SİTE SAKİNLERİNE AÇIK MEKTUP - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: SİTE SAKİNLERİNE AÇIK MEKTUP  (Okunma sayısı 4761 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Nilgün Aktürk
  • Aktif Visirli
  • *
  • 28 Mesajı Toplam
    41 Kere Beğenildi
forumun istanbul'daki dernek bölümünü,faaliyetlerini inceledim.ordaki dernekteki büyüklerim istedikleri ölçüde biraraya gelemediklerinden zaman zaman şikayet etselerde ben onların memleketlerinden uzakta dernek kurmalarına,çeşitli faaliyetler aracılığıyla buluşmalarına trabzonda yaşayan biri olarak hayran olduğumu,hatta itirafla biraz da kıskandığımı söylemeliyim.şöyle ki:uzakta olmanın verdiği duygularla,insanın doğasından gelen cemaatleşme,kendinden olanı bulma duyguları birleşmiş ve sizleri bir şekilde bazılarının belki yoğun çabası -hatta zaman zaman pes ettim dedirtecek kadar- sayesinde biraraya getirmiş.bu tablo için tebrik ediyorum.
bu tablonun ve bilhassa dernek bölümünde ahmet hocamın dernek ve seçimler başlığıyla yazdığı yazının etkisiyle ne yapabiliriz?neler yapmalıyız soruları geldi?ahmet hocam yine bende yapılacak ne çok şey var,neden elimizi taşın altına sokmuyoruz duygusu yarattı.

Alıntı
''kişisel tüm fikir yazılarının çeşitlendirilmesini istiyorum.Öğretmenler,Mühendisler,Doktorlar,Hemşireler,Müteahhitler,İşadamları,Tüccarlar,Meslek emekçileri,Ev hanımları,Öğrenciler...neredesiniz?Yazın fikirlerinizi..Yazın projelerinizi...Yazın vatanperverliğinizi...Herkes yararlansın fikirlerinizden.Yapacağımız şey çok basit...Sitemiz bir okul olsun...Her çeşitten panorama olsun.Öğrenciler hatıralarını,isteklerini,İşadamları projelerini,Fikir kırıntısı olan sanatını yansıtsın buraya.Kıskançlıklarımızı,öfkelerimizi,Geçmişte (varsa)kötü anılarmızı bir çukur eşelim toprağa gömelim.O toprak ki;her kiri temizler,her kötülüğü yok eder...

istanbuldaki dernek bölümü memleketlerinden uzakta oldukları istanbul gibi geniş bir şehirde yaşadıkları halde bende burda yaşayan köylülerimizden daha aktif iletişimde oldukları duygusu yarattı.
tabi bu dernek olaylarının erkek egemen bir görüntüsü olduğunuda söylemem lazım.ama burdan pay çıkarması gerekende bizleriz herhalde.kadınların toplumda edinmesi gereken yeri nedense sadece ev olarak sınırlıyoruz.elbetteki kadının ev ve aile içindeki sorumluluklarını değersiz göremeyiz.bu takdire şayan zaten.ama bunun yanında kadınlarımızın,kızlarımızın toplum içerisinde de üstlenmesi gereken misyonları var.bir kere ilk misyonumuz ALLAH'ı anlatmaksa evlerimizde olmuyor bu.artı yaşadığımız çevreye karşı sorumluluklarımız,ödememiz gereken haklarımız var.
belki bayan olmam sebebiyle ben vakıf değilim burdaki aktivitelere,öyleyse affedin.rahmetli babamın zaman zaman dernekpazarında toplantılara gittiğini hatırlıyorum.içeriğini bilemiyorum tabi.ama ben bakınca mesela dedim neden bizimde trabzonda,merkezde böyle bir derneğimiz yok?neden bizlerinde projeler geliştireceği,fikir paylaşımlarında bulunabileceği,hastasını bilip ziyaret edeceği,ihtiyaçlısını bilip gidereceği,düğününü,yemeğini,eğlencesini,sohbetini yapabileceği bir buluşma noktası yok.gereksiz midir?biz zaten memleketteyiz diye.bence değildir.belki erkekler dernek olmasa da kendi aralarında zaten iletişim içindedirler,keza kadınlar öyle olabilir.ama gençler değildir mesela,ben tanımıyorum çoğu yaşıtımı bile.nedense köy ve köylümüz deyince zihnimde dedelerimiz,ninelerimiz falan canlanıyor.orda kesilmiş sanki nesiller.onların torunları,çocukları bağımsızmış gibi.kaldı ki iletişim içinde olunsa bile derneklerin amacı sadece buluşup muhabbet etmek olmasa gerek.dediğim gibi tabi bayan olmanın dezavantajları varmış gibi duruyor böyle konularda,ama bence bu kendimize çizdiğimiz sınırdan başka bişey değil.okul hayatında,çalışma hayatında nasıl kendimizi güzel konumlandırma çabasındaysak topluma birikim verme konusunda çabasında olmalıyız.sitenin çok fazla bayan üyesi yok galiba.ama birkaç kişide hiç yoktan iyidir değil mi.ben en azından nur61 i tanıyorum yakinen ve onunda aynı heveslerde olacağına eminim.ben burdan bilhassa bayan arkadaşlarıma,ablalalarıma seslenmek istiyorum.erkek üyeler daha fazla ama onlarda duyarlılık taşırlarsa eşlerine,kızlarına,kardeşlerine iletebilirler bunu.iletişim kuralım.resmi derneğimizin olmaması gidecek mekanımızın olmaması engel değil,istedikten sonra heryerde buluşulur,görüşülür,ne yapsak denilir.bilhassa genç arkadaşlar,rahat olmamamız lazım.kendi hayatlarımızda kaybolmamamız lazım.ve eminim herkesin kafasında bu türlü düşünceler oluyordur.benimde ilk düşündüğüm an değil bu.ama itici,destekleyici güç olmayınca fikirler ölüyor,hedef belli olmuyor,haliyle parlıyor,sönüyor ahmet hocamın dediği projeler.
ben ahmet hocamın yazılarını okuyunca sorumluluk hissettim,bu siteye öylesine arkadaşım var böyle bir site resimleri var eskilerin deyince annemlere falan gösteririm ,nostalji olur niyetiyle üye oldum açıkçası.ama sonra başka oluşumlar açtı.müthiş fırsatlar kapısı dedim.tabiki keyfide paylaşalım fıkralarda yazalım muhabbetde edelim.ama madem ALLAH bize böyle bir çağda yaşamayı nasip etmiş tanımadığımız,bizden km.lerce uzaktaki insanların bile fikirlerine ulaşabilme olanağı sağlayan internet çağının çocuklarıyız hakkını verelim .hissettiğim sorumluluk bu yazıyı yazdırdı.okuyanlarda sorumluluk hissederler büyüklerde yol yordam gösterirse neler yapılmaz arkadaşlar
selamlar

ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• Nurten AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
  • Güvenilmek, sevilmekten daha büyük iltifattır...
  • 56 Mesajı Toplam
    59 Kere Beğenildi
Çok haklısın Nilgün. Evet ne zaman bir dernek toplantısı lafı geçse hep erkeklerin katılması gereken bir toplantı, bir aktivite olarak düşünülüyor. Hatta ana sayfada bir davetiye var, istanbul bağcılarda düzenlenecek olan Gülenköylüler gecesi, forumda duyurulmuştu bu gece, onda bile acaba sadece erkeklere mi özgü diye düşündüm ilk başta, tabi okuyunca sadece erkeklere özgü olmadığını farkettim. Ama insanda ilk başta bu hissi uyandırıyor bu tür sosyal aktiviteler. Bu acaba erkeklerin kadınları bazı durumlarda yok saymasından mı kaynaklanıyor. Sakın erkekler öyle bir şey yok demesin. Herkesi kasdetmiyorum tabiki ama, toplumumuzda öyle erkekler var ki, kadının fikrine hiç bir önem vermiyorlar, hani diyorlar ya elinin hamuruyla erkek işine karışma.  Evet malum bir zamanlar kadının görevi ev işi yapmak, yemek yapmak, çocuk büyütmek idi. Bunlar da olması gereken şeyler ama, artık günümüzde kadın sadece bunları yapmıyor, bunların yapmanın yanı sıra iş hayatında da aktif rol üstlenmişler. Eğitimde erkekelerin önüne geçmişler de denilebililr. Erkeklerin bir kısmı yok sayabilir, ama biz kendimizi yok saydırtamayız, varız çünkü. Var olduğumuz için toplumumuz için, sadece günümüz değil, gelecek nesillere de bir şeyler bırakabilme adına porejeler üretmeliyiz, değerlerimizi gelecek nesillere anlatabilmek için çaba sarfetmeliyiz. Tabi geleceğe geçmeden önce kendimizi toparlamalıyız, modern çağı yaşarken kültürümüzü unutmamalıyız.
 Evet bende Nilgün kardeşim gibi sitedeki bayan arkadaşlara sesleniyorum, elimizden geleni yapmaya çalışalım, hevesli olamaya çalışalım, köyümüze, çevremize, toplumumuza faydalı bireyler olmak için çaba sarfedelim. Tabi sadece bayanlara değil, tüm hemşehrilerime. 

Bir insanın akıllı davranması için üç yol vardır:
Birincisi, iyi düşünmektir, bu en soylusudur.
İkincisi, taklit etmektir; bu en kolayıdır.
Üçüncüsü, denemiş olmaktır; bu en acısıdır.

Konfüçyüs

İnsanoğlu hilekardır kimse bilmez fendini, kime iyilik yaparsan ondan kolla kendini. . . !

• Aktif Visirli
  • *
ben abdullah say istanbuldan dernek başkanıyım.yazınızı okudum.çok beğendim.size çok çok teşekkür ediyorum.yalnız nilgün aktürk diye isminizi yazdınız ben sizi tanıyamadım lütfen dedenizin ve babanızın isminide söylerseniz tanıyacağım.kadınlarla ilgili biz kadın kolları kurmayı düşünüyoruz.ancak biz şu anda derneğimizi tam anlamıyla oturtmaya çalışıyoruz.bunu tamamladıktan sonra bu tür aktivitelere gireceğiz.

• Nilgün Aktürk
  • Aktif Visirli
  • *
  • 28 Mesajı Toplam
    41 Kere Beğenildi
dedem eski muhtar rahmetli süleyman aktürk.babamda rahmetli ali aktürk.
ahmet akyol babamın dayısı olur,aynı zamanda ahmet yiğit de benim dayım olur.

ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• Nilgün Aktürk
  • Aktif Visirli
  • *
  • 28 Mesajı Toplam
    41 Kere Beğenildi
inşALLAH bir an önce oturur faaliyetler.kadın kolları,gençlik kolları şeklinde farklı oluşumlar da olur.emin olun bir şeyler yapmaya hevesli ama yolunu,yordamını bilemeyen,düşünceleri fikirden fiile geçemeyen gençler var.yeter ki kullanmasını yönlendirmesini bilin.nihayetinde bizleri siz büyüklerimiz yetiştiriyorsunuz.su kabına göre şekil alıyor.hedef gösterilsin,vazife verilsin,tecrübeler paylaşılsın yeter.
tanıyabildiniz mi bu arada?
selamlar

• Aktif Visirli
  • *
şimdi tanıdım. ALLAH bütün gçmişlerine rahmet eylesin.Abdullah say

• Nilgün Aktürk
  • Aktif Visirli
  • *
  • 28 Mesajı Toplam
    41 Kere Beğenildi
amin.sağolun.
yazıyı büyüğüm olarak beğenmeniz beni ayrıca mutlu etti.ama nihayetinde amaç beğenilmek değil,bir yerlere varabilmesi,birilerine dokunabilmesi.
akıl tek başına yeten bir olgu değil.ancak akıl-kalp-fiil üçlüsü şeklinde olursa anlam ifade ediyor.benim gibi birçok arkadaşımızın aynı düşünceleri taşıdığına eminim.kalbimizede iniyor aklımızdakiler muhakkak.ama eksik kaldığımız yan fiil oluyor maalesef.düşüncelerimizi eyleme taşıma noktasında eksiğiz.hepimiz bu konuda ufaktan çevremizden başlayarak en azından sorumluyuz bilincini taşıyarak yaşarsak ALLAH önümüze kapılar açacaktır inşALLAH.
sizlere bu dernekle ve siteyle bu bilincin oluşumundaki katkılarınızdan dolayı da teşekkür ederim

Facebook Yorumları

Twittear