KELİME HAZİNEMİZE YENİ BİR KELİME EKLİYORUZ.... - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: KELİME HAZİNEMİZE YENİ BİR KELİME EKLİYORUZ....  (Okunma sayısı 10292 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• İncir Ağacındaki Adam
  • Süper Moderatör
  • *
  • 99 Mesajı Toplam
    139 Kere Beğenildi
  • GSM: 05079310977
Müstebit:Despot,baskıcı,diktacı,zorba

2.Abdülhamit,padişahlığı süresince sürekli olarak müstebit olmakla suçlanmış,sırf İttihat Terakki yönetiminin menfi duyguları hesaba katılarak onu kötüleme yoluna gidilmiştir..Gerçeğin ise öyle olmadığını 2.Abdülhamitin tahttan indirilmesinden sonra İttihatçı komitenin bazılarının anılarında görebiliyoruz.

Bir nefeslik duamla müebbetimi seçtim / Manam ukbâya açık, maddiyatı es geçtim (Hekim)

• P h o e n i X
  • Moderatör
  • *
  • Quae nocent docent!...
  • 184 Mesajı Toplam
    253 Kere Beğenildi
İroni: (eski yunanca eironeía) söylenenin tam tersinin kastedildiği ifadedir. söylenen ya da yapılan eylem, ciddi görüntüsü altında, karşıt söylenceyi ya da eylemi, çelişki noktasına çekmeyi hedefler. mizahdan farkı olarak ,ironi daha eleştirel yaklaşır. ironi mimik, jest ve tonlama ile söylemek istenenin altını, dolaylı çizer.

You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• İncir Ağacındaki Adam
  • Süper Moderatör
  • *
  • 99 Mesajı Toplam
    139 Kere Beğenildi
Bende:Bağlı,esir,köle,hizmetçi,kul

Tarumar gönlümün hükümdarısın
Bendeye ikramın neler olacak

Bir nefeslik duamla müebbetimi seçtim / Manam ukbâya açık, maddiyatı es geçtim (Hekim)

• İncir Ağacındaki Adam
  • Süper Moderatör
  • *
  • 99 Mesajı Toplam
    139 Kere Beğenildi
Tecelli: Görünme, belirme, meydana çıkma

Para,bütün hakların ve haksızlıkların dert çizgisi içinde tecelli ettiği kâğıt parçasıdır.

• İncir Ağacındaki Adam
  • Süper Moderatör
  • *
  • 99 Mesajı Toplam
    139 Kere Beğenildi
Zihnimize katkı sunmaya epeyi ara verdik. Bulunduğumuz yerden devam ediyoruz.

Hamakat: Ahmaklık, bönlük

Onbaşı kültürü, bazı meselelerin kabuğunu görüp içine ebediyen yabancı kalmanın ve sefil bir fikir çilesizliği içinde mağrur bir hamakat edasına bürülü, rol kesmenin ve lügât paralamanın en canlı ifadesidir.(Alıntı Necip Fazıl Kısakürek'in Türkiye'nin Manzarası kitabından yapılmıştır.)

• Last Ottoman Sultan
  • Aktif Visirli
  • *
  • DÜZENLİ KUNDURA
  • 96 Mesajı Toplam
    105 Kere Beğenildi
  • GSM: 0532 734 37 05
DİASPORA:fiziksel olarak var olmasa bile, anavatanına bağlılık gösteren, yaşadığı toplumun dini, dili, ırkı ne olursa olsun kendi içinde kapanık olan azınlıklara verilen isimdir.

Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol.
Seni ilgilendirmeyen şeylerle uğraşma...
Düşmanından uzaklaş...
Ölünün neyine gıpta edersen, diriyede öyle gıpta et...
Senin ihtiyacını gidermeyi önemsemeyen bir kişiden bir istekte bulunma...

• İncir Ağacındaki Adam
  • Süper Moderatör
  • *
  • 99 Mesajı Toplam
    139 Kere Beğenildi
Meşreb: Gidişat, hareket tarzı

"Her veli, kendi meşrebi içinde belirir."

• P h o e n i X
  • Moderatör
  • *
  • Quae nocent docent!...
  • 184 Mesajı Toplam
    253 Kere Beğenildi
Hodbin: Bencil, egoist

Hodbin kişi kendi bencil ihtirasları için başkalarını öldürmeyi ve onları yok etmeyi meşru bir eylem olarak görür. Böyle olmaktan ve böyle insanlardan sakınmak gerek..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• P h o e n i X
  • Moderatör
  • *
  • Quae nocent docent!...
  • 184 Mesajı Toplam
    253 Kere Beğenildi
Mütalaa etmek:Okumak, üzerinde düşünmek, iyice incelemek,irdelemek

Bu kitabı birlikte mütâlaa edelim..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ

• İncir Ağacındaki Adam
  • Süper Moderatör
  • *
  • 99 Mesajı Toplam
    139 Kere Beğenildi
Teemmül : İyice, etraflıca düşünmek, derin derin düşünmek

Gözlerinin derinliğinde baktığı her yerde, her şeyde O'nu soran bir hakikat yolcusunun yanında hikmetle bakan gözden başka fotoğraf makinesi, ilimle ve fikirle teemmül eden bir kalpten başka kamera mı bulunur?

Mustafa Yılmaz 'nin Mesajlarını Beğenen 3 Kullanıcı: Recep Ali Düzenli (20 Mart 2011 - 23:04), Kenan Yazıcı (20 Mart 2011 - 00:46), LEMA (19 Mart 2011 - 23:16)
  • P h o e n i X
  • Moderatör
  • *
  • Quae nocent docent!...
  • 184 Mesajı Toplam
    253 Kere Beğenildi
Mahviyet: Alçakgönüllülük

Mahviyet ve tevazu insanları farklı düşüncelere sahip olsalar da asla münakaşalara girişmez ve çok önemli meseleleri enaniyetlerine kurban etmezler. (Kırık Testi)

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ

• İncir Ağacındaki Adam
  • Süper Moderatör
  • *
  • 99 Mesajı Toplam
    139 Kere Beğenildi
Pagan: Çok tanrılı olan kimse;putperest;dinsiz

Pagan bir nesil oluşturma çalışmalarına karşı dikkatli olmalıyız.

Facebook Yorumları

Twittear