Çok gezen mi bilir? Yoksa çok okuyan mı?            

Gönderen Konu: Çok gezen mi bilir? Yoksa çok okuyan mı?  (Okunma sayısı 23468 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Last Ottoman Sultan
  • *
  • DÜZENLİ KUNDURA
  • 96 Mesajı Toplam
    105 Kere Beğenildi
    • DÜZENLİ KUNDURA
  • GSM: 05327343705
  • Kan Grubu: ARh+
(Arkadaşlar ben karar vermedim; hangisi daha iyi bilir diye. Cevabı sizde arıyorum ve soruyorum: çok gezen mi bilir? yoksa çok okuyan mı?)

Hayatta bazı şeyler vardır ki bunları anlamak ve bilmek için yaşamak gerekir.
Yaşamayan sadece tahminde bulunur.
Yaşayan bilirin değişik anlamları var sen neresinden tutarsan oraya gelir.
bazı durumların,olayların gerçekten anlaşılabilmesi ve empati kurulabilmesi için diğer kişilerin de aynı durumu yaşamaları
gerekir buna olayı yaşamak, görmek başından geçmek de diyebiliriz.bu aklıma gelen birinci anlamıydı
ikincisi ise; ömür…
küçükken birileri bu sorunun cevabının çok gezen olduğunu söylemişti. halbuki ben çok yaşayanı destekliyordum bu konuda. ki hala da öyledir. gezmek; farklı kültürleri öğrenmek, yeni yerler keşfetmek oralar hakkında bilgi edinmek ve bazı ayrıntılı bilgilere sahip olmaya neden olabilir ancak bunlar okumakla veya araştırmakla da elde edilebilir. yalnız her okunabilen bilgi gezmekle edinilemez.

çok gezn sadece o bölgenin yapısını cografyasını görebilir belki gördükleri yerleri farklı açıdan yakalayabiliyodur ama çok yaşayan oraya gitmesede bilgiler ve önceden düşünebilme giibi özellliklerle daha çok şeyler kazanabilir.. yani sonuç olarak çok YAŞayan daha çok bilir..

Mesela öğretmenlerimiz bize dünyanın yedi harikasından biri babilin asma bahçeleri dediği zaman hemen aklımıza öğretmenimizin babile gezmeye gittiğimi gelir?
Tabi ki hayır
Ya keops piramidi diyince mısıra gittiğini mi..

kısacası; çok yaşayan, çok gezenin edindiği bilgileri de okuyarak öğrenebilir ama gezen kitaplardaki her bilgiyi gezerek elde edemez. *
gezen kişi sadece o anı yaşarken okuyan ise 'süreç'i yaşar.
İşte benden size güzel sözler
kimin çok bildiği bazen çok da önemli değildir zira memleketimizde çok bileni kimse sevmez

gezmek lükstür lüksse para
bence yaşayan dünyayi kalp gözüyle bile görebilir.buda gezmiş kadar eder

gezen insan seyirci kalır yaşayansa olayda oyuncudur

Çok gezen bilseydi: akşama kadar sokaklarda gezen kaldırım mühendisleri alim olurdu

gezmek sadece görmektir-yaşamaksa bilmektir

herşeyi gezerek öğremeye çalışsak hayat yetmez

çok yaşayan bilir;
uzun yaşayan değil
hayatı dolu dolu yaşayan bilir
ne yaşadığının farkında olan bilir…
yaşarken anlama çabasında olan bilir..
ben bilmem demenin kolaycılığına kaçmadan yaşayan bilir

Cok Gezen biyolojiyi, Tıp ı, Kimya yi Vs… bilemez..

Cok Okuyanda biseyleri yasayamis olarak anlatamaz.. Bazi Seyler Sadece Yasanir

bnce yaşayan tok açın halinden anlamıosa herşeyi yaşayan blr

çok gezenin ayağına pislik bulaşır
bilmek için yaşam gerekir çünkü hayat her şeyin temeliidr

insanlar gezebilir ama gezdiğinden yaşamından bir tat alamıyorsa neye yarar ki zaten sen yaşarken öğreniyorsun her şeyi ne demekmiş gezen bilir parası olan gezer hayat olmadan ne paranın ne de gezmenin bir faydası var yaşamın boyunca ne kadar şey öğrendiysen o kadar biliyorsun demektir

size son bir söz
tarihi öğrenmek için zamanda yolculuk yapamayacağımıza göre...
çok gezen değil çok yaşayan bilir..

Tolunay ASLAN

Ya olduğun gibi görün, yada göründüğün gibi ol.
seni ilgilendirmeyen şeylerle uğraşma......
Düşmanından uzaklaş......
ölünün neyine gıpta edersen,diriyede öyle gıpta et....
senin ihtiyacını gidermeyi önemsemeyen bir kişiden bir istekte bulunma..

• P h o e n i X
  • Moderatör
  • *
  • Quae nocent docent!...
  • 184 Mesajı Toplam
    253 Kere Beğenildi

Okuyarak gezen bilir tabii ki!

You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• Last Ottoman Sultan
  • *
  • DÜZENLİ KUNDURA
  • 96 Mesajı Toplam
    105 Kere Beğenildi
    • DÜZENLİ KUNDURA
  • GSM: 05327343705
Eğer insan gezince ya da okuyunca anlamıyorsa onu gerçek manasıyla yapmamaış demektir bu durumda iki durumdada bişi anlaşılmaz ama yine de kendi fikrim olarak çok gezenin bildiğini düşünüyorumm

Ya olduğun gibi görün, yada göründüğün gibi ol.
seni ilgilendirmeyen şeylerle uğraşma......
Düşmanından uzaklaş......
ölünün neyine gıpta edersen,diriyede öyle gıpta et....
senin ihtiyacını gidermeyi önemsemeyen bir kişiden bir istekte bulunma..

• P h o e n i X
  • Moderatör
  • *
  • Quae nocent docent!...
  • 184 Mesajı Toplam
    253 Kere Beğenildi

Bazı insanlar, kestirmeden gitmeyi severler.. Olamaz mı? :D

You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• ALİŞAN DÜZENLİ
  • *
  • 8 Mesajı Toplam
    8 Kere Beğenildi
bence gezen geztigi kadar bilir okuyanda okudugu kadar bilir

Aquaculture engineer

• *
  • 6 Mesajı Toplam
    6 Kere Beğenildi
Bence ikisi ayrılmaz bir ikilidir. İnsan ne kadar okursa okusun görmek farklı bir tat uyandırır ve daha kalıcıdır. Aynı şekilde sadece gezmek de yeterli değildir. İnsan gezdiği yeri her yönüyle bilmelidir.Bu da okuyarak sağlanır. Ayrıca kişinin her yeri gezme imkanı yoktur.Ancak okuyarak öğrenebilir.

• *
  • Dal Rüzgarı Affetse Bile;Kırılmıştır Bir Kere...
  • 7 Mesajı Toplam
    7 Kere Beğenildi
  • Kan Grubu: 0Rh+
Bence gezen daha çok bilir tabiki okumakta önemli bir yerle ilgili bilgi edinmemz okuyarak olur ama okuyarak ogrenmemız bellı bır sure kalıcılıgını saglar.Ama gezerek o yerlerı tanıyan belkıde omrunde bır kere gıtmesıne ragmen bır omur boyu hafızasının bır kosesınde  kalır...

Gülen YÜZÜMÜZ, Gülen KÖYÜMÜZ...

• kahvecioglu

• Ziyaretçi
Okumak,insanın yaşamında yemek içmek kadar önemlidir...
Gezmekte aynı şekildedir...

Fakat bilmek...o kadarda basit değildir...

Bilgi, pratiği olan bir kavramdır...

İnsanın, okuyarak veya gezerek öğrendiği birsürü doğru değerleri, uygulamaması hiçbir şeyi bilmediğini anlamına gelir...

Ben, okuyarak yada gezerek nasıl öğrenilirse öğrenilsin uygulanmasını savunuyorum...Saygılarımla...

• *
  • ÜLKESİNE SEVDALILAR
  • 31 Mesajı Toplam
    47 Kere Beğenildi
  • GSM: 0533 450 50 86
Her şey okuyarak kazanılır. Öyle olmasaydı ALLAH(cc) Kuran'ı Kerimde ilk ayette okuyun demezdi.
Gezmek, okunan bilgilerin daha iyi pekişmesini sağlar. Cahilin çok gezmesi ile okumuşun az gezmesi dahi kıyaslanamaz. HER ŞEY BİLGİ İLE OLUR. Tecrübe ve gezmek ançak bilgiyi çilalandırır.

• Sadık Yılmaz
  • *
  • son nefesin tarihini yazmış ise kader.Azrail seni
  • 353 Mesajı Toplam
    487 Kere Beğenildi
    • Marankoz
  • GSM: 0536 553 63 59
gezmek gezdiğinle kalirsin okadar
okumak öyle deyil
bir örnek
.bir binaya girdin birbirinin ayni bir sürü odahankisinden girip hankine giteceğini nasıl bulursun! dabiki kabılarda olan yazıları yada rakamları okuyarak.
buradan anlaşılıyorki okumadan gezmenin bir yararı yok.gezmeden okuyabilirsin. fakat okumadan gezmek insanların dışındakilere daha yakındır

sevdimde sevmedi sevduğum beni
uğruna tükettim ben bu bedeni
anlamadım ardındaki nedeni
boş ver anam sende unut terketipde gideni

sevdadan yana çile çekenler
cekip gider bu sevene yük deyil
sevip sevip ayrılığı seçenler
çeker gider buda ona ilk deyil

• ts61

• Ziyaretçi
Okuyanda bilir gezende bilir bilmeyecek yoktur her halde.herkes aklınca bilir......

Facebook Yorumlar