__DAYATMA__ - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: __DAYATMA__  (Okunma sayısı 1468 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• P h o e n i X
  • Moderatör
  • *
  • Quae nocent docent!...
  • 184 Mesajı Toplam
    253 Kere Beğenildi
__DAYATMA__
« Topic Start: 10 Nisan 2009 - 10:48 »
  • Yayınlama

• Bir çocukta öz-değer zayıflamasının başta gelen nedenlerinden biri dinlenilmemek, ciddiye alınmamak ve haklı bulunmamaktır. Ne var ki bazı çocuklar ebeveynleri onlar için çok fazla şey yaptıklarından, dayatıcı olurlar.  bu yüzden isteklerinin karşılanacağı beklentisi içine girerler.
    Dayatıcı çocuklar genellikle ‘’zor çocuklar’’olarak nitelendirilir. Ceza bu çocuklara yardım etmez, pes etmelerini de sağlamaz. Aşağıdaki bütün ebeveynlik önerileri, anne babaların, güç çekişmesinin önüne geçmelerine ve çocuklara, problem çözme yetisi gibi önemli hayat becerileri edindirmelerine yardımcı olacaktır.

ÖNERİLER

1-Kendi bardağını alması ve sütünü kendi başına boşaltması için ihtiyacı olan eğitimi vererek çocuğumuzun isteklerini yerine getirmesine yardım edin
    2-Ne ve nasıl soruları sorun.
    3-Sınırlı seçenekler sunun. Kendi başına bir bardak süt daha alabilir misin? Yoksa yardım ister misin?”Eğer seçim yardımsa, siz yapmak yerine sadece yardım ettiğinizden emin olun.
    4-Bir güç çekişmesi içindeymişsiniz gibi gözüküyorsa dayatıcı çocuklarınızı hoş ve çekici olarak düşünün. Başka bir odaya çekilin ve isteklerini göz ardı edin. Nazik dilekler için çözüm aramaktan mutlu olacağınızı fakat kaba dilekleri önemsemeyeceğinizi açıklayın.

GELECEKTE ORTAYA ÇIKACAK PROBLEMLERİ ÖNLEMEK İÇİN PLAN YAPIN

1-Çocuğunuzda tekrar tekrar ortaya çıkan problemler için çözümler üretin. Örneğin; alçak bir dolaba onun tabakları için bir yer yapın ve buzdolabında alçak bir rafa istediği zaman alabilmesi için küçük sürahilerde sütünü ve meyve sularını koyun.
    2-Eğitime zaman harcayın. Çocuklara döktükleri şeyi temizlemeyi ve dolaba geri koymadan önce tabaklarını yıkamayı öğretin.
    3-Durumun gereklerini anlayabilmeleri için çocuklara yeterli bilgi verin. Örneğin; ekşiyip kötü kokmasın diye sütün temizlenmesi gerekir, böylece herkesin girip çıkabileceği temiz bir mutfağınız olur.
    4-Çocuğunuza, ne zaman yardım etmek için uygun olacağınızı açık bir şekilde belirtin. Örneğin; çocuğunuz son anda çamaşır yıkamanızı istiyorsa, ona çamaşır gününüzde sepetteki çamaşırları yıkamaktan mutlu olacağınızı belirtin. Diğer bütün çamaşırlar beklemek zorunda kalacak ya da ona çamaşır makinesini nasıl kullanacağını zevkle öğreteceksiniz.
    5-Çocuğunuza güvenin ve onu gayrete getirin. Sana güveniyorum. Yapabilirsin. İyi bir problem çözücüsün.”
    6-Çocuklarınızla ailedeki bütün fertlerin katılacağı aile toplantıları, işbirlikçiliği öğrenmeleri açısından onlar için harika bir fırsat olacaktır.

ÇOCUKLARIN ÖĞRENEBİLECEĞİ YAŞAM BECERİLERİ

Çocuklar istedikleri şeyi istemenin bir sakıncası olmadığını fakat başkalarından özel hizmet beklemenin yanlış olduğunu öğrenebilirler, Kendi kendilerine yetmeyi ve başkalarına saygılı olmayı öğrendiklerinde daha iyi hissederler.

EBEVEYNLİĞİN PÜF NOKTALARI

1-Bazı ebeveynler sevgi adına çocuklarının isteklerine boyun eğerler. Bu ne sizin ne de çocuğunuz için bir sevgi gösterme yolu olamaz.
    2-Ebeveynler çocuklarının isteklerine boyun eğerken, onlara “Sevgi, insanlara isteklerimi yerine getirtmek demektir.”mesajını öğretirler.
    3-Şefkatli aynı zamanda katı olun. Güveniniz ve ses tonunuz, kendinize, durumun gereklerine (katı)ve çocuklarınızın ihtiyaçlarına göre (şefkatli )saygı duymanın mümkün olduğu gösterecektir. Şefkat boyun eğmeniz değil, saygı duyup katı olduğunuz anlamına gelir.

You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
    ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• Aktif Visirli
    • *
    • 31 Mesajı Toplam
      32 Kere Beğenildi
    __DAYATMA__
    « Yanıtla #1: 10 Nisan 2009 - 12:19 »
  • Yayınlama
  • Hocam hoşgeldin... gözüm ufkun derinliğinde senden gelecek yazıları beklemedeydi. cuma cuma ne de hoş oldu be!.... çocuklar . ah bu çocuklar !. .. hayatın masumane renkleri...Onları iyi yetiştirmek enbüyük teleşımız öyle değilmi? paylaşım için teşekkürler. saygı ve muhabbetle. hoşgeldin tekrar!

"DOĞRU OLSAM OK GİBİ ,
    YABANA ATARLAR  BENİ,
    "EĞRİ OLSAM YAY GİBİ
     ELDE TUTARLAR BENİ .."
               *** MEVLANA C. RUMİ***

Hasbihal 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: LEMA (03 Mart 2011 - 00:42)
    • Aktif Visirli
    • *
    • 24 Mesajı Toplam
      26 Kere Beğenildi
    __DAYATMA__
    « Yanıtla #2: 12 Nisan 2009 - 21:30 »
  • Yayınlama
  • Selam Lema hanım yazılarınızı çok dikkatle okuyorum ellerinize sağlık.Öğrenmek sonsuz diye düşünüyorum ,biz çocuklarımızı eğitelim derken aslında çocuklarımızda bizi eğitiyor onlardanda çok şeyler öğreniyoruz nedersiniz?Bu güzel ve eğitici yazılarınızın devamı dileğiyle ALLAHA EMANET OLUN

DEMİR ÇELİK OLANA KADAR BİR ATEŞE GİRER BİR SUYA

Günay Say 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: LEMA (03 Mart 2011 - 00:42)

Facebook Yorumları

Twittear