Fotoğraflarda Niye Gözlerimiz Kirmizi çikar??? - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: Fotoğraflarda Niye Gözlerimiz Kirmizi çikar???  (Okunma sayısı 2489 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• P h o e n i X
  • Aktif Visirli
  • *
  • Quae nocent docent!...
Fotoğraf makinesinin flaşı çok kısa bir zamanda çok kuvvetli bir ışık verir. Gözbebeğimiz ise bu kadar kısa zamanda küçülmeye fırsat bulamaz. Işık doğrudan retinaya ulaşır ve oradan da doğrudan kılcal damarların görüntüsü yansır. İşte flaşla çekilen fotoğraflarda görülen bu kırmızılık retina tabakasındaki kılcal damarların görüntüsüdür. Günümüzde, birçok fotoğraf makinesinde, gözün bu kırmızı görüntüsünü azaltacak önlemler alınmıştır. Bu makinelerde flaş iki kere çakar. Birinci çakış resim çekilmeden az önce olur ve gözbebeğinin küçülerek gözdeki yansımayı azaltmasına zaman tanır. İkincisi de tam fotoğraf çekilirken olur ki, gözbebeği olması gereken durumu almıştır zaten. Başka bir önlem de odadaki bütün ışıkları açarak' gözbebeğinin önceden küçülmesini sağlamaktır.

Geceleri flaşlı fotoğraflarda, gözlerin kırmızı çıkmasının önlenmesinin bir yolu da flaşı objektiften olabildiğince uzak tutmaktır. Günümüzde fotoğraf makineleri o kadar küçülmüştür ki, flaş makinenin bünyesinde ve objektife birkaç santim mesafededir. Flaşın ışığı göze gelip yansıyarak geri döndüğünde doğrudan objektife gelir. Gündüzleri ise gözümüze dışarıdan, her yönden ışık geldiği için, flaşın ışığı bunların arasında daha az oranda gözümüze girer ve kırmızı göz olayı yaratmaz.

You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• Nurten AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
  • Güvenilmek, sevilmekten daha büyük iltifattır...
2 gündür bu konu üzerinde bayağı konuşmuştuk. Tam denk geldi. 

Bir insanın akıllı davranması için üç yol vardır:
Birincisi, iyi düşünmektir, bu en soylusudur.
İkincisi, taklit etmektir; bu en kolayıdır.
Üçüncüsü, denemiş olmaktır; bu en acısıdır.

Konfüçyüs

İnsanoğlu hilekardır kimse bilmez fendini, kime iyilik yaparsan ondan kolla kendini. . . !

• Aktif Visirli
  • *
  • DEVLET MİLLET EBED MÜDDET - KUTLU MİLLET
  • GSM: 5325325321
  • Kan Grubu: Seçmediniz
çok iyi bir bilgilendirme oldu. teşekkür ederim abla. birazını biliyordum sayende tamamını öğrendim...

• Aktif Visirli
  • *
cok güzel bi bilgilendirme ogrenmiş oldum tesekkur ederim. bende bu kırmızı gozun cıkmasını gozde bulunan bi hastalıktan dolayı sanırdım oyle bi soylenti duymustum.ama dogru olmadıgını ablamızın bilgilendirmesinden ogrenmiş olduk tekrardan tesekkurler.

Facebook Yorumları

Twittear