !

• Nurten AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
Köylerden sonra yapılaşma sorunu yaylalara sıçradı. Malesef yaylalarımızı da mehvetmek konusunda üstümüze yok. Bildiğim kadarıyla yaylalarda il özel idaresinden izin almadan yapı yapılamaz. Ama bizim yaylalarda böyle bir durum söz konusu değil. Herkes istediği yere istediği gibi evler yapabiliyor. Bir kaç yıl içinde yaylalarda beton yığınına dönüşecek. Aslında çok geç kalmadan önlem alınmalı da, nasıl. Herkes kafasına koyduğunu yapıyor.

Bir diğer sıkıntı da köylerden kadastronun geçmesi sonucu orman arazilerine devletin el koyması. Malesef orman kanununda böyle devlet ormanlara vatandaşa hiçbir ücret ödemeden el koyuyor. Üstelik tapulu arazilerde bile. İnsanlarımız o arazileri alabilmek için ne zorluklar çekmişler, kaç yıl gurbetlerde çalışmışlar ve elindeki tapulu malın göz göre göre elinden alınıyor. Acı bir durum. Bu sorun kanun değişikliği yapılamadan çözülemez, köylüler ayağa kalkmalı, hükümet kanun değişikliği yapmalı, hiç değilse kamulaştırılsın, yine devlet arazisi olsun, fakat vatandaş hakkını alsın.
Bu arada önceden fındıklık olan, bir kaç yıldır bakılmadığı için içinde ağaç büyüyen araziler varya (aslında orman olmadığı belli), onlarıda orman arazisi diye yazıyorlar, haberiniz ola.

Konfüçyüs

• Nurten AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
12. soruya çözüm yolu olarak, Üniversite öğrencileri için dernek bünyesinde bir çalışma yapılabilir. Halkımızdan öğrenciler için burs vermek isteyenler olabilir, dernek bünyesinde öğrenciler için bir döner semaye oluşturulabilir, insanımız gücü yettiğince yardım edecektir diye düşünüyorum."damlaya damlaya göl olur" demiş atalarımız, bizde birer damla damlatırsak deniz yapamayız ama göl yapabiliriz. İhtiyacı olan öğrencilere  belli miktarda yardım yapılabilir.

Konfüçyüs

• Nurten AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
Ayrıca öğrenciler için belli aralıklarla kermesler de düzenlenebilir. Kermesin geliri ihtayacı olan öğrencilere aktarılabilir.

Konfüçyüs

• Nurten AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
6. sorunun cevabı çok zor. Malesef ülkemizde bir yere atanan memurlar ilk fırsatını bulduğunda memeleketine dönerler, hele de uzak bir köye atanmışlarsa ilk günden gitmenin yollarını ararlar. Sağlık ocağına bizim köylü biri atansa bile o da şehire gitmek için çaba sarfeder diye düşünüyorum. Belki bizim köylü olursa ve ailesi de kaöyde yaşıyorsa o zaman köyde kalmayı kabul eder, veya mesleğine çok aşık birisi gelecek ve hizmet etmeyi çok isteyecek ki o köyde kalsın. Yoksa çok zor. Ne yapsak fayda etmez.

Konfüçyüs

• Nurten AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
Bu konuyla ilgili benimde bir sorum olacak. Rimandozdaki okul'un halini hepimiz görüyoruz. O okulu o halden kurtarsak ve köylümüzün bazı aktiviteleri için kullanacak bi hale getirsek daha iyi olmazmı? Yıkılmaya, çürümeye terk edilmiş, öylece duruyor orda. Köydeki diğer okul ne alemde bilmiyorum ama, rimondozdakinin hali içler acısı. Bence onlara da el atılmalı, bir çözüm bulunmalı.

Konfüçyüs

• Hasan YAKUPHAN
  • Aktif Visirli
  • *
  • GSM: 5358127175

soru 1 köyümü seviyorum ama halkını sevmiyorum sevmememin sebebi cok dedikoducu halkımız var                                                                               
SaNA DEğeR VeRiLDiĞi KAdAr sENDE deĞER ver

• Aktif Visirli
  • *
Cevap 1. Evet seviyorum

Cevap 2. Aslinda degismesi gerekmiyor, adi üzerinde bir Köy. Ya köy oldugu gibi yetmeli dogal ve güzel, yada köy ismini degistirmeliyiz. Sehirden köye gelmenin bir anlami olmali.(anne babamizi sehire yanimiza almaliyiz,) (onlar oldugu yerde mutlu) (onlara ayak uydurmaliyiz).

Cevap 3. Bence birer birer, oralari o hale getirenlerin evinin önüne, Irmaklardakileri alip brakmak  lazim, cünkü biz Müslümanlar aslanlar gibi olmaliyiz, üstümüzün temizligi degil oldugumuz yerin temizligiyle örnek olmaliyiz.

Cevap 4. Türkiyedeki kaynaklari bilmem ama, bence yan köylerden, Belediyenin yardim ettiyi köylerden yardim alina bilinir.( yollari yapilmis güzel köyler gördüm)

Cevap 5. Bence Imam köyün camisinin ve Kuran kursun Kapisini kilitlese, herkes sasirir.
Birde davet kagidi yazsa ve o toplantida, Muhtarla beraber  kapilarin niye kapali oldugunu anlatsa, bence insanlar ellerinden geleni yapmaya calisir. ( Imkanlari nasil el veriyorsa)

Cevap 6. Herkesin basagrisi. Bence hem saglik üzerinde okumus, hemde ezzacilik okumus birini koyabiliriz.Hemen ilac alma imkani olabilsin diye, birde ilk yardimi olustura bilelim diye. Bi katida güncel lazim olan seyleri satan kücük bir dükkan Yapila bilinir.
Eskiden bakkal dükkan fazla tutmuyordu ama simdi köylünün cogu sehirde durdugu icin köy hayatinida artik yasamiyorlar( Hayvancilik, Ev yapimi ürünler) Birde yaslilarimiz cogunlukla yanliz olduklarindan kendileri günlük giderlerini yanliz giderebilirler.

Cevap 7. Burda hak hukuk sorgulanmali, bizim yerlerse mahkemeye vermemiz gerekiyor, bizim degilse, kimden neyi sorguluyoruz.

Cevap 8. Ben Rabbim bizi afetlerden uzak tutsun diyorum. Eyvah para etmiyecegini de burdan, o evleri yanlis yerlerde yapan lara hatirlatmak istiyorum. Muhtardan ricam yapilanma kurali koyulsun, simdi cogu insanimizdan kardesler bir arada olsun diye böyle yüksek yapiliyor digiyorlar, 10 cocuklu baba simdi 10 katmi yapacak, yada on dayre 5kat.

Cevap 9. Benim anlamadigim, köyde nasil cöp olusur. Dedimya, köyde artik sehirde gibi yasayanlar cogaldigi icin, mecburen herkes evinin bahcesine cöp kutusu almasi lazim.
Bunlarda para karsiligi, belirlenmis birinden arabayla toplanip, uygun büyük cöp arabasinin abilecegi bir yerde, büyük bir kutuda toparlanmasi lazim.
(aslinda ortak mahallenin bir yerinde kutu koyula bilinirdi ama ozamanda bu kavga cikardi, sen cok cöp atiyon ben az, cöp senin yüzünden doldu vesayre)

Cevap 10. Okulunuz diyorsunuz bence o issiz olan gencler okulun onarilmasinda yardimci olabilir ve okuduklari bölümde, köylünün cocuklarina ücret karsiligi ders verebilirler.( binevi dershane) Ve kendilerini gelistirerek yurddisina da cikabilirler.

Cevap 11.Bencen ana kaynakdan, bir su yolu daha cikmasi lazim. Yada dükkandan su alma ihtimali olabilmesi lazim( Köyümüze de yarari olur Gelir kaynagi).Bu is icin Baskan ve Muhtar bir araya gelmesi lazim.

Cevap 12. Gelir kaynagi biz ihtiyaclarimizi giderirken, dernegimizin alacagi gelirle daha iyi genclerimize burs yardimi yapabilinir. Belki Devlettende yardim talep edine bilinir.

Cevap 13. Bence her iki tarafdan bir temsilci secilmeli, onlarin birarada verdikleri karardan sonra kimsenin kimseyle bozulmasina gerek kalmaz.(her iki taraf kendi insanlarinla istisare yaptiktan sonra).

Cevap 14. bence evini tam yolun kenarina yapanlar, evin alt tarafindan yer vermesi gerekiyor.

Cevap 15. Okadar üniversiteli cocuklarimiz var diyorsunuz, baskasi ürünümüzü kullanacagina biz bir seyler üretelim. Gülenköy cikolata pasta her neyse. Ozaman insanimiz daha severek calisir ve hakkini da almis olur.

Teprik ederim Hocam güzel konulari bir araya topladiniz.
Cevaplamak hayli zor oldu. Umarim yardimci olabildik.

saygilar
Bilmediklerimi ayağımın altına alsaydım başım göğe ererdi.
En iyi nasihat; iyi örnek olmaktır.
Cahillerin kalbi dudaklarında, alimlerin dudakları kalplerindedir.

• Aktif Visirli
  • *
  • ÇÜNKÜ HAYAT BİR TERCİH MESELESİDİR
    • okul için hazırladığım web sitesi
  • GSM: 0 505 350 57 0
C-2:  Daha yaşanabilir bir köy için nacizane öneriler

1-Yol sorununu çözüme kavuşturup bir an önce bitirmeliyiz.
2-Yeni su kaynakları arayışına girip Su şebekelerini yenilemeliyiz.
3-2-3 km de bir köy çeşmeleri yapılıp faaliyete geçirilmelidir.
4-Köyün girişine köyü tanıtıcı ayrıntılı bir tabela acilen asılmalıdır.(yol km,mahalleleri -yol güzergahını önemli mekanları tanıtıcı  haritalı) örneğin köye giriş yapmak isteyen bir kişi bu tabela ile kendine yol bulabilmelidir.veya Gülen Köyünde Nereler Görülmeye değerdir başlıklı bir  tabela yazılmalı ve yer, mekan isimleri belirlenip yazılmalıdır.
5-Su değirmenleri kaderine terkedilmeyip korumaya alınmalıdır.
6-Merkez camisi ve Kur'an Kursu bir kültür merkezi haline getirilmelidir. Örneğin dini konuların yanında  köy insanına yönelik sağlık,tarım,hukuk vb konularında uzman kişiler tarafından seminerler
düzenlenmelidir.
7-Köydeki yerlerini kaderine terk eden mal sahipleri senede 10-15 gün de olsa tarla -bağ bahçelerini ormanlaşmadan kurtarıp temizleme bilincine erişmelidir.Yoksa evlerimizin kapı önleri bile orman diye kayıtlara geçirilmektedir.
8-İnsanımız geçim derdine düştüğü için köyü terkedip uzaklarda hasretiyle yaşamaktadır. Bu durumda insansız yaşanabilir bir köy planlamak gerçekten çok zor . ama yinede köyde kalıp yaşayan insanlarımızın yapabileceği çok şeyler var.
9-Çöp sorunu gerçekten ayrı bir sorun. Öncelikle insanımız bilinçli davranması lazım. Belediyeyle işbirline gidip çöp sorununa çözüm bulunabilir.Çöp konusunda köyümüz sınıfta kalmıştır.Irmakları görünce utancımdan ağlayasım geliyor. Yanabilecek çöpleri yakmamız lazım ,yanmayan metalleri biriktirip hurdacılara verme yöntemini uygulayabiliriz.

Yaşanabilir bir köy için herkes önerilerini yazsın...
Yeyüzünde böbürlenerek dolaşma.
Çünkü sen (ağırlık veazametinle) ne yeri yarabilir nede dağlarla ululuk yarışına girebilirsin.

• Aktif Visirli
  • *
1:cevap Evet seviyorum
3:cevap Öncelikle çevre temizliği konusunda bilinçlenmeliyiz, yana bilen çöpler yakılmalı, toprağa dönüşebilen çöpler gömülmeli, diyerleride hurdacılara verilmeli.
4:cevap Yolların asfalt ve genişleme konusu çitti kaynak isteyen bir iştir bu konuda il özel idaresinden köydes projesi altına alınarak yapılabilir. Bu proje ile su sorunu da çözülebilir.
5:cevap Cami ve kuran kursunda sağlık, eğitim, tarım vb konularda seminerler verilerek kullanılabilir.
7:cevap Bulunduğum bölgede orman vasfını yitirmiş araziler işgal edilen kişilere bırakılıyor. Bunlar 2/b diye geçiyor. Bizim arazilerin tapuları var mı? Kaymakam aracılığıyla veya parti il başkanlarına durumu bildirerek veyahut TBM fakslanarak maruzatlarımız bildirilip varsa komşu köylerde buna benzer durum bu araziler için özel yasa çıkarılması.
8,14,15:cevap Bu sorunların giderilmesi için çevre mühendislerinden faydalanıp daha kalıcı çözümleyici projelerle sorunlarımızı gideririz.

• Administrator
  • *
  • "Edeb Ya Hu"
    • Forma Yaptırma Sipariş
  • Kan Grubu: Seçmediniz
Şimdilik cevap 1: Evet seviyorum...
Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burda Değiliz...

Facebook Yorumları

Twittear