Gülen Köyü'ne Müslüman-Türk (Oğuz) Yerleşimi - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: Gülen Köyü'ne Müslüman-Türk (Oğuz) Yerleşimi  (Okunma sayısı 2120 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  • Aktif Visirli
  • *
  • İleti: 48
  • Cinsiyet: Bay
  • GSM: 05058351402

1071'den itibaren Anadolu'ya Müslüman Türk'lerin kitleler halinde girişinden sonra Doğu Karadeniz Bölgesine en yoğun iskan hareketi Trabzon'un fethiyle birlikte (1461) başlamıştır. Bu tarihten itibaren bölgede Müslüman-Türk nüfusun tedrici olarak çoğalmaya başladığını görüyoruz. Bir taraftan fethedilen bölgeye Müslüman-Türk unsuru yerleştirilirken diğer ta-raftan Osmanlı'nın hiçbir asimilasyona başvurmadan, müthiş bir toleransla (hoşgörü) gayr-i müslim tebaa'nın bu bölgede varlığını 1800'lü yıllara kadar sürdürdüğünü de görüyoruz.

Bilindiği üzere Doğu Karadeniz Bölgesi'ne yerleşen Müslüman-Türklerin büyük bir bölümü; Oğuzlar'ın Çepni boyudur. 1461'e kadar Giresun, Tirebolu, Görele ve Vakfıkebir'de yani Trabzon'un batısında yaşayan Çepni'lerin 1461'den itibaren Trabzon'un doğusuna (Yomra, Arsin, Araklı, Sürmene, Of çevresine) doğru yayıldıklarını görüyoruz. Tahrir Defterleri'nden de fetihden sonra Of ve köylerine Müslüman Türk boyu Oğuz/Çepni'lerin yerleştiğini anlıyo-ruz. Gülen Köyü'ne de fetihle birlikte Müslüman Türk'lerden Oğuz/Çepni'ler yerleşmişlerdir.

Gülen Köyü'nde bulunan 'Büyük Aile-Sülale"ler şunlardır:

Abdioğulları, Ayazoğulları, Cevahiroğulları, Çobanoğulları, Gençahmetoğulları, Hacımahmutoğulları, Hacısalihoğulları, Hacıyakupoğulları, İslamoğulları, Kamiloğulları, Karabiberoğulları, Kocalekoğulları, Kofoğulları, Mollahasanoğulları, Mollamustafaoğulları.Mollaömeroğullları, Ustatemeloğulları, Uzunmehmetoğulları,
 
 


Facebook Yorumları

         
Twittear