Gerçekten YOĞURT mu yiyoruz? Yoksa.... - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: Gerçekten YOĞURT mu yiyoruz? Yoksa....  (Okunma sayısı 4086 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• P h o e n i X
  • Aktif Visirli
  • *
  • Quae nocent docent!...
Halk sağlığıyla oynayan gıda vurguncularının peşini bırakmayan Deşifre, bu kez de piyasa da satılan bazı hazır yoğurtların nasıl insan sağlığını tehdit ettiğini gözler önüne serdi.Gıda kodeksine göre sadece süt ve mayadan oluşması gereken yoğurdun içine, bazı uyanık üreticiler maliyetleri düşürmek için insan sağlığına zararlı katkı maddeleri katıyor. İşte dürüst bir yoğurt üreticisinin insanı şok eden itirafları:

Muhabir: Kaç yıldır bu sektör içersindesiniz?

MD: 6 yıldır bu sektör içersindeyim,çok aktif bir şekilde çalışıyorum..

Muhabir: Vijdanınız rahatsız oldu ve bunu kamuoyuyla paylaşmak istiyorsunuz..

MD: Tabiki 5 tanede çocugum benim var ,yani rahatsızlıgım genel olarak bütün Türkiye’deki çocukların  saglıgıyla oynandıgını biliyorum onun için burdayım…

Muhabir: Aslında bu bi sosyal sorumluluk. Bu alanda çok güzel birşey yapıyorsunuz…

MD: Tabi... tabi..

Yılların yoğurt üreticisi M.D şok edici itiraflarda bulunuyor. İddiasına göre bazı yoğurt üreticileri, üç kuruş daha fazla kazanmak için, insan sağlığını hiçe sayarak akıl almaz hilelere baş vuruyor. Yoğurt üreticisi MD, sütün kaynatılması esnasında %40’ının su olarak buharlaştığını, bunun da maliyetleri artırdığını söylüyor... İşte yoğurt yapımındaki hileler de tam bu noktada başlıyor... Bazı uyanık üreticiler, gıda kodeksine göre yasak olmasına rağmen, sütün içerisine katkı maddeleri katarak, bu kaybı önleme yoluna gidiyor.

MD: Maliyeti düşürmek için yapılan hileler var.Nedir bu maliyeti düşürmek için yapılan hileler..Güzel bir yogurt yapmak  için % 40 suyunu uçurursunuz vakum vasıtasıyla maliyet  % 40 daha üzerine biner ama benim bu bahsettiğim katkı maddeleri katttıgınız zaman % 40 uçurmanıza gerek yok aynı yogunlukta aynı yapıda aynı güzellikte aynı tüketicinin begendiği şekilde elde edebiliyorsunuz..

İşin en vahim tarafı ise kullanılan katkı maddelerinden biri olan jelatin. Jelatin genellikle hayvan deri ve kemiginden elde edilen bir gıda katkı maddesi.Türk Gıda Kodeksi’ne göre yoğurt üretiminde kullanılması kesinlikle yasak.Sadece çikolata ve benzeri gıdalarda su tutucu özelliğinden dolayı kullanımına müsade ediliyor.Ancak M.D’nin iddiasına göre yoğurt üreticileri, jelatini su tutması için yoğurda katarak hem sertleşmesini sağlıyor hem de su kaybını önlüyor. Böylelikle uyanık üreticiler kazancına kazanç katıyor.

MD: Jelatinin muhteviyatını incelediğiniz zaman karşınıza enterasan şeyler çıkıyor…Ben bildiğim zaman şok oldum…Örneğin dini açıdan kesinlikle mahsurlu domuzla ilgili ürünü bizim yememiz kullanmamız % 99u müslüman olan bizim ülkemizde böyle birşeyin yapılması…bana göre çok büyük bir hakaret…öyle telakki ediyorum..tabiki sıgırdan elde edilen var bunu da yine tasvip etmiyorum… savunmuyorum kesinlikle ve kesinlikle…ee domuzdan üretileni zaten dini açıdan sakıncası soldugu gibide ilmi, tıbbende sakıncalı oldugnu düşünüyorum… ee siz sürekli olarak belli  belki çok az miktarda bi takım miktar insanlar çikolata sanayinde kullandıgını biliyorum jelatinin..ama bu sektörde fazla kullanıyorsunuz ne yapacak vücudunuz bunu atamayacak. Damarlarını kabul etmeyecek tıkayacak daha sonrada ölümlerin artma sebebi % 10 %8 %20 bilemiyorum artık..o oranlarını tıbben araştırıldıgında bu ortaya çıkacak.   domuz jelatinini pazarlayan 3-4 tane firma var bunların araştırıldıgı zaman nerde oldugu meydana çıkacak ee bunlar meşeyi belirsiz şekilde piyasaya çıakrılıyor…alan üreticide üzerinde ne yazdıgı belli değil…şeker çuvallarına doldurulmuş ee diyor bu yoğurt katkısı diyor.bunu 1 ton süte 4 kilo attıgın zaman diyor.kaymak gibi yogurt kazanacaksın ve çok para kazanacaksın diyor…ne kadar maliyeti 40 ytl..peki 40 ytl..peki diğer yönde maliyeti ne kadar % 40 bir yogurdun 2 ytl oldugunu düşünelim 1 ton sütte 800 ytl  menfaat saglıyor yani 800 ytl bir tarafta 40 ytl bir taraftasiz hangisini tercih edersiniz.burhan;yani aslında 40 ytl lik domuz jelatinini.süte katttıgınız zaman 800 ytl.mehmet 800 ytl menfaat sağlıyorsunuz 10 ton süt çalışan bir firmayı dikkate aldıgınızda 8 milyar gibi bir rant ortaya çıkıyor günlük…buna aya vurdugunuz zaman 240 milyar gibi bir rakam çıkıyor…

M.D’nin iddiasına göre bazı yoğurt üreticileri  daha ucuz ve daha iyi kıvam arttırdığı için özellikle domuz jelatini kullanmayı tercih ediyor.....

Muhabir: Domuz jelatini sıgır jelatinine nazaran neden daha çok tercih ediliyor?

MD: Ben siz şöyle izah edeyim..domuz jelatininin yogunlugu daha çok verdiğini suyu daha fazla emdiğini ve bununda çok fazla menfaat sagladıgını biliyorum.ee tabiki domuz jelatinini siz heryede ulu orta bulamazsınız. ama bunu satan firmalar var siizn adresinize kadar getirip teslim ediyor ve gizli biçimde ve bunu insanlarda eroin satan  insanlar kadar para kazanıyor.çünkü bu üretici olan kişi yani yogurdu alan kişi ne oldugunu bilmiyor..sadece şunu biliyor.. Ben bu kadar miktarda içine katacam bu kadarda menfaat saglayacam bunu biliyor.

M.D’nin iddiaları bununla da sınırlı kalmıyor.Bazı uyanık üreticiler, katı yoğurt elde etmek için sütün içerisine mum yapımında kullanılan parafin kattıklarını, söylüyor....

MD: Ayrıca, yogurdu katışaltırmak niyetiyle evlerimizde aydınlatmak amacıyla kullandıgımız mumun yapımında kullanılan parafin denen yagı bilmeden tüketici saglık için yediği yogurdun yanında mumuda yiyor.

Muhabir: Aslında insanlar farkında olmadan yogurt yediğini zannederken mum yiyor diyebilir miyiz?

MD: Evet kısmen de olsa diyebiliriz bunu.

Yoğurt Üreticisi M.D çevresinde tanıdığı bir çok üreticinin bu katkı maddelerini kullandığını, piyasadaki rekabet koşullarının üreticileri bu tür hilelere zorladığını iddia ediyor....

MD: Birebir tanıdıgım insanlar var iyi insanlar güzel insanlar var şartlar bu işe onları zorluyor.

Muhabir: Bile bile kullanıyorlar sizde buna engel olamıyorsunuz?

MD: Benim engel olma gibi bir şansım yokki ben ne aydın sıradan bir vatandaşım..işte yapacagım bu.yapacagım bu açıklarım.

Muhabir: Dürüst bir üretici olarak bunları itiraf ediyorsunuz.

MD: Tabi tabiki yapılmaması gerektiğini  inanıyorum yaklaşık 2 senedir ikilem içersindeyim bu konuda belki biraz öncede bahsettiğim gibi150 kişi tarafından ihanetle suçlanacam ama diğer tarafta çok büyük kitlenin yani bütün  insanın bana şükran duyacagına inanıyorum.

M.D  bu itiraflarda bulunurken, tüm yoğurt üreticilerini de aynı kefeye koymak istemediğini, mesleğini hakkıyla yapan dürüst üreticileri de töhmet altında bırakmanın yanlış olacağının söylüyor..MD.nin iddialarının ardından Deşifre, konuyu hemen Tarım Bakanlığı’na bildiriyor.Bakan Mehdi Eker’in talimatıyla harekete geçen Tarım Bakanlığı Ekipleri, İstanbul, Tekirdağ ,ve Kocaeli’nde faliyet gösteren yoğurt imalathanelerine şok denetimler gerçekleştiriyor....

Denetimler sırasında Deşifre ekibi, MD’nin iddialarını Yoğurt üreticisi Kani Tezcan’a soruyor, Tezcan Ne yazık ki MD’nin iddialarının doğru olduğunu, bu tür hileli üretim yapan firmalarla rekabet etmekte zorlandıkları için iflasın eşiğine geldiklerini belirtiyor…

Kani Tezcan: Böyle çok hile var yaglı yapıyormuş çok yaglımsı yani bitkisel yagla jelatini karıştırıp oluyormuş.

Muhabir: Üstüne üstlük birde domuz jelatininden bahsediliyor.

Kani Tezcan: Jelatin dediğin zaman zaten içerisinde kemik unu ve derisinden olan sıgır domuz hepsi içersinde.

Muhabir: Kullanılıyor diyorsunuz.

Kani Tezcan: Evet.

Peki bu katkı maddeleri insan sağlığını nasıl tehdit ediyor?Bu konuda Uludağ Üniversitesi, Veterinerlik Fakultesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim dalı Başkanı Prof.Dr.Mustafa Tayar, Deşifre’ye çarpıcı açıklamalarda bulunuyor.

Prof.Dr.Mustafa Tayar: Bir haksız kazanç elde etme yolu varsa insan beyni herşeye çalışıyor..ve şimdi hani biz bişekilde yakalamayız sektörü kontrol etmek istiyoruz ama parafin çıkıyor palmiye çıkıyor jelatin çıkıyor agaragar çıkıyor.Bunların  birçogu zaten doğal zararsızmış gibi masum görülen malzemeler olmasına ragmen bunun yanında birtakım yabancı katkılarda girmeye başlıyor..Yogurdun küflenmesine bozulmasına karşı önleyici maddeler kimyasal maddeler devreye giriyor ve siz bir odada bitür katkı maddelerini karıştırıp yogurt tozu yogurt kıvam arttırıcı ve yogurt kalite arttırıcı diye satıyorsunuz.Açıkcası biz artık bu işlerler ugraşan, akademisyenler bunları yakalamaktan yorulduk çünkü insan hafızası insan aklına gelmeyecek hertürlü ürün her türlü katkı maddesi devreye giriyor.

Yoğurda katılan kimyasalların başta kanser olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkardığını söyleyen Prof.Dr Mustafa Tayar, Gıda terörüne artık dur denilmesi gerektiği görüşünde...

Prof.Dr MustafaTayar: Biz teröre 30000 insanımzıı kaybettik oysa gıda terörüne dönüp baktıgınız zaman  kaybımızın çok daha fazla oldugunu düşünüyorum…çok daha fazla can kaybımızın oldugunu düşünüyorum..çok daha fazla insanımızın saglıkla ugraştıgını görüyorum,gıdayla gelen hastalıklar dediğiniz zaman bi kere bakteriyel ile gelen hastalıklar ilk sırada….yani brussella ülkemizin doğu ve güney doğuda çok yaygın hastalıklar. tüberküloz yine yaygın hastalıklarımızdan birisidir. bi kere hayvanlardan insanlara geçen hastalıklarda sicilimiz çok temiz değil..ciddi sağlık problemlerimiz var.yine bu katkı maddeleri kimyasal maddeler kanser vakalarını hızla arttıgını görüyoruz.. evimize kadar geliyor masum gibi buzdolabımıza giriyor…böyle birşeye haklarının olmadııgnı düşünüyorum ve yaptıkları bunların yanına kar olmamasını düşünüyorum.

Bazı yoğurt imalatçıları katkı maddelerinin yoğurt üretiminde kullanıldığını açıkça itiraf ediyor… Peki imalatçılar bu katkı maddelerini nereden, nasıl temin ediyor? İşte yoğurt üreticilerine katkı maddeleri temin eden bir esnaf Deşifre’ye şok itiraflarda bulunuyor....

Muhabir: Yoğurda katılan gıda katkı maddeleri nelerdir?

Müjdat Keçecioğlu: Yoğurda katılan gıda katkı maddeleri çoğunlukla yoğurdun su salmasını önleyen yoğurda kıvam verici yoğurda sertlik verici gıda katkı maddeleridir.Aslında katılmaması gerekir fakat katılıyor.

Muhabir: Peki yoğurt üretenler yoğurt üreticileri gelip sizden bu tür katkı maddelerini istiyorlarmı talep ediyorlar mı?

Müjdat Keçecioğlu: Zaman zaman istiyorlar.

Tarım Bakanlığı ekiplerinin Deşifre ekibiyle birlikte   yoğurt imalathanelerine yönelik gerçekleştirdiği denetimlerde, her hangi  bir katkı maddesine rastlanmadı...Ancak üreticiler bu katkı maddelerinin piyasada yoğun bir şekilde kullanıldığını açıkça itiraf ediyor… Deşifre mesleğini hakkıyla icra eden yoğurt üreticilerini  bu skandal dan ayrı tutarken, tüketicileri de yoğurt alırken daha dikkatli olması konusunda uyarıyor…

..........................................

Yoğurdun içine jelatin katıldığını yeni öğrendim. 12-13 yaşlarındayken, bir gazetede yoğurt içine yapıştırıcılara katılan bir maddenin katıldığını okumuştum ve o günden beri anneme evde yoğurt yaptırdım. Dışarıdan satın almadım.. Zaten yiyemiyorum..

Peynirimize el attıklarını biliyordum.Mayalar yurt dışından getirtiliyor. Yurt dışından gelenler de malum hayvanın yavrusunun midesinde hazırlanıyormuş..  Bu konuda sağlam bir kaç marka var, maya konusunda..Onları almaya çalışıyorum..

Sağolsunlar yiyecek bir şey bırakmadılar bize..

Sütlerin içinden prebiyotikleri çıkardılar, sonra başka markalar altında ayrıca satıyorlar.. Bir seneden beri paket süt almıyorum oğluma.. Uzun aramalarım sonunda, günlük şişe sütü buldum...Sek.. İnanın şişe sütü kullandığından beri, barsak hareketleri normale döndü.. Kullandığı bazı ilaçların yan etkisi olarak kabızlık çekiyordu ama sütümüzü değiştirince çok şükür artık problemi kalmadı..

Küçük çocuklara mutlaka günlük süt  verin.. Paket süt kullanmayın!

You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• Aktif Visirli
  • *
Abla çok uzun yazmışsın hepsini okuyamadım,bence ne gerçek yoğurt ne de gerçek süt içiyoruz....Hazır yediklerimizin arasından ne doğru ki...Yoğurtu evde mayalasak,paket süt yerine şise süt alsak biraz daha iyi olur...
                   Sağlam kafa,sağlam vücutta bulunur....
YAŞAMAYI SEV, ÖLÜMÜ UNUTMA

YARATILANI SEV, YARATANI UNUTMA

MALI MÜLKÜ SEV, HESABINI UNUTMA

DÜNYA HAYATINI SEV, KABRİ UNUTMA

Facebook Yorumları

Twittear