VİSİR ADI NERDEN GELMİŞTİR.......!!!!!!! - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: VİSİR ADI NERDEN GELMİŞTİR.......!!!!!!!  (Okunma sayısı 5883 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Aktif Visirli
  • *
  • GSM: 05058351402
Köyün Adı

Visir adı Anadolu Rumca'sında "Güleryüzlü", "insanın neşeli olduğunda tebessüm halindeki yüz ifadesi" anlamındadır.

Tahrir defterlerinde, Salnamelerde, Fermanlarda ve diğer kayıtlarda da köyün adı Visir olarak geçmektedir.

* 15 ve 16. yüzyıla ait beş adet Tahrir Defteri (1486, 1515, 1530, 1553, 1583)

* 1877 tarihli Trabzon Vilayeti Salnamesi (Sultan II. Abdülhamid dönemi)

* Dahiliye Vekaleti'nin Trabzon Vilayeti'ne ilişkin "Son Teşkilat-ı Mülkiyede Köylerimizin Adları" isimli resmi yayının (1928, İstanbul) 733. sayfasında köyün adı Visir olarak kayıtlı-dır.

• Aktif Visirli
  • *
bılgı ıcın teşklrr:)
ölüm ağlayan çocuğa verilen emzik kadar anlamlı tebessüme muhtaç yüzlere ...

• P h o e n i X
  • Aktif Visirli
  • *
  • Quae nocent docent!...
Daha önce okuduğum bir kaynakta, köyde yaşayan Visir adındaki bir rumdan dolayı köyün adı visirmiş.
Hangisi doğru?
You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• Turgay Aydın
  • Aktif Visirli
  • *
senun bilduğun doridu çünki bizum köyde güler yüzli  insan kalmadi gibi bişee hepsii sinirlidu parut barut patlamak içun kıvılcım bekleyileer   diee duşunuyurum ;D

• MUSTAFA DÜZENLİ
  • Moderatör
  • *
  • www.mustafaduzenli.net
    • MUSTAFA DÜZENLİ'NİN TARİH FORUMU

sayın lema

daha once okuduğun kaynağin adını hatirlıyosan bizimle paylaşırmısınız.

saygılarımla...

Kurtulur dil, tarih, ahlak ve iman;
Görürler, nasılmış, neymiş kahraman!
Yer ve gök su vermem dediği zaman,
Her tarlayı sular, arkımız bizim...

• Mehmet Ziya BİBER
  • Aktif Visirli
  • *
Bende yaşlılarımızın anlatmalarından duyduğum,bizim köy şimdiki yaragarda yaşayanların merasıymış o merada tek başına yaşayan mantırası olan visirinaymış,köyün ismi ondan gelmeymiş.selam ve dua ile.

• Nurten AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
  • Güvenilmek, sevilmekten daha büyük iltifattır...
Visirin adıyla lakası yok ama, benim de duyduğum kadarıyla, bizim köyün şu anki halkı, (belki hepsi değil, bir kısmı o kadar iyi bilmiyorum) bizim köye başka yerlerden gelmişler. Mesela Kamiloğulları Vakfıkebirden, karabiberler Rize tarafından gelmeymiş. Bu konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Bir insanın akıllı davranması için üç yol vardır:
Birincisi, iyi düşünmektir, bu en soylusudur.
İkincisi, taklit etmektir; bu en kolayıdır.
Üçüncüsü, denemiş olmaktır; bu en acısıdır.

Konfüçyüs

İnsanoğlu hilekardır kimse bilmez fendini, kime iyilik yaparsan ondan kolla kendini. . . !

• soul

• Ziyaretçi
Büyüklerimden duyduğum kadarıyla. Zamanın birinde bizim köye Visir Adında bir şahıs misafir kalmış bu da dilden dile dolaşarak Visrin kaldığı köy diye diye bu şekilde dilden dile dolaşmış. Köyün adının bu şekilde olduştuğunu söylediler.
Bİlgi belgelere dayanmadığı için gerçek manada doğrumudur kesin bir şey diyemem. Yine de aklınızın bir köşesinde bulunsun.

• Süper Moderatör
  • *
degerli kardeslerim,niye ugrasiyorsunuzki,dogup,büyüdügünüz köyünüzün adini bilmiyormusunuz?

cok sevdiginiz Köyünüzün adi "Gülen Köyü" dür. en azindan burda görüs bildiren siz kardeslerim,"Gülenköy" isimli köyde dogdunuz ve bu köyde büyüdünüz.
köyünüz "Gülen Köyü" nü seviniz,derneklerine üye olunuz. köyünüz insanlariyla tanismakdan,yardimlasmakdan geri kalmayiniz. yoksa köyünüzün eski isminin ne oldugu cokda önemli olmasa gerek.
ne demis ata sanatcimiz,"eski yar söyle dursun,can kurban yenisine" her konuda! olmasada,bu gibi konularda, yine atalarimizin dedigi gibi "eski" ile fazla ugrasmak pek hayra alamet degildir.

hepinize sevgilerimi yolluyorum.
"Dogruya dogru"

Bes vakit loslugunda saf saftik
Da`vetin vardi dün ezanlarda...
Seni ey ma`bedim utansinlar,
Kapayanlar da acmayanlar da!

"Delikanlim isaret aldigin gün Atandan, yürüyeceksin Millet yürüyecek arkandan"

"Gögün lütfüyla askerlerimiz saglam, atlarimiz güclü oldular" / "Bende olmayani bende olanla degistirmek istiyorum" Teoman-oguz kagan-Mete Han-235-174  

"Atimin ayak bastigi her yer benim topragimdir, Atilla-445-453"

"Demir daglar delmis olan Bozkurt`lariz ki, Orhun`da var Kül Tigin`den kalma yazimiz" E.B.

"Yurt girince yad eline, Cikmaz mi bir Börtecine" Z.G.

"Size öyle bir Vatan aldim ki; ebediyen sizin olacaktir" Sultan AlpArslan-26 Agustos-1071 Malazgirt

"Türkiye`yi bir müttefik, Türk insanini da kardeslerimiz olarak görüyoruz-25-Mart-2016-Gabor Vona-JOBBIK"

"Ergenekon yurdun adi, Börtecine Kurdun adi, yüz sene dir durdun hadi, cik ey yüz bin mizragimiz"

"Kilicimizin gölgesi durdukca düsmanlar elbetteki bizden korkacaklardir" Kanuni Sultan Süleyman

“Ben ölünce bir elim tabutun dışında olsun!Halkım görsün ki Sultan Süleyman bile bu dünyadan eli boş gitmiştir"K.S.SÜLEYMAN-1520-1566

HACISERIFOGLU-
MOLLAHÜSEYINOGLU-YGKYD-2000 Dernegi-Baskani-Servet isildar-Stuttgart-Deg. / Almanya

• Emrullah Düzenli
  • Aktif Visirli
  • *
degerli kardeslerim,niye ugrasiyorsunuzki,dogup,büyüdügünüz köyünüzün adini bilmiyormusunuz?

cok sevdiginiz Köyünüzün adi "Gülen Köyü" dür. en azindan burda görüs bildiren siz kardeslerim,"Gülenköy" isimli köyde dogdunuz ve bu köyde büyüdünüz.
köyünüz "Gülen Köyü" nü seviniz,derneklerine üye olunuz. köyünüz insanlariyla tanismakdan,yardimlasmakdan geri kalmayiniz. yoksa köyünüzün eski isminin ne oldugu cokda önemli olmasa gerek.
ne demis ata sanatcimiz,"eski yar söyle dursun,can kurban yenisine" her konuda! olmasada,bu gibi konularda, yine atalarimizin dedigi gibi "eski" ile fazla ugrasmak pek hayra alamet degildir.

hepinize sevgilerimi yolluyorum.

Bu yoruma nasıl bir yorum yapılır bilemiyorum. Kusura bakmayın ama enteresan düşünceleriniz var. İnsanlar tarihini merak eder, biz kimiz, neyiz, neciyiz....Ve bu yönde tarihçiler araştırmalarını yapar. Dünyada tarih ve kültür araştırmacılığı ciddi ve saygın bir iştir. Size göre boş işler bunlar. Değerli abimiz Yahya Düzenli bu köyün tarihini araştırmak için yıllardır uğraştı ve hala uğraşıyor. Siz diyorsunuz ki Yahya Düzenli ve tarihini-kültürünü merak eden köylülerimiz boş işlerle uğraşıyor. Bu nasıl bir anlayış ALLAH aşkına. İnsan tarihini araştırmaz mı?

Diyorsunuz ki atalarımız(böyle bir lafı da ilk kez duydum) eskiyle uğraşmanın hayra alamet olmadığını söylüyor. Niye hayra alamet olmasın? Ne varki tarihimizde hayra alamet olmasın?

Gülenköyü'nde konuşulan dilin de arşivlenmesine karşısınız ve gereksiz buluyorsunuz. Sizi anlamak hakkaten zor. Kusura bakmayın ama akıl sır erdiremiyorum bu tavırlarınıza.

Biz köylümüzün tarihine, kültürüne....ilgisiz olduğu için şikayet edeceğine siz var olan ilgiden dolayı şikayetçi oluyorsunuz. Burada paradoks var ama hala tanımlayamadım.

• Nurten AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
  • Güvenilmek, sevilmekten daha büyük iltifattır...
 Visir bizim köyün eski adı, elbette bu ismin nerden geldiğini bilmek isterim. Geçmişini bilmeyen geleceğini hiç bilmez. Bu konuda bu kadar katı olmanızı anlayamadım. Siz diyorsunuz ki boşverin geçmişi, geçmiş geçmiştir, siz bugüne bakın. O zaman niye Tarih var, arkadaşlar boşverin tarihi diyorsunuz. Geçmiştekiler ne yaptı yaptı, siz bugüne bakın. Madem öyle atasözlerini de kullanmayalım, e onlarda çünkü bizden önceki dönemlerde yaşamış insanların söyledikleri sözlerdir, ama sizde yazılarınızda atasözlerinden örnekler veriyorsunuz.
Aslında Tarihi boşverin demek istemediğinizi biliyoruz. Sizin Visir'in rumca sözcük olmasından dolayı bu kadar tepki gösterdiğiniz aşikar. Ama ister rumca olsun, ister başka dilde bu benim köyümün adı ise, ve senelerce bu isim kullanıldıysa ben kökenini de merak ederim ne anlama geldiğini de. Geçmişimi bilmek, öğrenmek istemek hakkımdır diye düşünüyorum. Visir yada Gülenköyü hakkında pek bi yazılı kaynak olmadığına göre köylülerimizle, bilen birileri varsa onlarla bilgi alışverişi yaparak bazı şeyleri öğrenebilirz. Bu konuda eleştirildiğimizi görünce şaşırmadım desem yalan olur.

Bir insanın akıllı davranması için üç yol vardır:
Birincisi, iyi düşünmektir, bu en soylusudur.
İkincisi, taklit etmektir; bu en kolayıdır.
Üçüncüsü, denemiş olmaktır; bu en acısıdır.

Konfüçyüs

İnsanoğlu hilekardır kimse bilmez fendini, kime iyilik yaparsan ondan kolla kendini. . . !

Facebook Yorumları

Twittear