ÇOCUKLARA ADALET DUYGUSU NASIL ÖĞRETİLİR - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: ÇOCUKLARA ADALET DUYGUSU NASIL ÖĞRETİLİR  (Okunma sayısı 2432 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  • Aktif Visirli
  • *
  • İleti: 467
  • Cinsiyet: Bayan
Adalet; insanı diğer canlılardan ayırt eden başlıca özelliklerden birisidir. Pekala adalet nedir ?
Adalet ; hayatın her anında, davranışlarda, karar vermede, insanların haklarını ödemede, sevmede ve ilgi göstermede, yönetim işlerinde ve eğitimde dosdoğru hareket etmek, düzgünce iş yapmak, herkesin hakkını vermektir.

Dengeli ve doğru davranışta bulunan kişilere de adil denilir.

"...ALLAH insanlar arasında hüküm verdiğiniz zaman, adaletle hükmetmenizi emreder." (en-Nisâ, 4/58)

Adalet hayatın her aşamasında mutlak bulunması gereken bir değer. Eşimiz, anne, babamız,  iş arkadaşlarımız, çalışanlarımız, komşumuz arasında davranışlarımız da , sözlerimiz de mutlak adil davranmalıyız.

Pekala  çocuklarımıza adil olmayı, adalet duygusunu nasıl kazandırmalıyız ?

1.Çocuklarımızı arkadaşları arasında gözlemlemeliyiz. Arkadaşlarının mali durumları, içinde bulundukları aile, millet ne olursa olsun eşit davranmalarını sağlamalıyız. ALLAH’ın her insan için adil davrandığını siyah derilinin, beyazdan farklı olmadığını belirtmeliyiz. Kendi aralarında dostluk kurarken dostluğu hak eden emin insanlarla arkadaşlık kurması gerektiğini belirtmeliyiz.

2. Çocuklarımızın arkadaşları ve kardeşleriyle ara ara  kırgınlıklarına şahit olacağız. Bu dönemde size şikayet edecekler. Haklı oldukları noktalarda çocuklarımızı destekleyelim. Fakat haksız davranışlarını da dile getirelim. Bilelim ki çocuklar adalet kavramını önce ebeveynlerinden öğreneceklerdir.

3. Çocuklarımıza hediye alırken asla aralarında bir fark gözetmeyelim. Birisine aldığımız elbise 20 ytl ise diğerine 100 ytl lik elbise almayalım. Sevgimizde, muhabbetimizde, ilgimizde çocuklarımız arasında ne bir fazla olmalı ne de bir az. Çocuklarımız nasıl davranacaklarını en başta bizden öğrenmeliler.

“Ey iman edenler adaleti ayakta tutarak ALLAH için şahitlik* edenler olun. Kendinizin, ana ve babanızın aleyhinde bile olsa (şahitlik ettiğiniz kimseler) zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın). Çünkü ALLAH ikisine de daha yakındır. Adaleti yerine getirebilmek için hevâ ve hevesinize uymayın. Eğer eğri davranır veya yüz çevirirseniz, ALLAH yaptıklarınızdan haberdardır." (en-Nisa, 4/135).

4. Kimseyi kayırmamalarını sağlayalım. Çünkü bugün arkadaşını kayıran yarın kendi menfaati için başka insanları kayırabilir. Haklı ise akrabası, dostu olmasa da yanında olmalı. Ayette de belirtildiği gibi anne, babalarının aleyhine olabilecek bir durumda bile doğru karar vermeli, haklıdan yana olmayı bilmelidir. Çünkü haklı olduğunda ALLAH’ın yanımızda olacağını ve kimsecikler olmasa da galip geleceğimizi, haksızsak tüm dünya arkamızda olsa yenilenin bizler olacağını çocuklarımıza öğretmeliyiz.

Bu konuda peygamber efendimizin hadisi oldukça manidardır:

"Ey insanlar! Sizden evvel yaşamış toplumların neden dolayı yollarını şaşırıp saptıklarını biliyor musunuz? Asilzâdeleri bir hırsızlık* yaptığı zaman onu affeder, zayıf ve kimsesizleri bir şey çalarsa onları cezalandırırlardı. ALLAH'a yemin ederim ki, böylesine kötü bir hırsızlığı Mahzum kabilesine mensup Fatıma değil, kendi kızım Fatıma yapmış olsaydı, kesinlikle onun elini kestirirdim. " (Müslim, Hudûd, 2)

5. Çocuklarımız haklı olabilir fakat buna karşıda haklılığını koz kullanarak haksızın hak etmediği bir şekilde rencide edilmesine izin vermemeliyiz.

"Ey iman edenler, ALLAH için şahitlik eden kimseler olunuz. Bir topluluğa karşı duyduğunuz kin sizi adaletten saptırmasın. Adil davranın, takvaya* yakışan budur. ALLAH'tan korkun, ALLAH yaptıklarınızdan haberdardır." (el-Mâide, 5/8).

6. En önemlisi ALLAH korkusunu çocuklarımıza öğreterek adil olmalarını sağlamalıyız. Dünyada ne kadar güçlü olursak olalım, bu dünyanın bir de ahireti olduğunu, hesap gününde “boynuzsuz koyunun boynuzlu koyundan hakkını alacağını” , yaptığımız tüm davranışların hesabını vereceğimizi de çocuklarımıza öğretmeliyiz.

7.Hadislerde beyan edildiği gibi ahirette ALLAH(CC)’ın en yakının da yer alan insanların adil kimseler olduğunun müjdesini de verelim.

Yeryüzünde adaletin ikame edilmesi için ömrünü veren bir peygamberin ümmetiyiz. Adil bir dünya ancak çocuklarımıza adalet duygusunun verilmesiyle gerçekleştirileceğini bilmeliyiz.


DEMİR ÇELİK OLANA KADAR BİR ATEŞE GİRER BİR SUYA


 


Facebook Yorumları

         
Twittear