Aşık Kurbani Fadime Hala (İçime Akıttım Gözyaşlarımı) - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: Aşık Kurbani Fadime Hala (İçime Akıttım Gözyaşlarımı)  (Okunma sayısı 6561 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  • Yaa Sabır...
  • Administrator
  • *
  • İleti: 3.141
  • Cinsiyet: Bay
    • Gülen Köyü Web Sitesi
  • GSM: 0535 481 76 24
İÇİME AKITTIM GÖZYAŞLARIMI
Nihayet derdinle maraza erdim
Kör-ama eyledin bakışlarımı
Ne baharım geldi ne yaza erdim
Payidar eyledin sen kışlarımı..
Girdimki bir yola geri dönülmez
Sunduğun zehirdir bana, yenilmez
Öyle bir derdim var dosta denilmez
Yad bildim derdimden kardaşlarımı..
Bu dert kervanında kalmışım zaten
Sanmaki dünyada gülmüşüm zaten
Yaşamıyorumki ölmüşüm zaten
Artık mezarıma dik taşlarımı..
Der KURBANİ sinem dağladığımı
Geceyi gündüze bağladığımı
Bilmedi hiç kimse ağladığımı
İçime akıttım gözyaşlarımı... ...

Fiyat : 5.00 TL

 


     Fadime Nine Kimdir ?

     Fadime Nine (Ahmet Yıldırım)

     30.06.1979 tarihinde Cumartesi günü saat 10 sularında Trabzon Çaykara’ya bağlı Akdoğan eski adıyla Yukarı Hopşera köyündeki evimizin aşhanasında dünyaya geldim. İlk, Orta ve Meslek Lisesi eğitimimi Trabzon’da, ilçemde tamamladım. 1990’da Çaykara Merkez Zeki Bilge İlkokulundan mezun oldum. O yılda babam öğretmen Mustafa Yıldırım’ı kaybettim. 1993 yılında o zamanki adıyla Çaykara İnönü Lisesi orta kısmından mezun oldum. 90-94 yılları arasında hükümet konağı belediye lojmanları 11 nolu dairede ailemle kalıyordum. 1997 yılında ise Ataköy Sağlık Meslek Lisesini 320 numarayla sınıf birincisi olarak tamamladım ve sağlık görevlisi oldum. Ama görev almadım. Ortaokul yıllarımda müzik, resim, şiir ve edebiyata olan merakımı yöre kültürüyle birleştirmiş bu anlamda ilk amatör eserlerimi vermeye çalışmışımdır. Edebiyata ve yöre folkloruna karşı merakım ve bu alandaki çalışmalarım siyasi ve resmi çevrelerce kısa sürede keşfedilmiş bunu sanat camiasından İsmail Türüt’ün keşfedip sahnelere aktarması izlemiştir. Şiirle küçük yaşlarda tanışmış, önceleri yöre motifleriyle süslü daha sonraları Anadolu genel Halk temalarıyla işli şiirsel ürünler vermeye çalışmışımdır. Bir ara divan ve Arap edebiyatına da ilgi duymuş, kültürüm elverdiği ölçüde bu alanda da birkaç eser çalışmalarıma katmışımdır. Yaklaşık 10 yıldır yöre folklorunu derinlemesine irdelemiş, araştırmış bir takım analizlerle yeniden canlandırmaya çalışmış, çalışmalarımı görsel, kayıtsal ve yazınsal eserlere dönüştürüp bir arşivde toplamış ve koruma altına almışımdır. Aynı dönemlerdeki çalışma performansıma yöresel “antik” folklorik araç gereç ve eşya koleksiyonculuğumu da eklemiş yaklaşık 300 parçalık dev bir koleksiyon oluşturmuşumdur. Yöre kültürünü her boyutuyla incelemiş ve yazıya döküp basıma hazır bir eser haline getirmeyi, her türlü maddi ve manevi imkansızlığa rağmen başarmışımdır. Yöreye ait birçok unsuru da foroğraflaştırdığım yaklaşık 500 fotoğraflık eser niteliği taşıyan bir albüm de mevcuttur. Aynı zamanda yöre dokumasıyla ilgili araştırmalar yapmış ve numune sayılacak birkaç parça eser oluşturmuş, varolanları toplamış ve arşivimize katmışızdır.

     Yaklaşık 4 yıldır İstanbul’da ikamet etmekteyim. 5 kardeşim yukarıdan aşağıya doğru sıralamasında 4. sıradayım. Bekarım, yaşadığım evde el sanatları çalışmalarım için atölye gibi kullandığım bir oda ve antik kumaşlarımı sakladığım bir sandıkla aynı zamanda çok sayıda yöresel eşya mevcuttur. Boş zamanlarımda şiir yazar, okur, kumaş dokur, el sanatlarıyla uğraşır, karakalem resim yapar ve evimin temizliğiyle meşgul olurum. Kötü alışkanlıklarım ve gece hayatım yoktur. Yaz mevsiminde sık sık yaylaya çıkar, çayır biçer, inek sağar, fidan diker, taş taşıyıp duvar yaparım. yöre enstrümanlarından kaval ve tulum çalarım.

     Bugüne kadar birçok TV programlarında konuk olmuş, kanal 7 ve TGRT ile bizzat sürekli çalışmış, birçok dergi, gazete ve kitapta yazılarım ve araştırmalarım yayınlanmıştır. Birkaç bestem ulusal sanatçılar tarafından seslendirilmiş, 3 aylık bir radyo deneyimim olmuş, birçok yurtdışı ve yurtiçi programında sahne alıp sanatımı icraya çalışmışımdır.

     Aile bağlarım çok kuvvetli olmasına rağmen mesleğimle alakalı konularda bana tepkili davrandıkları için amcalarımla görüşmemekteyim. İleriki yıllarımda ses sanatkarlığına da sahne gösterilerimin arasına katmayı düşünüyorum. Beni seven, takdir eden bütün dostlarıma ve saygıdeğer halkıma en içten sevgi ve hürmetimle…

     Ahmet YILDIRIM


Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burada Değiliz...


 

         
Twittear