BİZİM YILBAŞIMIZ 1 MUHARREM 1430 - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: BİZİM YILBAŞIMIZ 1 MUHARREM 1430  (Okunma sayısı 3118 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Yavuz BİBER
  • Süper Moderatör
  • *
  • BENİ KÖYÜMÜN YAĞMURLARINDA YIKASINLAR...
  • 46 Mesajı Toplam
    75 Kere Beğenildi
    • ELİFİM ALIŞVERİŞ MERKEZİ
  • GSM: 0536 324 90 35
  • Kan Grubu: Seçmediniz
        Rabbim hepimiz hakkında hayırlara vesile etsin İNŞAALLAH

Şehrullahi'l-Muharrem" olarak meşhur olan, yani "ALLAH'ın ayı Muharrem" olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır.

Hicrî Senenin ilk ayı olan Muharrem ayının 10. günü Âşure Günüdür. Muharrem ayının diğer aylar arasında ayrı bir yeri olduğu gibi, Âşure gününün de diğer günler içinde daha mübarek ve bereketli bir konumu bulunmaktadır

Ramazan'dan sonra ne zaman oruç tutmamı tavsiye edersiniz?" diye sorulan bir soruya,
        Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam, "Muharrem ayında oruç tut. Çünkü o, ALLAH'ın ayıdır. Onda öyle bir gün vardır ki, ALLAH o günde bir kavmin tevbesini kabul etmiş ve o günde başka bir kavmi de affedebilir" buyurdu.

Yine Tirmizi’de de geçen bir hadiste Peygamberimiz şöyle buyurmuşlardır:
"Âşura Gününde tutulan orucun ALLAH katında, o günden önce bir senenin günahlarına keffaret olacağını kuvvetle ümit ediyorum."

"Ramazan ayından sonra en faziletli oruç, ALLAH'ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur” hadis-i şerifi ise, bu günlerde tutulan orucun faziletini ifade etmektedir.

Bu hadisin açılamasında İmam-ı Gazali, "Muharrem ayı Hicrî senenin başlangıcıdır. Böyle bir yılı oruç gibi hayırlı bir temele dayamak daha güzel olur. Bereketinin devamı da daha fazla ümit edilir" demektedir.

Gerek Yahudilere benzememek, gerekse orucu tam Âşura Gününe denk getirmemek için, Muharrem'in dokuzuncu, onuncu ve on birinci günlerinde oruç tutulması tavsiye edilmiştir.

Bu mânâdaki bir hadisi İbni Abbas rivayet etmektedir. Bunun için, müstehap olan, aşure Gününü ortalayarak, bir gün önce veya bir gün sonra oruç tutmaktır.

Bu günde oruçtan başka hayır, hasenat ve sadaka gibi güzel âdetlerin de yaşatılması isabetli ve yerinde olacaktır.

"Muharrem'in onuncu günü olan Aşure gününe kadar oruçla geçiren, Firdevs-i Âlâ'ya (En Kıymetli Cennete) varis kılınır."Hadis-i Şerif

MUHARREM AYI DUASI;

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Elhamdülillahi Rabbilalemin Vesselatü Vesselamü Ala Seyyidina Muhammedin ve Ala Alihi ve Sahbihi Ecmain. ALLAHümme Entel Ebediyyülkadim. Elhayyül Kerim Elhannanelmennan ve Hazihi Senetün Cedide Es Elüke Fihel Ismete Mineşşeytanirracim. Vel Avne Ala Hazihinnefsü Emmareti Bissul Vel İştigale Bima Yukarribuni İleyke Yazel Celali Vel İkram. Birahmetike Ya Erhamerrahimin ve SallALLAHü ve Selleme Ala Seyyidina ve Nebiyyina Muhammedin ve Ala Alihi ve Sahbihi ve Ehlibeytihi Ecmain.

ANLAMI

Kendinden evvel hiçbir varlık olmayan varlığı hayatı kullarına keremi ziyade merhameti nimetler bağışlaması sonsuz devamlı olan yalnız sensin ALLAH 'ım işte bu yeni yıldır ki: bu yıl boyunca huzurundan kovulmuş şeytandan korumanı ve daima kötülüğü emreden nefsime galip olmam için yardımını ve beni sana yakınlaştıran işlerle meşgul olmamı senden dilerim. EY CELAL VE İKRAM SAHİBİ ALLAHIM, kabul eyle! " derse, şeytan: "Biz bu kişiden ümidi kesdik" der, ve ALLAH (c.c.) ona, kendisini sene boyunca koruyacak iki melek görevlendirir. (Hadis'i Şerif, Kaynak: Alemle Safûrî, Nüzhetü'l-mecâlis, 1/156)

PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.S) buyurdularki:

Her kim Muharremin ilk günü bu duayı 3 kere okursa ALLAH (c.c) o kimseyi gelecek Muharreme kadar bütün belalardan emin kılar.
Her kim bu duayı aşure günü 3 kere okursa ölümden dahi emin kılınır, yani o sene ölmesi mümkün değildir.Zira o sene ölümü mukadder olan kimse yani ölecek kimseye bu duayı okumak nasip olmaz, ALLAH (c.c) bir şekilde unutturur.

desen 49

• P h o e n i X
  • Aktif Visirli
  • *
  • Quae nocent docent!...
  • 184 Mesajı Toplam
    253 Kere Beğenildi
Tüm müslümanların yeni yılını kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim.

Yavuz abi, size de ayrıca teşekkür ederim. sayenizde duayı da okuduk. İnşALLAH feyzinden nasipleniriz..

You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• Yavuz BİBER
  • Süper Moderatör
  • *
  • 46 Mesajı Toplam
    75 Kere Beğenildi
     Yeni yıl'mış yarın...1 ocak 2009...herkes yarın karşılaştığı insanlara, telefonu açtığında ilk söyleyecekleri söz,'' iyi seneler, mutlu seneler...'' Yeni yılı kimler kutluyor yada yeni yıl dedikleri şey nedir? Bizler için eski seneyi uğurlamak, yeni seneye merhaba demek. Hıristiyan alemi için ise, Hz. İsanın doğumu. yani onların diline göre noel.
     Şimdi düşünüyorum da neden Hıristiyan alemi müslümanların bayramlarını böylesi bir coşkuyla kutlamıyorda, bizler müslüman alemi, değerlerini yitirmiş bir toplum olarak, taşkınlıklara varacak derecede kutluyoruz.
     1 ocak 2009 Mekkenin fethi. Soruyorum şimdi kimin haberi var bundan, kaç kişinin? Bir elin parmakları kadar ancak.
Hani diyor ya güzeller güzeli, ''Öyle bir zaman gelecek ki, imanlı kişi imanını elinde bir kor gibi taşıyacak.'' İşte o zaman bu zaman, elimizde bizi yakan bir korla dolaşıyoruz. İçimiz dışımız yanıyor ama elimizden birşey gelmiyor.
     Müslümanın kurban bayramı katliam olarak görülüyor ama noelde kesilen ve içki masalarının vazgeçilmezi olan zavallı hindi katliamına kimsenin sesi çıkmıyor. Üstelik kurban bayramının amacı belli, fakirin bayramı. Noel, ise gafilin bayramı...
     Her gün yanan bir ülke var uzaklarda. F İ L İ S T İ N. Bugün haberler Filistinli hacıların ülkelerine gelince israil kurşunlarıyla karşılaştıklarını söylüyordu. Orda yürekler yanıyor, burda gafil müslümanlar yeni yıl kutluyor. Yazık bizlere...Eğer bu yılda Filistine gelmiyecekse barış, eğer bu yılda Filistin Filistin olamayacaksa varsın mutsuz olsun bu yıl da.
     Orda bir çocuk ağlarken, anne ve babalar kan akıtırken her gün yüreklerine, her gün bir filistinli genç ve çocuk düşerken toprağa, saatler on ikiyi vursa ne olur, yeni yıl gelse ne olur... varsın mutsuz gelsin bu yıl da, varsın mutsuz gelsinnn.
Güzeller güzelininin dediği gibi, ''Müslümanlar bir beden gibidir, herhangi bir yerine iğne batsa, bütün bedeni acıyı hisseder.''     Benimde bütün bedenim acıyor, bir filistinli düşerken toprağa.
      Filistinde yüreği taştan daha taş kesilmiş israil'li askerlere, taş atmak ibadettir. Yüreği yumaşacık, elleri yumuşacık Filistinli çocukların attığı her taş ibadettir. Başka bir şeyleri yok ki atacak yavruların.
      ALLAH her gününüzü yepyeni umutlarla doldursun filistinli kardeşlerim. ALLAH yardımcınız olsun...

VE MEKKENİN FETHİ KUTLU OLSUN...

VE BİR GÜN İNŞALLAH FİLİSTİNİN ZAFERİNİ DE KUTLARIZ...İNŞAALLAHHHH...

(Ender Kayır kardeşimin mesajına biraz da ben eklentiler yaptım, hakkını helal et kardeşim.)

desen 49

• Aktif Visirli
  • *
  • 1 Mesajı Toplam
    1 Kere Beğenildi
yavuz abi tesekkur ederım muharrem ayı duasanı bılıyoduk ama okumak aklıma gelmıyo du males bıze hatırlattın saol dua ile.bu sıte harıka kurucularından uyelerınde ALLAH RAZI olsun.

• Aktif Visirli
  • *
  • 1 Mesajı Toplam
    1 Kere Beğenildi
SELAMUN ALEYKUM:Muslumanlıgın ve ahlakın kıtaplara hapsedılıp yasantılarımıza dökemedıgımiz bu yuzyılda belkıde aynı sekılde cocugumuzun unuttugu bu gunku 1430.hıcrı yılbasınızı tebrık eder ve nıce hayırlı senelere kovusmanızı temennı ederım selam ve dua ıle ALLAH cc tum musluman kardeslerımıze yardım etsın suur versın.amin.                                                               
                                                                                          (4 muherrem 1430)

• Aktif Visirli
  • *
  • 1 Mesajı Toplam
    1 Kere Beğenildi
benım uzuntum muslumanların yılbasısı neden musluman ulkesınde nuel kadar ılgı bulamıyo hıc beklemedıgım ınsanlardan ıyı sener ıyı nueller kelımelerı benı cok uzuyo.herhalde ınandıgın gıbı yasamassan yasadıgın gıbı ınanmaya baslarsın sozu aklıma gelıyo selam ve dau ıle.

• Yavuz BİBER
  • Süper Moderatör
  • *
  • 46 Mesajı Toplam
    75 Kere Beğenildi
         1 MUHARREM 1431
         Çok küçük bir sevabı vesile ederek kullarını affeden Yüce Rabbimiz, bizleride affetmesine vesile edecek sebep ve sevaplarla dolu bir yıl temenni ediyorum. Bu vesile ile Muharrem ayınızı ve yeni yılınızı teberik ediyor, hakkımızda hayırlar getirmesini Alemlerin RABBinden niyaz ediyorum...

Sağlıklı, mutlu, huzurlu, hayırlı, ibadetle dolu dolu nice yıllara...

desen 49

Facebook Yorumları

Twittear