YÜKSEK IQ TAKINTISI - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: YÜKSEK IQ TAKINTISI  (Okunma sayısı 2073 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 467
 • Cinsiyet: Bayan
YÜKSEK IQ TAKINTISI
« Topic Start: 15 Şubat 2009 - 18:46 »
 • Yayınlama
 • Çocuklarınızı filanca okula kaydettiniz mi?" diye soruyor bir tanıdığım."Daha çok erken," deyip geçiştirecek oluyorum ama karşımdaki ısrar ediyor.
  "Erken olur mu? Geç bile kaldınız. Anneler daha hamileyken sıraya girip yedek listeye yazdırıyorlar. Beş altı sene önceden yazdırmak gerekiyor."

  "Anlayamadım" diyorum merakla. "İnsanlar okulların yedek listelerine doğmamış çocuklarını mı yazdırıyorlar?"

  Sen de amma geride kalmışsın dercesine bakıyor yarı müstehzi yüzüme. Sonra bir sır verir gibi yaklaşıp fısıldıyor. "Peki IQ testleri yaptırdınız mı?"

  Anlaşılan tek şaşıran benim. Bilmediğim ama kenarından köşesinden yavaş yavaş öğrenmeye başladığım çılgın bir "okul fetişizmi" ve "eğitim yarışı" var bu ülkede. Anneler babalar akşamları yemek sofralarında çocuklarının okul durumlarını, başarı puanlarını, TOEFL'dan ne aldıklarını vs konuşuyorlar. Ve çocuklarının kaç yaşında olduğu hiç önemli olmuyor. İlkokul birdeki de lise sondaki de aynı sohbetlere benzer şekilde konu oluyor. Eğitim dinmeyen bir yarış. Ve anne babalar bu yarışın gönüllü koçları. Habire hızlansın istiyorlar evlatları.

  Tüm dünyada en çok satan ve tartışılan kitaplara imza atan Malcolm Gladwell'in yeni kitabı "Başarı Hikâyesi" bu konu etrafında dönüyor. Gladwell modern dünyada bir IQ fetişizmi olduğunu, bilhassa Amerika ve Avrupa'da insanların IQ testleri yaptırmak durumunda hissettiklerini ve kendilerine verdikleri değeri ne yazık ki buna göre belirlediklerini söylüyor. En zeki ve sıra dışı insanların IQ seviyesi çok yüksek insanlar olduklarını zannediyoruz. Hâlbuki elimizde böyle bir veri yok. Zekâ testinde yüksek puan alan insan sosyal ilişkilerde, aile ilişkilerinde ya da duygusal zekâda aynı şekilde ileride ve başarılı olacak diye bir kural da yok. Siz Nobel alacak kadar iyi bir fizikçi olabilirsiniz ama bu illâ da IQ seviyenizin yüksek olması anlamına gelmez. Ya da IQ'nuzun yüksek olması, hayatın her alanında başarı yakalayabileceğiniz anlamına gelmez.

  Gladwell'e göre meselenin en çarpıcı ve aslında vahim boyutu anne babaların çocuklarının IQ seviyelerini kafalarına taktıkları an başlıyor. Parmak kadar çocuklar testlerden geçiyor, buna göre "özel" addediliyor ve tabii ki "iyi" okullara gönderiliyor. Bu kalıbın ilerleyen senelerde aynen tekrarlandığını söyleyen yazar, toplumda bir "Harvard takıntısı" olduğunu söylüyor. Belli sembolleri gözümüzde büyütüyor ve en kötüsü kendimizi ve çocuklarımızı bu sembollere göre şartlandırıyoruz. Gladwell "başarı" anlayışımızda fena hâlde yanlış bir şeyler olduğunu vurguluyor. Ve bunun yeni bir Sosyal Darwinizm olduğunu söyleyecek kadar ileri gidiyor. Artık ırk ya da sınıf temelinde ayrımcılığa uğramıyor insanlar. Bir acayip ve belirsiz zekâ yarışındaki puanlarına, gittikleri okullara göre ayrımcılığa uğrayıp ayrıcalıklar ediniyorlar diyor. Gladwell gibi çok popüler deneme yazarlarının başarısı, okurlarına keyifli ve renkli bir okuma süreci sunmaları ve temel örnekler üzerinden evrensel doğrulara ulaştıklarını düşündürtmeleri.

  Bu arada ben hem bu tür eleştirel kitapları okuyor hem bir ikilem hissediyorum. Uzaktan eğitim yarışını, çocukların bir sınavdan diğerine itilmesini, okullar ve IQ testleri üzerinden yeni sosyal kriterler kurulmasını eleştirmek kolay. Ama anne baba olup da bu söylemin ve sürecin tamamen dışında kalmak mümkün mü?

   ZAMAN    ELİF ŞAFAK


  DEMİR ÇELİK OLANA KADAR BİR ATEŞE GİRER BİR SUYA

  • P h o e n i X
  • Moderatör
  • *
  • İleti: 3.158
  • Cinsiyet: Bayan
  • Quae nocent docent!...
  YÜKSEK IQ TAKINTISI
  « Yanıtla #1: 15 Şubat 2009 - 19:53 »
 • Yayınlama

 • Aslında "her çocuk dahi doğar" demiş, düşünürün biri.. Ama anne- baba tutumları, çevre bu dehayı ya yükseltir ya da köreltir..

  Şöyle düşünelim: Hemen hemen her anne-baba da zeki çocuk takıntısı vardır. Hatta hamilelik sürecinde başar bu takıntılar.. "Şunu yersen çocuğun şöyle zeki olur, bunu yersen böyle."..


  Eee, çocuk zeki oldu da ne oldu? Çocuk doğar, beslenmesi ve bakımı dışında kaç anne-baba çocuğuyla oynar? Onu bir odaya bırakmak marifettir.. Biraz büyüyüp, sağı solu karıştırmaya başladı mı, baş köşedeki dadımız devreye girer: Televizyon

  Çocuğu bırakalım Tv karşısında, biz işlerimizi halledelim.. Ne de olsa çocuğumuzun Tv den öğreneceği çok şey var..Kaçırmaması lazım..

  Sonra çocuk merak eder. Sağı-solu karıştırır.. Anne hemen devreye girer: "Sen ne anlarsın bunlardan, al oyuncaklarını oyna"..

  Oyuncak dediği de; kızsa bir bebek, erkekse, silah ya da araba..  Bu oyuncaklarla çocuğumuz çok zeki olacak değil mi? Siz öyle zannedin..

  Çocuğun her bir merakını engelleyin, ona dört duvar arasında çocukluğunu (!) yaşama şansı verin.. Yaramazlık yapınca şöyle iki tane de yapıştırın.. Ellerinize sağlık! Ondan da anlamıyorsa tuhaf tuhaf yaratıklarla korkutun, ne de olsa gelecekte paranoyak bir insanın temelleri böyle atılır... İşte; ideal anne-baba ya da "emanetçi!"


  Büyüyünce ona yarış atı hissini vermek için de, sınavdan sınava sokun! Çevresindeki leri küçümsemesi için de aldığı yüksek sınav sonuçlarını referans gösterin.. Zekânın yüksek notla olan inanılmaz(!) bağlantısını kanıksatın ki; bu notu alamayanlara "gerizekâlı" gözüyle baksın.. Yetişkin olup da hayata atılınca, insanları değerlendirme kriterleri böyle kıytırıktan şeyler olsun.

  Sizi tebrik ediyoruz. Çocuğunuzun kafasını doldurdunuz(!) ama ne kafasını, ne de kalbini eğitemediniz..

  Kalbi boş, kafası eğitimsiz insanlardan bu memlekete hatta bu dünyaya ne hayır gelir?
  You Laugh At Me For Being Different...

  I Laugh At You For Being The Same..


   
  لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
  ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."


   


  Facebook Yorumları

           
  Twittear